Örgücü Kız

Zikzak Örgü Yelek Tığ ve Şişle Nasıl Örülür?

Zikzak örgü yelek nasıl örülür

Zikzak örgü yelek modeli hem tığ işi hem de şile örülebilmektedir. Çok fazla örneğin yer almasından dolayı zikzak örgü yelek modellerinin aşırı derecede farkı modeli içerisinde barındırmasını sağlıyor. Son zamanlarda popüler olmasından dolayı sizler de bu yeleği örmek isterseniz sayfamızdan farklı ve güzel anlatımlara ulaşabilirsiniz.

Zigzag örgü modeli kullanarak örülen çok sayıda örgü ürün vardır. Yelekler sadece bunlardan birisidir. Yeleklerde yer alan örgü teknikleri öğrendikten sonra bu teknikleri diğer örgü ürünleri yaparken de kullanabilirsiniz.

Tığ İşi Zikzak Yelek Modeli Yapımı

Yeleğin alt kısmını yaparken yeleğin şeklini koruması için trabzan yaparak başlamanızı tavsiye ederim. Trabzanları yaptıktan sonra 3 zincir çekin, dönün, başını 1 dolayın, yan yana ilk zincirle birlikte 4 tane trabzan yapın.

Arasına 1 zincir çekin, başını 1 dolayın, 1 zincir atlayıp diğerinin üstüne 1 tane trabzan yapın. Yana yana 4 tane trabzan yapmanız gerekmektedir. Modelin oluşturulması ile alakalı diğer bilgiler yukarıdaki video anlatımda yer alıyor.

Şiş Örgü Zikzak Yelek Örneği Yapılışı

Lastik kısmını haroşa olarak yapıyoruz. Başlarken ilmek sayımızın tek sayısı olması gerekmektedir. Lastiğinizi 7 sıra örmeniz yeterli olacaktır. İsteyen kişiler daha fazla ya da daha az sıradan oluşan lastikler de yapabilir.

Lastik kısmından sonraki bölümü yaparken 1 ilmek düz örün, sonra 7 ilmek ters örgü yapıp ipinizi arkaya atın. Bu uygulamayı tekrarlayarak lastikten sonraki sıra tamamlanmaktadır. Modelin oluşturulması ile alakalı detaylı bilgiler yukarıda yer alan video anlatımda yer almaktadır.

Yelekler İçin Ajurlu Zikzak Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Yeleklerde en çok tercih edilen örneklerden birisi de ajurlu zikzak örgü modelidir. Zikzak örgü tekniğini kullanarak yelek örmek isteyen kişiler için bu örneğin nasıl yapıldığını da ele almak istedim. Model toplamda 8 aşamadan oluşmaktadır. Video anlatımdan anlamadıklarınız varsa aşağıdaki yazılı anlatımdan yararlanarak bu örneğin nasıl çıkarıldığını öğrenebilirsiniz. Modeli oluştururken 6’nın katları olacak şekilde ilmeklerinizi ayarlayın.

1. Tur: 3 düz, 2 ilmek birlikte düz, ipi şişe 1 defa dola, 1 düz örgü yapın. İlgili uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayın.

2. Tur: 2 ters, ipi şişe 1 defa dola, 2 ilmek birlikte ters, 2 ters örgü yapın. Bu uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayın.

3. Tur: 1 düz, 2 ilmek birlikte düz, ipi şişe 1 defa dola, 3 ilmek birlikte düz olarak örün. Bu uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayın.

4. Tur: 4 ters, ipi şişe 1 defa dola, 2 ilmek birlikte ters olarak örün. Uygulamayı tüm sıra boyunca tekrarlayın.

5. Tur: 1 düz, ipi şişe 1 defa dola, 1 ilmeği örmeden kendine doğru alıp bat ve ipi diğer şişe al. 1 ilmeği örmeden al, sağ şişe aldığınız 2 ilmeği birlikte düz örün. 3 düz örgü yapın. İlgili uygulamayı sırayı tamamlayana kadar tekrarlayın.

6. Tur: 2 ters, 2 ilmeği örmeden kendine doğru batıp diğer şişe al. Bu 2 ilmeği birlikte ters ör, ipi şişe 1 defa dola, 2 ters örgü yap. Bu uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarla.

7. Tur: 3 düz, ipi şişe 1 defa dola, 1 ilmeği örmeden kendine doğru alıp bat ve diğer şişe al. 1 ilmeği daha diğer şişe al ve 1 düz örgü yap. Uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarla.

8. Tur: 2 ilmeği teker teker kendine doğru batıp diğer şişe alın. İlgili ilmekleri birlikte ters örün. İpi şişe 1 defa dolayın ve 4 ters örgü yapın. Uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayarak sırayı tamamlayın.

# Bilgi: Yelekler için ajurlu zikzak örgü modeli yapılışı gördüğünüz gibi 8 turdan meydana geliyor. Modelin boyunu uzatmak için ilgili 8 adımlı uygulamayı tekrarlamanız gerekmektedir.

Zikzak Örgü Yelek Nasıl Örülür?

Örgü dünyasında çok sayıda zikzak örgü modeli ve yapılışı ile alakalı bilgiler var. Bu yüzden yelek yaparken birçoğumuz hangi örneği kullanacağımıza karar vermekte zorlanıyoruz. Sizin içinizde de model belirlemekte zorlananlarınız varsa ve zikzak örgü yelek nasıl örülür diyorsanız aşağıdaki örneği yeleklerinizde kullanmanızı tavsiye ederim.

Modeli oluşturmak için ilmek sayınızın 4’ün katları olması gerekmektedir. Ayrıca 2 tane kenar ilmeği atmanızın gerekli olduğunu da unutmayın. Bu örneği yazılı anlatımdan anlamak zordur. Bu yüzden yazılı anlatımı incelerken video anlatımdan da destek almanızı tavsiye ederim.

1. Tur: 1 düz, 3 düz, dördüncü ilmeğin içindeyken ipi şişe 2 defa dolayıp düz örgü yapın. Sıra sonuna kadar 3 düz, dördüncü ilmeğin içindeyken ipi şişe 2 defa dolayıp düz örgü yapın.

2. Tur: 1 düz, ipi arka tarafa al, dolanan ilmeği örmeden diğer şişe boş olarak al, ipi diğer tarafa geçir ve 3 düz örgü yap. İlgili uygulamayı tekrarlayarak sırayı tamamla.

3. Tur: 1 düz, 3 düz, önceki turda dolayıp örmeden alınan ilmeği aynı şekilde örmeden diğer şişe al. Uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarla.

4. Tur: 1 düz, ipi kendine doğru alıp örmeden alınan ilmeği aynı şekilde örmeden diğer şişe al, ipi diğer tarafa geçir ve 3 düz örgü yap. Uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayarak sırayı tamamla.

5. Tur: 1 düz, sol şişteki 3 ilmeği örmeden sağ şişe al, örmeden alınan dördüncü ilmeği şişten çıkar ve boşa al. Sağdaki 3 ilmeği sol şişe alın. Boşa alınan ilmeği sol şişe takın. İçindeyken ipi şişe 2 defa dolayın ve düz örün. 3 düz örgü yapın. Sıra sonuna kadar ilgili uygulamayı tekrarlayın.

6. Tur: 1 düz, 3 düz örgü yapın ve ipi kendinize doğru alın. Dolanan ilmeği örmeden diğer şişe alın. İpi diğer tarafa geçirin. Bu uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayın.

7. Tur: 1 düz, sonraki ilmeği örmeden diğer şişe al ve 3 düz örgü yap. Uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarla.

8. Tur: 1 düz, 3 düz örgü yap. İpi kendine doğru al ve dördüncü ilmeği örmeden diğer şişe al. Akabinde ipi diğer tarafa geçir. Uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarla.

9. Tur: 1 düz, örmeden alınan ilmeği boşa alın. 3 ilmeği düz şekilde örün. Boşa aldığınız ilmeği sol şişe taktıktan sonra düz olarak örün. Uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayarak sırayı yamalmayın.

Zikzak örgü yelek nasıl örülür konusu tığ işi ve şiş örgü teknikleri ele alınarak sizlere sunuldu. Kendi maharetlerinize göre zikzak örgü yelek yapmak için size uygun olan örneği belirleyip yeleklerinizi örmeye başlayabilirsiniz. Özellikle ajurlu olan modeli denemenizi tavsiye ederim.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed