Örgücü Kız

Tığ İşi Harika Zikzak Lif Yapılışı

Zikzak lif

Simetrik bir şekilde olan zikzak desenleri her zaman göze hoş gelmiştir. Bu yüzden tığ işi örgü teknikleri kullanılarak yapılan harika zikzak lif modeli kesinlikle çok beğenilecektir. Harika zikzak lif modeli yapılışı sizlere yazılı, resimli ve video anlatımlı olarak sunulacak. Tüm detaylara yer verdiğim için hepiniz zorlanmadan bu lifi örebileceksiniz.

Zikzak lif yapılırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey kullanacağınız malzemeler olmalıdır. Sizi kolaylık olması adına hangi malzemelerin kullanıldığı ile alakalı bilgiler de verdim. Lif modelleri sayfasından birbirinden güzel liflere de ulaşabilirsiniz.

Zikzaklı örgüleri sevenleriniz varsa ayrıca gökkuşağı lif modeli sayfasını ve zikzak yelek nasıl örülür sayfasını incelemenizi tavsiye ederim. Ayrıca zikzaklardan oluşan örümcek lif modeli de tercihiniz olabilir.

Harika görünümlü zikzaklı lif malzemeleri

Bu lifin yapımında 4 milimetrelik tığ kullanmalısınız. Ayrıca yıkanma esnasında vücudunuzun zarar görmemesi için %100 pamuk ihtiva eden ipleri tercih edin. Lifi örerken iki farklı renkte iplik kullanılıyor. Uyumlu olduğunu düşündüğünüz renkte ipleri kullanabilirsiniz.

Zikzaklı lif modelinde kullanılan örgü teknikleri

  • Zincir
  • İkili trabzan
  • V-ilmek

V-ilmek yapılışı: 1 ikili trabzan, 1 zincir, 1 ikili trabzan.

Lifimizin yeterli uzunlukta olması için ortalama olarak 39 zincirle başlamanızın yeterli olduğunu düşünüyorum. Daha uzun yapmak isteyenlerin ilmek sayısını arttırmasında herhangi bir sorun yoktur.

zikzak lif modeli

1. Sıra: tığdan itibaren altıncı zincire 1 tane ikili trabzan yapın. 1 zincir, aynı ilmeğe 1 tane ikili trabzan (v-ilmek yap). 2 atla, sonraki ilmeğe v-ilmek yap. Uygulamaya sıra boyunca devam et. Son ilmeğe gelince 1 tane ikili trabzan yap ve sırayı tamamla. Herhangi bir dönüş yapılmayacaktır. Yani diğer sıraya geçmek için dönüş yapmadan başa gelip tekrardan örülmeye devam edilecek.

2. Sıra: ilk ilmekten önceki v-ilmeğin altından ilmeğe yeni renkte olan ipi katın. 3 zincir çekin. V-ilmeğin altından 1 zincir boşluğuna v ilmek yapın. Sıra boyunca uygulamayı tekrarlayın. Son ilmeğe gelince 1 tane ikili trabzan yapın. İpi kesin ve dönüş yapmadan sırayı bu şekilde tamamlayın.

3. -15. Sıra: ikinci sırada yapılan uygulamanın aynısını bu sıralarda yapmanız gerekmektedir. Lif istediğiniz uzunluğa geldiğinde paylaşmış olduğumuz görüntüdeki gibi bir lifi tamamlamış olacaksınız.

Zikzak lif modeli yapılışı video anlatım

Birebir yazılı anlatımda yer alan model olmasa da yazılı anlatımla bu lifi yapmaya zorlananlar için çeşitli alternatifler sunmak istedim. Yukarıda yer alan örneğimiz zikzak fıstıklardan meydana geliyor. Eğer diğerini yapmakta zorlanırsanız detaylı anlatıma sahip olduğu için bunu denemenizi tavsiye ederim.

Bu model bebek battaniyesi yapımında kullanılan bir model olsa da yazılı anlatımda verdiğimiz life benzer örgü tekniklerini içerdiğinden dolayı sizlere sunmak istedim.

Liflerin dolgun yapıda olmasını sevenleriniz vardır. Yukarıdaki video anlatımda yer alan harika görünümlü zikzak lif modeli diğerlerine göre daha dolgun yapıdadır. Tercihinizi bu örnekten yana da kullanabilirsiniz.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed