En çok sevilen bebek yelekleri arasında yer alan yarım kol düğmeli bebek yeleği örneğinin tarifi bu makalede ele alınacak. Şişle örülen yelekler arasında yer alan bu model güzel olduğu kadar yapımı kolay olduğu için en çok ördüğünüz yeleklerden birisi olacaktır.

Yarım kol düğmeli bebek yeleği örneği kız bebeklere uygundur. Her yaş grubunda olan kız bebekleri ve çocukları için bu tasarımı deneyebilirsiniz. Dışarıdan bakıldığı zaman maharet gerektiren bir örnek olduğu düşünülebilir ancak yapmaya başladığınızda gerçekten de kolay olduğunu anlayacaksınız.

Yarım kol düğmeli bebek yeleği yapımı

Bebek yeleğimizin boyutu 5-6 yaşında olan çocuklar için uygundur. Sizler ilmek sayısını arttırarak veya azaltarak her yaş grubundaki bebekler için bu yarım kol düğmeli yeleği örebilirsiniz.

Verdiğimiz anlatımdan yola çıkarak yarım kol düğmeli bebek yeleği örneğini örecek olursanız yeleğiniz aşağıda yer alan ölçülerde olacaktır.

  • Yatay (düğmeli): 56 santimetre.
  • Tam boy: 37 santimetre.
  • Kol uzunluğu: yelek yapılacaksa 8, hırka yapılacaksa 14 santimetre.

Yarım kol düğmeli bebek yeleği için gerekli malzemeler

  • %100 pamuklu örgü bebek ipliği 2 çile
  • 7 numara misinalı şiş
  • İp rengine uyumlu orta büyüklükte 4 adet düğme
  • Örgü işaretleyici
  • Goblen iğnesi

Not: bebek yeleğinin ölçülerini örgü sıkılığınıza göre de ayarlayabilirsiniz. 19 ilmek 25 sıra boyunca yapılınca ortalama olarak 10 santimetre örgü yapılmış oluyor. Sizler kendi ilmek sıkılığınıza göre de uygun ölçüyü belirleyebilirsiniz.

Yarım kol düğmeli bebek yeleği tarifi şimdi başlıyor!

Yarım kol düğmeli bebek yeleğiYeleğin yapımına 68 ilmekle başlanmaktadır. 5 sıra boyunca haroşa örgü yapılmaktadır. Bu kısım yeleğimize başladığımız yaka kısmı için geçerlidir. Bu yeleği beğenen kişiler yandan düğmeli bebek yeleği nasıl yapılır sayfasında ele aldığımız tasarımı da inceleyebilir.

İlik sırası (ön yüz): tamamlamadan önce 3 ilmek yapın, örme yönüne göre şişe ipi sarın, 2 ilmeği birlikte düz ör, 1 düz örgü yap.

Yeleğin desenli kısmının yapılışı

(model kurulumu 9+2 ilmek üstüne yapılmaktadır)

1. Sıra(örgünün ön yüzü): 2 düz örgü, *örme yönüne göre şişe ipi sarın, düz örgü gibi 2 tane ilmek kaydır, daha sonra bu ilmekleri birlikte düz ör. 3 düz örgü, 2 ilmeği birlikte düz ör, örme yönüne göre şişe ipi sarın, 2 düz örgü yapın.* yıldızlar arasını sıra sonuna kadar tekrarla.

2. Sıra: (örgünün tüm arka yüzünde): ters örgü yap.

3. Sıra: 2 düz örgü, *örme yönüne göre şişe ipi sarın, 1 düz örgü, düz örgü gibi 2 tane ilmek kaydır, daha sonra bu ilmekleri birlikte düz ör. 1 düz örgü, 2 ilmeği birlikte düz ör, 1 düz örgü, örme yönüne göre şişe ipi sarın, 2 düz örgü yapın.* yıldızlar arasını sıra sonuna kadar tekrarla.

5. Sıra: 2 düz örgü, *1 düz örgü, 2 ilmeği birlikte düz ör, örme yönüne göre şişe ipi sarın, 1 düz örgü, örme yönüne göre şişe ipi sarın, düz örgü gibi 2 tane ilmek kaydır. Daha sonra bu ilmekleri birlikte düz ör, 3 düz örgü yap.* yıldızlar arasını sıra sonuna kadar tekrarla.

7. Sıra: 2 düz örgü, *2 ilmeği birlikte düz ör, 1 düz örgü, [örme yönüne göre şişe ipi sarın, 1 düz örgü] 2 defa tekrarlayın. Düz örgü gibi 2 tane ilmek kaydır, daha sonra bu ilmekleri birlikte düz ör, 2 düz örgü yap.* yıldızlar arasını sıra sonuna kadar tekrarla.

Bilgi: desenli kısmı uzatmak için 1-8 sıra aralarını tekrarlamanız yeterli olacaktır.

# desenlerin yapılışı yukarıdan aşağıya doğrudur çünkü bu yelek yakadan başlamalı bebek yelekleri arasında yer alan bir örnektir.

Parçaların birleştirilmesi

Arttırma sırası (örgünün ön yüzü): 6 düz örgü, düz örgü ilmeğinde çalışılacak, sonraki 56 ilmeğin üstünde 29 arttırma yapın. 6 düz örgü yapıldıktan sonra 97 ilmek elde edilmiş olacaksınız.

Sonraki sıra (örgünün ön yüzü): 6 düz örgü, 6 ilmek kalana kadar ters örgü, 6 düz örgü yap.

Bebek yeleğini örmeye desenli kısımdan devam ediyoruz

1. Sıra(örgünün ön yüzü): 7 düz örgü, 1. Sırada son 7 ilmeğe kadar desen yapmaya devam edin, 7 düz örgü yapıp sırayı tamamlayın.

2. Sıra (tüm arka yüz sıralarında): 6 düz örgü, 6 ilmek kalana kadar ters örgü, 6 düz örgü yap.

3. Sıra: 7 düz örgü, üçüncü sırada desen yapmaya 7 ilmek kalana kadar devam ediyoruz. 7 düz örgü yapıp sırayı tamamlıyoruz.

5. Sıra: 7 düz örgü, beşinci sırada 7 ilmek kalana kadar desen yapmaya devam ediyoruz. 7 düz örgü yapıp sırayı tamamlıyoruz.

7. Sıra: 7 düz örgü, yedinci sırada 7 ilmek kalana kadar desen yapmaya devam edin. 7 düz örgü yapıp sırayı tamamlayın.

Haroşa örgü tekniğinin yer aldığı sıradan devam ediyoruz

1 sıra haroşa örgü yapın.

İlik sırası (örgünün arka yüzü): sırayı tamamlamadan önce 3 düz örgü yap, örme yönüne göre şişe ipi sarın, 2 ilmeği birlikte düz ör, 1 düz örgü yapıp tamamla.

Arttırma sırası (örgünün ön yüzü): 6 düz örgü, düz örgü ilmeğinde çalışılacak, sonraki 85 ilmeğe 27 arttırma yapılacak, 6 düz örgü yapıldıktan sonra 124 ilmek elde etmiş olacaksınız.

Sonraki sıra (örgünün arka yüzü): 6 düz örgü, 6 ilmek kalana kadar ters örgü, 6 düz örgü yap.

Yarım kol düğmeli bebek yeleği yapımına desenlerden devam ediyoruz

1. Sıra (örgünün ön yüzü): 7 düz örgü, birinci sırada 7 ilmek kalana kadar desen oluşturmaya devam edin. 7 düz örgü yapıp sırayı tamamlayın.

2. Sıra (arka sıraların tamamında yapılacak): 6 düz örgü, 6 ilmek kalana kadar ters örgü, 6 düz örgü yap.

3. Sıra: 7 düz örgü, üçüncü sırada 7 ilmek kalana kadar desen oluşturmaya devam edin. 7 düz örgü yapıp sırayı tamamlayın.

5. Sıra: 7 düz örgü, beşinci sırada 7 ilmek kalana kadar desen oluşturun. 7 düz örgü yapıp sırayı tamamlayın.

7. Sıra: 7 düz örgü, yedinci sırada 7 ilmek kalana kadar desen yapın. 7 düz örgü yapıp sırayı tamamlayın.

Haroşa örgü tekniğinin olduğu sıramızdan devam ediyoruz

1 sıra boyunca haroşa örgü yapın.

İlik sırası (örgünün arka yüzü): sırayı tamamlamadan önce 3 düz örgü yap, örme yönüne göre şişe ipi sarın, 2 ilmeği birlikte düz ör, 1 düz örgü yapıp tamamla.

Artırma sırası (örgünün ön yüzü): 6 düz örgü, düz örgü ilmeğinde çalışılacak, 112 ilmek boyunca 25 arttırma yapacaksınız. 6 düz örgü yaptıktan sonra 149 ilmek elde etmiş olacaksınız.

Sonraki sıra (arka yüz): 6 düz örgü, 6 ilmek kalana kadar ters örgü, 6 düz örgü yap.

Desenin yer aldığı sıradan bebek yeleği yapımına devam edin

1. Sıra(örgünün ön yüzü): 6 düz örgü, birinci sırada 6 ilmek kalana kadar desen oluşturmaya devam edin. 6 düz örgü yapıp sırayı tamamlayın.

2. Sıra (tüm arka yüzey sıralarında): 6 düz örgü, 6 ilmek kalana kadar ters örgü, 6 düz örgü yap.

3. Sıra: 6 düz örgü, üçüncü sırada 6 ilmek kalana kadar desen oluşturmaya devam edin. 6 düz örgü yapıp sırayı sonlandırın.

5. Sıra: 6 düz örgü, beşinci sırada 6 ilmek kalana kadar desen oluşturun ve 6 düz örgü yapıp sırayı tamamlayın.

7. Sıra: 6 düz örgü, yedinci sırada 6 ilmek kalana kadar desen oluşturun. 6 düz örgü yapın.

Haroşa örgü tekniğinin yer aldığı sıramız

1 sıra boyunca haroşa örgü yapın.

İlik sırası (örgünün arka yüzü): sırayı tamamlamadan önce 3 düz örgü yap, örme yönüne göre şişe ipi sarın, 2 ilmeği birlikte düz ör, 1 düz örgü yap.

Artırma sırası (örgünün ön yüzü): 6 düz örgü, düz örgü ilmeğinde çalışılacak, 137 ilmek boyunca 20 arttırma yapılacak. 6 düz örgü yaptıktan sonra 196 ilmek elde edilecek.

Sonraki sora (arka yüz): 6 düz örgü, 6 ilmek kalana kadar ters örgü, 6 düz örgü yap.

Bebek yeleği kol kesimi bölümü

Gerekirse, kurulu deseni yaparak çalışın, isterseniz kol kısmını haroşa örgü tekniği kullanarak da yapabilirsiniz. Bu modeli hırka olarak yapacak olan kişilerin desenle çalışmaya devam etmesini tavsiye ederim çünkü uzun kolda desenler yer alınca model kendisini daha çok gösteriyor.

Kol kesimi sırası (örgünün ön yüzü): 28 düz örgü, sonraki 34 ilmeği örgü işaretleyiciye alın. 6 ilmek başlayın, 45 düz örgü yapın, sonraki 34 ilmeği örgü işaretleyiciye alın. 6 ilmek başlayın. 28 düz örgü yapın ve uygulama sonrasında 113 ilmek elde etmiş olun.

Sonraki sıra (arka yüz): 6 düz örgü, 6 ilmek kalana kadar ters örgü, 6 düz örgü yap.

Yarım kol düğmeli bebek yeleği benden bölümü yapımı

1. Sıra(örgünün ön yüzü): tüm sıra düz örgü olarak yapılacak.

2. Sıra (örgünün arka yüzü): 6 düz örgü, 6 ilmek kalana kadar ters örgü, 6 düz örgü yap. Bu iki satırı yaklaşık olarak beden tamamlanana kadar tekrar edin. Ortalama olarak 14 santimetre örmeniz gerekiyor. Bu ölçü kol ayrımından itibaren olan ölçüdür.

Yeleğin etek kısmındaki desen

2 sıra boyunca haroşa örgü yapın.

1. Sıra(örgünün ön yüzü): 6 düz örgü, birinci sırada 6 ilmek kalana kadar desen oluşturun. 6 düz örgü yapıp sırayı tamamlayın.

2-8 (arka yüz sıraları): 6 düz örgü, 6 ilmek kalana kadar ters örgü, 6 düz örgü yap.

3. Sıra: 6 düz örgü, üçüncü sırada 6 ilmek kalana kadar desen oluşturmaya devam edin. 6 düz örgü yapın.

5. Sıra: 6 düz örgü, beşinci sırada 6 ilmek kalana kadar desen oluştur. 6 düz örgü yap.

7. Sıra: 6 düz örgü, yedinci sırada 6 ilmek kalana kadar desen yap ve 6 düz örgü yapı sırayı tamamla.

Bu 10 sırayı toplamda 1 defa tekrarlamanız gerekmektedir.

6 sıra boyunca haroşa örgü yapın. Son olarak ilmekleri kapatın.

Hırka yapacak olan kişiler için kolların yapılışı

Yarım kol düğmeli bebek hırkasıŞişinize 34 ilmek alın. İlmek alıp 3 düz örgü yapın. Örgü işaretleyici takın, ilmek alıp 3 düz örgü yapın. Bu şekilde 40 ilmek oluşmuş olacak.

Azaltma sırası: 1 düz örgü, 2 ilmeği birlikte düz ör, 3 ilmeğe düz örgü yap. Düz örgü gibi 2 tane ilmek kaydır, daha sonra bu ilmekleri birlikte düz ör. 1 düz örgü yap ve 2 ilmek azaltmış ol. Her 4 sırada bir olmak üzere azaltma sırasını tekrarlayın. Yapacağınız uygulama sonrasında 36 ilmeğin kalması gerekmektedir.

Manşetlerde yer alan desenler

2 sıra boyunca haroşa örgü yap.

1 tur: 1 düz örgü *örme yönüne göre şişe ipi sarın, düz örgü gibi 2 tane ilmek kaydır, daha sonra bu ilmekleri birlikte düz ör, 3 düz örgü, 2 ilmeği birlikte düz ör. Örme yönüne göre şişe ipi sarın, 2 düz örgü yapın.* sıra tamamlanana kadar yıldızlar arasını tekrarlayın.

2-8 (arasındaki çift sıralar): tüm sıra boyunca düz örgü yapılacak.

3. tur: 1 düz örgü, *örme yönüne göre şişe ipi sarın, 1 düz örgü, düz örgü gibi 2 tane ilmek kaydır, daha sonra bu ilmekleri birlikte düz ör. 1 düz örgü, 2 ilmeği birlikte düz ör, 1 düz örgü, örme yönüne göre şişe ipi sarın. 2 düz örgü yapın.* yıldızlar arasını sıra sonuna kadar tekrarlayın.

5. Tur: 1 düz örgü *1 düz örgü, 2 ilmeği birlikte düz ör, örme yönüne göre şişe ipi sarın. 1 düz örgü, örme yönüne göre şişe ipi sarın, düz örgü gibi 2 tane ilmek kaydır. Daha sonra bu ilmekleri birlikte düz ör. 3 düz örgü yap.* yıldızlar arasını tur tamamlanana kadar tekrarlayın.

7. Tur: 1 düz örgü, *2 ilmeği birlikte düz ör, 1 düz örgü, [örme yönüne göre şişe ipi sarın, 1 düz örgü] 2 defa tekrarlayın, düz örgü gibi 2 tane ilmek kaydır. Daha sonra bu ilmekleri birlikte düz ör, 2 düz örgü yap* yıldızlar arasını sıra sonuna kadar tekrarla.

Bu 10 sırayı 1 defa baştan sona tekrarlayın. 6 sıra boyunca haroşa örgü yapın. Bu uygulama sonrasında hırkanın kollarını tamamlamış olacaksınız.

Yarım kol düğmeli bebek yeleği son aşama

Yapılan tüm örgüyü sonlandırın ve yarım kol düğmeli bebek yeleği modelinde yer alan düğmeleri yerine dikerek bu yeleği kullanıma hazır hale getirin. Bebeğin hijyeni her şeyden önemli olduğu için yeleği 1 kez yıkamadan bebeğe giydirmemenizi tavsiye ederim.