Örgücü Kız

Kulaklı Tunus İşi Örgü Şapka Yapımı

Tunus işi örgü şapka yapılışı detaylı anlatımlı

Tunus işi örgü şapka yapımı toplamda 3 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar arasında şapkanın sağ ve sol parçalarının örülmesine ek olarak ponponların eklenmesi yer almaktadır. İlk bakıldığı zaman zor bir şapka olarak görülebilir ancak öreceğiniz en kolay bebek şapkasının bu olacağı inancındayım.

Tunus işi örgü şapka yapımı hakkında bilgi aldıktan sonra bu şapkayı hem kız hem de erkek bebeklere örebilirsiniz. Model her iki cinsiyet için de uydundur. Tek dikkat etmeniz gereken şey iplik renklerini doğru belirlemektir. İsteyen kişiler ilgili örgü şapkayı tek renk iplik kullanarak da örebilir.

Tunus İşi Örgü Şapka Yapılışı

Şapkanın yapımında kullanılan malzemeler arasında uygun numarada şiş ve iki farklı renkte iplik yer alıyor. Hanımlar arasında bebek soytarı şapkası olarak da geçen bu model kesinlikle bebeklerinize çok yakışacak. Malzemelerinizi hazırladıysanız şapkamızın yapımına geçebiliriz.

Modelin büyük kısmında eksiltme ve düz örgü teknikleri kullanılmaktadır. Eğer yapılışı kolay ve bir o kadar da güzel bir bebek şapkası örmek istiyorsanız tercihinizi bu şapkadan yana kullanabilirsiniz. Videoda yer alan bilgilerin özetini sizlere yazarak ön bilgi de vermek istiyorum.

Bebeğinizin baş ölçüsünü referans alarak zincir çekip şapkamızı örmeye başlıyoruz. Bu işlem sonrasında 5 sıra boyunca lastik örmeniz gerekmektedir. Lastiği tamamladıysanız üst kısmı örmeye başlayabilirsiniz.

Üst kısım tamamlanana kadar tüm sıralarda düz örgü yapılacak. İstenilen uzunluk yakalanınca sağ ve sol kısımlardan ikişer ilmek azaltarak örgüye devam edilecek. Ortalama olarak 3 ilmek kalana kadar ilmek kesmeye devam etmelisiniz. Bu Tunus işi bebek şapkası iki parça halinde örülüyor. Aynı uygulamayı diğer parçayı da örmek için kullandıktan sonra parçaları dikerek şapkayı tamamlayın. Son olarak sivri formda olan uç kısımlara ponpon dikin. Artık şapka kullanıma hazır gale gelmiş durumdadır.

Tunus işi örgü şapka yapımı basit teknikler kullanılarak yapıldığından dolayı daha önceden hiç Tunus işi örgü yapmamış olan kişiler kendisini geliştirmek için bu şapkayı örebilir. Bir örnek hem basit hem de güzel olduğu zaman ister istemez beni etkilemeyi başarıyor. Umarım sizler de yaparken ve kullanırken keyif alırsınız. Farklı modellere de ihtiyacınız olursa bebek bere modelleri yapımı sayfasında yer alan örnekleri incelemenizi tavsiye ederim.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed