Uzmanından Tığ İşi Yelek Modelleri Anlaşılır Anlatımlı


3

En fazla örgü yelek çeşidinin yer aldığı alan şüphesiz tığ işi yelek modelleridir. Çok sayıda yelek bu güne kadar paylaşılmış olsa da uzmanından tığ işi yelek modelleri hakkında bilgi vererek fark yaratacağımızı düşünüyorum. Özellikle tığ işi yelek modelleri anlaşılır anlatımlı olarak sizlere sunulacağından dolayı, bu makale tığ işi yeleklerle alakalı en kapsamlı rehber haline gelecektir.

Tığ işi yeleklerle alakalı bilgiler en fazla Facebook ve Youtube gibi sosyal paylaşım platformlarında ele alınmaktadır. Buralarda özellikle derya Baykal tığ işi yelek modelleri arasında yer alan file, fıstıklı, güllü, çiçekli ve cepken yelekler ilgi görmektedir. Bizler çıtayı bir süt noktaya taşıyarak iki renkli ve ebruli ipler kullanılarak yapılan tığ işi yelekleri de ele alacağız. Ayrıca daha önceden yaptığınız yelekleri süslemek için tığ işi yelek kenar modelleri hakkında da çeşitli fikirlere ulaşacaksınız.

Tığ işi yelek modelleri arasında yer alan Püskülü, Pelerin, Papatya, Salaş ve Simli olan Spor tığ işi yelek modelleri yapılışı Şemalı olarak ele alındı. Bu yüzden bu yelekleri yapmak sizler için hiç de zor olmayacak. Uzun tığ işi yelek modelleri arasında yer alan Üzümlü, zikzak ve zincir yelek modelleri bu senenin sevilen örneklerinden olduğundan dolayı, bunları daha dikkatli bir şekilde incelemenizi tavsiye ediyorum.

Tığ işi yelek modelleri
Tığ işi yelek modelleri

Yelek yaparken en çok zorlanılan yerler arasında yaka kesimi, arka ve koltuk altı kesimi yer almaktadır. Video anlatımlar içerisinde yelek kesimi ile alakalı bilgileri de alacaksınız. Artık verilen bilgiler sayesinde hiç zorlanmadan tüm yelek kesimlerini de yapabileceksiniz. Ayrıca parçalardan olaşan yeleklerin birleştirme yapılışı ile alakalı bilgiler de bu makalede sizleri bekliyor.

Bayanlar İçin Tığ İşi Yelek Modelleri

Tığ işi yelek denildiği zaman akla gelen ilk şey şüphesiz tığ işi bayan yelek modelleridir. Bu yelekler özel günlerde, gündelik olarak ya da çeyizlerde rahat bir şekilde kullanılabilir. Bu yeleklerin arasında o kadar fazla model var ki, hangisini buraya ekleyeceğime zor karar verdiğimi söyleyebilirim. Bu yüzden mümkün olduğunda en çok ilgi görenleri ele almaya çalıştım. Umarım bu yelek örneklerini sizler de seversiniz.

Bayanlar için tığ işi yelek modelleri elbette sadece bu örneklerle sınırlı tutulamaz. Fıstıklık, yapraklı, çiçekli ve bademli derken burada ele alınmamış çok sayıda bayan yeleği de vardır. Uzman arkadaşlarımızın katkılarıyla bir araya getirdiğimiz en güzel bayan tığ işi yelekleri bu şekildedir. Bu yelekleri beğendiyseniz, yapılışı hakkında bilgi verdiğimiz yelek modellerini de incelemenizi tavsiye ederim. Ayrıca daha fazla modele ulaşmak için bayan yelek modelleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Tığ İşi Bayan Yeleği Yapılışı

Bu tığ işi bayan yelek modelini yaparken lif ipi kullanmanız gerekiyor. Elbette daha farklı ipliklerle de bu yelekler yapılabilir ancak lif ipi kullanılınca model kendisini daha iyi gösteriyor. Elinizde yelek şablonları varsa, bu modeli ilgili şablonları kullanarak deneyebilirsiniz.

Kolay Tığ İşi Bebek Yelekleri

Tığ işi bebek yelekleri, yeleklere yapılan çeşitli süslemelerle yelek dünyasının albenisi en fazla olan ürünleri haline gelmektedir. Uzmanından tığ işi yelek modelleri ile alakalı bilgiler verirken, kesinlikle bebek yeleklerinin de bunların arasında olmasının gerekli olduğunu düşündüm. İlk olarak bu bebek yelekleri arasına yeni eklenmiş olan modelleri ele alacağım. Daha sonraysa özellikle video anlatımlı olarak yeleklerin nasıl yapıldığını paylaşacağım. Bebek yelek modelleri sayfasında birbirinden güzel daha farklı yelekler ve yapılışları ile alakalı bilgiler yer alıyor.

Tığ işi bebek yelek modelleri kesinlikle gözünüzü korkutmasın. Her ne kadar karmaşık bir görüntüye sahip olsalar da sanıldığının aksine yapılışı en kolay olan yelekler olduğunu söyleyebilirim. Bu yelekleri tabili kışın sert soğuğunu hissettiğimiz günlerde kullanmayız. Daha çok yaz mevsiminin serin akşamlarında kullanmak için uygundurlar. Ayrıca bebek mevlitlerinde de kullanılmaları uygun olacaktır.

Tığ İşi Bebek Yeleği Yapılışı

Tığ işi olan bebek yeleklerinin yapımı genellikle diğer tığ işi yeleklere göre daha zordur. Paylaşacağımız modelin hem güzel hem de kolay olmasını istediğimiz için bu modeli ele aldık. Ördü dünyasının en basit bebek yeleğinin bu olduğunu söyleyebilirim.

Büyükler İçin Tığ İşi Anne Yelek Modelleri

Büyükler için olan tığ işi anne yelek modelleri genelde sade örneklerden meydana gelir. Büyükler için tığ işi yelek modelleri arasına nadirde olsa yeni örnekler eklenmektedir. Büyükler gençlere oranla daha fazla üşüdüğünden dolayı annemize ya da herhangi bir büyüğümüze bu tığ işi yeleklerden örüp hediye edebilir. Kendilerine vereceğimiz bu küçücük hediye onların çok mutlu olmasını sağlayacaktır.

Büyükler için olan bu tığ işi yelekleri genelde özel günlerde kullanırlar. Kışın soğuğundan korunmak için aslında pek uygun değildir. Komşumuzun kızının ya da amcamızın torununun kınasında giymek için bu tarz abiye görünümlü anne yelekleri kullanılabilir. Annenizi ya da bir büyüğünüzü soğuktan korumak adına bir yelek örecekseniz, tercihinizi şişle yapılan yeleklerden yana kullanmalısınız çünkü tığ işi olanlar genelde abiye olarak değerlendirilmektedir.

Tığ İşi Anne Yelek Modeli Yapılışı

Büyükler için tığ işi yelek yapılışı gördüğünüz üzere diğerlerine göre daha kolay. Tığ işi anne yelekleri genelde sadece özellikte olduğu için bu yelekleri örmek daha kolaydır. Yeleğin yapımında kabartmalı trabzanlar kullanılıyor ve yeleğin tamamı tığ işi olarak yapılıyor.

Tığ İşi Çeyizlik Gelin Yelekleri

En güzel yelek modeli nedir sorusuna verdiğim cevap her zaman tığ işi gelin yelekleri şeklinde oluyor. Çeyizlerde yer alan bu yelekler, model olarak diğerlerinden daha ağır olduğu için sanırım göze daha hoş geliyor. Ayrıca bu yelekleri yaparken daha fazla özen gösterilmesi de tığ işi çeyizlik gelin yeleklerinin daha güzel görünmesini sağlamaktadır.

Düğünü yaklaşan ya da çeyiz hazırlığında olan genç kızlarımıza yardımcı olmak için birbirinden güzel tığ işi çeyizlik gelin yelekleri bir araya getirildi. Bu tarz yeleklerin fiyatı diğer yeleklere göre daha fazla olduğundan dolayı, bu yelekleri kendiniz örmelisiniz. Ayrıca kendi ördüğünüz şeyler sizin gözünüzde daha değerli olacaktır. Çeyizinizi hazırlarken elinizden geldiğince tüm örgüleri kendiniz yapmaya çalışın.

Sizlere tığ işi olan anne, bayan, bebek ve büyük beden yelek örneklerini sundum. Zaman içerisinde yeni tasarımlar elime geçtikçe bu arşivi daha da zenginleştirmeye çalışacağım. Eğer sizler yelek tasarımları yapıyorsanız, kendi yeleklerinizi bize gönderebilirsiniz. Bu sayede tığ işi yelek modelleri daha kapsamlı hale gelecektir.


Like it? Share with your friends!

3

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir