Yazlık örgü ürünlerden olan büstiyerler, genç kızların giymeyi tercih ettiği örgü ürünler arasında yer alıyor. Tığ işi örgü bilginiz varsa sizlere yapılışı anlatımlı olarak verilecek olan yazlık örgü büstiyer modelini örmeyi kesinlikle denemelisiniz.

Sahile indiğiniz zaman sürekli olarak genç kızların üstünde aynı ürünleri görmek eminim ki sizleri çok sıkıyordur. Eğer böyle düşünüyorsanız fark yaratmak adına kesinlikle sizler de tığ işi yazlık örgü büstiyer modelini örüp giymeyi tercih edin.

Yazlık Tığ İşi Örgü Büstiyer Yapılışı

İnternet dünyasında çok sayıda model olsa da bizler her zamanki gibi en güzel olanını ele almaya çalıştık. Bu yazlık büstiyer sizlerin de favoriniz haline gelecektir.

Yazlık örgü büstiyer yapımında kullanılan malzemeler

  • 2 milimetrelik tığ
  • Elastik yapıda örgü iplikleri

Yazlık örgü büstiyer yapımında kullanılan örgü teknikleri

  • Zincir
  • İkili trabzan
  • İlmek kaydırma

Örgü büstiyer ön kısım yapılışı

örgü büstiyer yapılışı

1. Sıra: 41 zincir, üçüncü zincire tığı batıp ikili trabzan, sonraki tüm zincirlerle ikili trabzan yapın.

2.-26. Sıra: 2 zincir, dönüş, aynı boşluğa 2 tane ikili trabzan, son ilmeğe kadar ikili trabzanların içine ikili trabzan yapın. Son ilmeğe 3 tane ikili trabzan yapın.

27.-36. Sıra: 2 zincir, dönüş, sıra sonuna kadar tüm ikili trabzanların içine ikili trabzan yapın.

Örgü büstiyer arka yatay kısım yapılışı

Tığ işi yazlık örgü büstiyer yapımı

1. sıra: 3 zincir, sonraki 21 ikili trabzanın karşısına ikili trabzan yapın.

2. sıra: 3 zincir, sonraki 3 ikili trabzanın içine ikili trabzan yapın. *2 zincir, 2 tane ikili trabzan atla, sonraki ikili trabzanın içine ikili trabzan yap, 2 zincir, 2 tane ikili trabzan atla, sonraki 4 ikili trabzanın içine ikili trabzan yap.* Yıldızlar arasını 1 defa tekrarla.

3. sıra: 3 zincir, sonraki 3 tane ikili trabzana ikili trabzan yap, *2 zincir, sonraki ikili trabzana bir tane ikili trabzan, 2 zincir, sonraki 4 tane ikili trabzana ikili trabzan yap.* yıldızlar arasını 1 defa tekrarla.

1. 2. 3. Sıraları toplamda 9 defa tekrarlayın. Akabinde 1. Sırayı tekrarlayın. Sonrasında oluşan çizgiyi ilmek kaydırarak karşı tarafa dahil edin.

Örgü büstiyer arka dikey kısım yapılışı

Yazlık büstiyer yapılışı

Çizginin orta kısmına 31 tane ikili trabzan yapın.

1. Sıra: 3 zincir, sonraki 3 tane ikili trabzana ikili trabzan yap. *2 zincir, iki tane ikili trabzanı atla, sonraki ikili trabzana ikili trabzan yap, 2 zincir, 2 tane ikili trabzan atla, sonraki 4 tane ikili trabzana ikili trabzan yap.* Yıldızlar arasını 2 defa tekrarla.

2. Sıra: 3 zincir, sonraki 3 ikili trabzana ikili trabzan yapın. *2 zincir, sonraki ikili trabzana ikili trabzan, 2 zincir, sonraki 4 ikili trabzana ikili trabzan yapın.* Yıldılar arasını 2 defa tekrarlayın.

3. Sıra: 3 zincir, sonraki 30 ikili trabzana ikili trabzan yapın.

1.-3. Sıra aralarını 8 defa tekrarlayarak büstiyerin yapımına devam edin.

Örgü büstiyer ön çizgili askının yapımı

Yazlık tığ işi büstiyer askısı

1. sıra: 3 zincir, sonraki 3 tane ikili trabzana ikili trabzan yapın. 2 zincir, 2 tane ikili trabzanı atlayın. Sonraki ikili trabzana ikili trabzan yapın. 2 zincir, 2 tane ikili trabzan atla, sonraki 4 tane ikili trabzana ikili trabzan yap.

2. sıra: 3 zincir, sonraki 3 tane ikili trabzana ikili trabzan yapın. 2 zincir, sonraki ikili trabzana ikili trabzan, 2 zincir, sonraki 4 tane ikili trabzana ikili trabzan yapın.

3. sıra: 3 zincir, sonraki 12 ikili trabzana ikili trabzan yapın.

1.-3. Sıra aralarını 7 defa tekrarlayarak büstiyerin yapımına devam edin. İlmek kaydırarak ön kısma bağlayın.

Yaptığınız tüm bu işlemler sonrasında parçaları dikkatli bir şekilde birleştirerek tığ işi olan yazlık örgü büstiyerinizi kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Bu büstiyerleri yeleklerin altında da giymeyi tercih edebilirsiniz. Yelek modelleri sayfasından bu büstiyere uygun formda olan yeleklere de ulaşabilirsiniz.