Tığ İşi Şal Modelleri ve Yapımı Anlatımlı Olan Şallar


1

Yaptığınız örgü şalların şık ve kolay olması sizin için önemliyse, tığ işi şal modelleri incelemeniz gereken şallar arasında yer almalıdır. Bu makalede en güzel tığ işi şal modelleri ve bu şalların yapımı hakkında bilgiler vereceğim. En çok beğenilen modelleri bir araya getirerek, hepinizin seveceği türden tığ işi şalları ele almaya çalışacağım.

Yapılışı anlatımlı olan tığ işi şal modelleri arasında hem ince hem de kalın şal örnekleri yer alıyor. Yağacağınız şalı yazın serin akşamlarında kullanacaksanız ince, kışın sert soğuğunda kullanacaksanız kaşın olanları tercih edin.

Bu sezon en çok tercih edilen tığ işi şal örnekleri nelerdir diye baktığımda karşıma dikdörtgen, abiye, bademli, basit, boncuklu, çiçekli, motifli, değişik, delikli (ajurlu), fıstıklı ve incili şallar çıkmaktadır. Böylesine geniş bir yelpazeye sahip oldukları için elimden geldiğince her birini ele almaya çalışacağım.

Tığ işi şal modelleri
Tığ işi şal modelleri

Yapımı anlatımlı olan şallar ilk etapta sizlere az gelebilir ancak ilerleyen günlerde daha fazla modeli ele alarak sayfamızdaki bilgi kapasitesini büyük ölçüde arttırmaya çalışacağım. Gelin öncelikli olarak beğenilen tığ işi şallar nelermiş göz atalım.

Görülmeye Değer Tığ İşi Şal Modelleri

Görülmeye değer olduğunu düşündüğüm yaklaşık 36 şal modelini galeri olarak ele aldım. Resimlerin üstüne tıklayarak modellerin büyük hallerini de görebilirsiniz. Bu yıl dikdörtgen tığ işi şallar moda olsa da üçgen şal modelleri sayfasında yer alan örnekleri de incelemenizi tavsiye ederim.

Tığ işi şallar diğer örgü teknikleri kullanılarak yapılan şallara göre kısmen zordur. Bu yüzden bu tarz şallar genelde özel günlerde kullanılır. Çeyizlerde ve özel günlerde kullanılabilecek türden olan bu şalları sevdiyseniz, gelin nasıl yapıldıklarını da öğrenelim.

Tığ İşi Şal Yapımı Video Anlatımlı

Bu tığ işi şal modelinin yapımında Ören Bayan Golden simli iplikler kullanılıyor. Şalın yapımında 2,5 numara tığ kullanılıyor. 6 tane zincir çekip bu zincirlerle yuvarlak yaparak şalın yapımına başlanıyor. Daha sonra 1 zincir çekip 1 fıstık yapacaksınız. Sonra 4 defa sarıp kapatın. 2 zincir çekip aynı yere bir fıstık daha yapın. Uygulama genelde bu şekilde devam etmektedir. Modelin oluşturulması ile alakalı diğer bilgilere makalenin devamından ulaşabilirsiniz.

Çeyizlik Tığ İşi Şal Yapımı Açıklamalı

Angora tarzı simli ip kullanılarak yapılan bu çeyizlik tığ işi şal modelini lif ipi kullanarak da yapabilirsiniz. 5 numara tığ kullanarak bu şalı örmeniz uygundur. 6 tane zincir çekin ve ilk zincire batıp yuvarlak oluşturun. 1 zincir çeki, uzun çekerek 3lü dolamayla fıstık yapın. Modelin oluşturulması ile ilgili diğer bilgiler video anlatımda yer alıyor.

Bu makalede elimden geldiğince sezonun en çok beğenilen tığ işi şal modelleri hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Ayrıca beğenilen bazı şalların yapılını video anlatımlı olarak sizlere sundum. Yeni şal örnekleri elime geçtikçe bunlara da yer vereceğim.


Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir