Örgücü Kız

Teneke Kola Kutusundan Ocak Nasıl Yapılır?

Teneke kola kutusundan ocak yapılışı

Teneke kola kutusundan ocak yapımı son zamanların ilgi gören kendin yap projelerinden birisidir. Sokaklarda yer alan çöplere baktığımda en çok karşıma teneke kola kutuları çıkıyor. Bunların kesinlikle değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer içinizde benim gibi düşünenler varsa boş teneke kola kutusundan ocak nasıl yapılır gelin öğrenelim.

Teneke kola kutusundan ocak yapımı ne işime yarayacak diye düşünmeyin. Ateşe ihtiyaç duyduğunuz kamp alanlarında bu tarz bir çalışma çok işinize yarayacaktır. Birçoğumuz yaz mevsimi gelince ailemizi ya da yakın arkadaşlarımızı alarak kamp kurarız. Şöyle eskiden kurmuş olduğunuz kampları düşünecek olursanız sıklıkla ateşe ve ocağa ihtiyaç duyduğunuz aklınıza gelecektir. Taşıması zor olan piknik tüplerini yanınıza almaktansa kola kutularını kullanarak pratik yoldan bir ocak yapmanız mümkün.

Teneke Kola Kutusundan Ocak Yapımı

Kendin yap projesini hayata geçirmek için gerekli olan malzemeler arasında teneke kola kutusu, metre, bıçak, mürekkepli kalem, makas ve folyo bant yer alıyor. Malzemelerinizi hazırladıysanız ocağın yapımına başlayabiliriz.

# İlk olarak teneke kutunun alt kısmına ateşin çıkacağı delikleri kalemle işaretliyoruz. Ayrıca ocağın boyunun ne kadar olmasını istiyorsanız yatay kısımdan düz bir şerit halinde keseceğiniz kısmı da işaretlemelisiniz. Aşağıdaki görselde işaretlemelerin nasıl yapılacağı yer alıyor.

Kola kutusunu kullanarak ocak yapmak

# Başka bir tenekeden yapılmış olan kutuyu alıp aşağıdaki resimli anlatımda olduğu gibi keselim. Daha sonra önceden hazırlamış olduğumuz ocak deliklerini delelim. Kutulardan elde edilen alt ve üst parçaları birbirine geçirelim.

Kola kutusuyla kamp ocağı yapılışı

# Yaptığınız ocağın içerisine yanıcı özelliği olan akışkan koyun. Ben genelde bu tarz şeyler için zippo çakmak gazlarını tercih ediyorum. Dilerseniz sizler de bunu kullanabilirsiniz.

Tenekeden ocak nasıl yapılır

# Yaptığınız bu çalışmalar sonrasında ocağınız tamamlanmış olacak. Geriye sadece çakmağı çakmak kalmış durumdadır. Bu ocağın uzun süre yanacağına ve ihtiyaçlarınızı karşılayacağına emin olabilirsiniz.

El yapımı tenekeden ocağımız

Her ne kadar resimli anlatımda tüm detaylara yer verilmiş olsa da ocağın nasıl yapıldığını anlayamayanlar olabilir. Acil durumda iş görebilmek için ilgili ocağın yapımı hakkında hazırlanmış olan video anlatımı sizlere sunmak istiyorum.

Teneke kola kutusundan ocak nasıl yapılır makalesi bu anlatımlarla tamamlanmış durumdadır. Patlatıcı özelliği olan yanıcı maddeleri kesinlikle bu ocakta kullanmayın. Aksi takdirde çeşitli yaralanmalar ve sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed