Örgücü Kız

Tavşan Kulaklı Bebek Şapkası Yapılışı Şirin Fiyonklu

Bebeklere örgü bir şeyler yaparken her zaman sevimli görünmesine dikkat ederim. Siz de bu düşüncedeyseniz örgü tavşan kulaklı bebek şapkası tam da aradığınız bir örnektir. Hem bere hem de şapka olarak geçen bu tavşan kulaklı bebek şapkası, yapılışı tüm detaylarıyla birlikte verildiği için zorlanmadan öreceğiniz bir çalışma olacaktır.

Örgü tavşan kulaklı bebek şapkası modeli içerisinde iki farklı formda kulak barındırmaktadır. Şapkaya ismini veren tavşanın kulakları süsleme amacıyla örüldüğü gibi bebeğin bebek şapkasını renklendirmek adına fiyonk şeklinde kulaklar da yapılacak. Hayvanların yer aldığı ürünleri tercihinizde hayvan figürlü bebek patiği sayfasında yer alan örneği de incelemelisiniz.

Tavşan Kulaklı Bere Nasıl Örülür?

Tavşan kulaklı bebek şapkası yapımı

Tavşan kulaklı bebek şapkası, bakıldığı zaman zor gibi görünse de uygulaması basit olan bir örgü bebek şapkasıdır. Bu şapkanın yapılışı sizlere detaylı anlatımlı olarak verilecek. Ayrıca işinizi kolaylaştırmak için resimli öğelerle de anlatımı zenginleştireceğim.

Tavşan kulaklı bebek şapkası kullanılan örgü teknikleri

  • Zincir
  • İkili trabzan
  • İlmek kaydırma
  • Sihirli halka
  • Sık iğne

Tavşan kulaklı bebek şapkası ana kısmının yapılışı

Tavşan kulaklı bebek şapkası yapılışı

Bu bebek beresinin yapımında vereceğimiz ölçüler 6-12 aylık bebekler için uygundur. Eğer daha büyük bebekler için yapacaksanız şapkanın ana hattında ilmek arttırabilirsiniz. Ayrıca bere modelleri kategorisinden daha farklı örneklere de ulaşmanız mümkün.

1. Sıra: sihirli halka. Halka içerisine 10 tane ikili trabzan. İlk ikili trabzana ilmek kaydırarak batın. Tığa ilmekleri alıp çekin.

2. Sıra: 2 zincir, tüm ilmeklerin etrafına 2 tane ikili trabzan. İlk ikili trabzana ilmek kaydırarak batın.

3. Sıra: 2 zincir, *ilk ilmeğe ikili trabzan, sonraki ilmeğe 2 tane ikili trabzan* yıldızlar arasını tüm çevrede tekrarla, üstte yapılan ilk ikili trabzana ilmek kaydırarak tığı batın.

4. Sıra: 2 zincir, *ilk iki ilmeğe 1 tane ikili trabzan, sonraki ilmeğe 2 tane ikili trabzan* yıldızlar arasını tüm çevrede tekrarla, üstte yapılan ilk ikili trabzana ilmek kaydırarak tığı batın.

5. Sıra: 2 zincir, *ilk 3 ilmeğe 1 tane ikili trabzan, sonraki ilmeğe 2 tane ikili trabzan* yıldızlar arasını tüm çevrede tekrarla, üstte yapılan ilk ikili trabzana ilmek kaydırarak tığı batın.

6. – 12. Sıra: 2 zincir, tüm etrafa ikili trabzan yapın.

13. Sıra: (zıt renkte iplikle) 1 zincir, tüm etrafa sık iğne yapın. Bu uygulamalar sonrasında ilmekleri kesip kapatın. Böylelikle tavşanlı bebek beremizin bere olarak nitelendirilen ana kısmı tamamlanmış olacak. Orgucukiz.com örgü tavşan kulaklı bebek şapkası yapımında kulakların oluşturulmasına geçebilirsiniz.

Örgü tavşan kulaklı bebek şapkası 2 kulağın yapılışı

Tavşan kulaklı bebek şapkası kulakların yapımı

1. Sıra: sihirli halka. Halkanın içine 6 tane ikili trabzan. İlk ikili trabzana ilmek kaydırarak batın. Tığa ilmekleri alıp çekin.

2. Sıra: 2 zincir, tüm ilmeklerin etrafına 2 tane ikili trabzan. İlk ikili trabzana ilmek kaydırarak batın.

3. Sıra: 2 zincir, *ilk ilmeğe ikili trabzan, sonraki ilmeğe 2 tane ikili trabzan* yıldızlar arasını tüm çevrede tekrarla, üstte yapılan ilk ikili trabzana ilmek kaydırarak tığı batın.

4. Sıra: 2 zincir, *ilk iki ilmeğe 1 tane ikili trabzan, sonraki ilmeğe 2 tane ikili trabzan* yıldızlar arasını tüm çevrede tekrarla, üstte yapılan ilk ikili trabzana ilmek kaydırarak tığı batın.

5. – 8. Sıra: 2 zincir, tüm etrafa ikili trabzan, üstte yapılan ilk ikili trabzana ilmek kaydırarak tığı batın.

9. Sıra: 2 zincir, *sonraki 2 ilmeğe ikili trabzan, 2 tane ikili trabzanı birlikte yapın* yıldızlar arasını tüm çevrede tekrarla, üstte yapılan ilk ikili trabzana ilmek kaydırarak tığı batın.

10. Sıra: 2 zincir, tüm ilmeklere ikili trabzan yapın.

Bu uygulama sonrasında yaptığınız tavşan kulaklarının içini dışına çevirip boru haline getirin. Uç kısımlarını dışarıdan görünmeyecek şekilde dikin. Sonrasında yapmış olduğunuz şapkanın üstüne sağa ve dola doğru yönelecek şekilde kulakları dikerek sabitleyin. Bu uygulama sonrasında tavşan kulaklı bebek şapkası ana hatları tamamlanmış olacak.

Şapkada yer alan fiyongun yapılışı

örgü fiyonk

1. Sıra: 40 zincir ilk zincire ilmek kaydırıp tığı batın ve dönün.

2. – 8. Sıra: 1 zincir, tüm etrafta yer alan ilmeklere sık iğne yapın. İlk sık iğneye imek kaydırıp batın.

Uygulama sonrasında dikdörtgen bir örgü şerit elde edeceksiniz. Bu şeridi uç kısımlarından sık iğneyle birleştirin ve ek yeri ortada kalacak şekilde katlayıp fiyonk haline getirin. Formun bozulmaması için ortasından iğneyle tutturun. Fiyongun orta kısmına aynı renkte ipi kullanarak ipi sarın. Böylelikle fiyongun ortası kabartılı bir şekilde elde edilmiş olacak.

Son olarak yapılan fiyongu kulakların birleşim yerinin tam ortasından şapkaya dikin. Örgü tavşan kulaklı bebek şapkası artık kullanıma hazırdır. Bebeğinizin kış mevsimini bu örgü şapka sayesinde sıcacık bir şekilde geçirmesini dilerim.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed