Örgücü Kız

Sıralı Boncuklu Havlu Kenarı Yapılışı

Sıralı boncuklu havlu kenarı yapılışı

Havlu kenarlarında son zamanlarda boncukları kullanarak süsleme yapmak moda haline geldi. Sıralı boncuklu havlu kenarı yapılışı da bu yüzden ilgi görüyor. Özellikle çeyizlerinize koymak için havlu kenarı örneği arıyorsanız, sıralı boncuklu havlu kenarı kesinlikle sizlere göredir.

Havlu kenarlarına boncuk eklerken boncukları küçük boyutta olmasına dikkat edin. Eğer boncukları büyük seçecek olursanız havluyu kullanırken sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Sıralı Boncuklu Havlu Kenarı Yapımı

İlk olarak 27 zincir çekin ve üst kısmından dönün. Bu şekilde 1 adet kutucuk oluşturun. Modelin yer aldığı resme bakacak olursa bu şekilde 6 sıra yapmanızın gerekli olduğunu göreceksiniz. 6 sırayı tamamladığınızda sıranın sonundayken 7 tane zincir çekin.

boncuklu havlu kenarı

Yaptığınız uygulamayı ters çevirin ve yaptığınız 7 zinciri alt kısımda yer alan kutucuğa batın. Akabinde 3 zincir çekin ve alta batın.

Boncuklu havlu kenarı

Uygulamanın ön kısmını çevirin ve 7’li zincirin iç kısmına 6 dolgu yapın. Akabinde 2 zincir çekin ve 6 dolgu yapın. Sıranın sonuna geldiğinizde 7 zincir çekin.

Boncuklu havlu kenarı

Yapılan 7’li zinciri tığın üstüne 2 dolamalı dolgu yaptıktan sonra alt kısımda yer alan sıranın ortasındaki boşluğa batın. 7 zincir çekin ve 2 dolgu yapın. 7 zincir çekip sıranın sonuna gelin.

Geriye dönüp 7’li zinciri sık iğne yaparak doldurun. (3 sık iğne 2 zincir 2 sık iğne 2 zincir 2 sık iğne 2 zincir 3-4 sık iğne) şekilde doldurma yapılacak. Orta kısımda yer alan 7’li zinciri 6 dolgu yaparak doldurun. 2 zincir çekin ve 6 doldu yapın. Sıranın sonuna gelmeden dönmek gerekmektedir. Bu yüzden 7 zincir çekip geriye dönün.

Boncuklu havlu kenarı

Yaptığınız 7’li zinciri tığın üstüne 2 dolama dolgu yapıp alt sıranın orta kısmında yer alan boşluğa batın. 7 zincir çekin ve yaptığınız dolgulardan 2 tane daha yapın. 7 zincir çekerek sıranın sonuna gelin.

Boncuklu havlu kenarı

Uygulamada geriye dönüp ilk, orta ve son kısımda yer alan 7’li zinciri sık iğne yaparak doldurun. (3 sık iğne 2 zincir 2 sık iğne 2 zincir 2 sık iğne 2 zincir 3-4 sık iğne) doldurmaları bu şekilde yapmalısınız. Sıranın sonuna geldikten sonra aşağıya sık iğne yaparak uygulamaya devam edin.

6 sıra boyunca kutucukları yaptıktan sonra sıranın sonuna 7 zincir çekmeniz gerekiyor.

Boncuklu havlu kenarı

Danteli ters çevirin ve yapılan 7 zinciri 2 sıra altta yer alan kutucuğa batın. 3 zincire çekin ve alta batın.

Boncuklu havlu kenarı

Modelin en üst sıranı yaparken ilk, orta ve son 7’li zincir sık iğne yapılarak doldurulacak. Daha sonra sıranın sonuna gelinecek ve aşağıya doğru modele devam edilecek. Kutucuklara gelindiği zaman 7 zincir çekin. 6 sıra kutucuk yapın ve ikinci dilime başlanan kısımdan sırayı takip ederek örgüye devam edin.

Boncuklu havlu kenarı

Gördüğünüz üzere her defasında 1 sıra arttırılarak saçaklı bir model oluşturuluyor. İsteyen kişiler tüm saçakları aynı boyutta da yapabilir. Bu sayede kesinlikle farklı bir tasarım oluşturmuş olursunuz. Modeli sıralı boncuklu havlu kenarı haline getirmek için boncukları iğne yardımıyla dantelin üstüne dikebilirsiniz.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed