Son zamanlarda örgü ürünlerde sıklıkla kullanılan tekniklerden birisi de rokokodur. Bu örgü tekniğini liflerde de görmeye başladım. Bu sabun bezlerinden birisi de rokoko güllü lif örneğidir.

Genç kızların çeyizlerinde farklı ürünlerin yer almasını istediğim için yaprak kısımlarında rokoko örgü tekniği kullanılan bu tasarımı ele almak istiyorum.

Lif modelleri arasında belki de kısa süre içerisinde popüler olan bu örneği sizler de yapmak istersiniz. Yapımına başlamadan önce malzemelerden tutun da bilmeniz gereken örgü tekniklerine kadar bilgi alalım.

Rokoko güllü lif modeli

Gördüğünüz gibi bu örneğimiz birbirine uyumlu olmak koşuluyla farklı renkte iplikler kullanılarak yapılabilmektedir. Sarı renkte ipliklerin ağızlıkta olduğu model daha çok ilgi görüyor olsa da ben tercihimi mavi renkte ipliğin kullanıldığı modelden yana kullandım. Sizler birbirine uyan renkte artan iplikleriniz varsa onları değerlenmek adına da bu banyo kesesini örebilirsiniz.

Rokoko lif için gerekli malzemeler

  • 5 farklı renkte lif ipi
  • 7 numara tığ
  • 8 numara tığ (rokoko tekniği için)

Rokoko güllü lif kullanılan örgü teknikleri

  • Zincir
  • Rokoko örgü tekniği
  • Fıstık örgü
  • Trabzan

Rokoko Güllü Lif Yapılışı

Lifin yapası kabarıktır çünkü 2 kat olarak yapılmaktadır. Modelin rokoko isminin almasının nedeni lifin ortasında yer alan çiçeğin yapraklarının rokoko örgü tekniği kullanılarak yapılmış olmasıdır.

Çok yeni bir örnek olmasından dolayı çeyizlerde kullanılması uygundur. Yakın zamanda düğününüz varsa ve çeyizinizde çok yeni parçaların yer almasını istiyorsanız kesinlikle rokoko tekniğinin yer aldığı bu tasarımı yapın.

Rokoko lif üst kısımda da belirttiğimiz gibi iki katlıdır. İki kat olan bölüm göbekte yer alan beyaz kısımdır. Sarı renkte başlangıcı olan bölüm alt ve üst katlar birleştirildikten sonra beraber yapılmaktadır. Yani lifimizin sadece ana kısmı iki kattan oluşuyor.