Örgücü Kız

Ribbon İpten Supla Takımı Yapımı Amerikan Servisi Aşamaları

Ribbon ipten supla yapılışı

Ribbon ipten örülen supla sayesinde yemek masaları ayrı bir hava kazanıyor. Amerikan servis takımı olarak da geçen bu ürünlerin hazır olarak satılanları olsa da penye ipten yani ribbon ipten supla yapımı da mümkündür. Kendi servis takımını kendisi yapmak isteyen olabileceğinden dolayı sizlere hem yazılı hem de video anlatımlı olarak bazı modellerin nasıl yapıldığını anlatacağım.

Ribbon İpten Supla Yapımı Yazılı Anlatım

Bu modeli yaparken temel düzeyde örgü teknikleri kullanılmaktadır. Sizlere kolaylık olması adına modelin tamamında kullanılan örgü tekniklerini vermek istiyorum. Bilmediğiniz teknik varsa supla yapımına geçmeden önce bu teknikleri öğrenin.

Supla yapımında kullanılan örgü teknikleri

  • Sihirli halka
  • İkili trabzan
  • Zincir
  • Zincir kaydırma

Ribbon ipten supla

Sihirli halka yapın. Daha sonra 2 zincir çekin ve 11 tane ikili trabzan yapın. Trabzanları bu şekilde 12’ye tamamlayacaksınız. Kaydırma zincir yapın ve kapatın. Modelin ikinci sırasına ve diğer tüm sıralara 2 adet zincir çekerek başlayacaksınız. Tüm ilmeklere2 defa ikili trabzan yapın. Bu şekilde trabzan sayısı 24 olacak. Üçüncü sıraya geçtiğiniz zaman 1 tek 1 çift olacak şekilde ikili trabzan yapın.

Modelimizin dördüncü sırasında 2 tek 1 çift batın. Yapılan çiftlerin önceki sırada yer alan çiftlerin tam orta kısmında olması ve bu şekilde batmak gerekmektedir. Uygulamayı 6 tek 1 çift elde edene kadar devam ettiriyoruz. Tamamlandığı zaman toplamda 82 ilmeğin olması gerekmektedir. Süs olarak yapılan çiçeklerin formunda bozulma olmaması için bu sayının mutlaka elde edilmiş olması gerekmektedir.

Süsleme işleminde toplamda 13 çiçek yapılacak. Modelde yer alan 9 çiçek 6, 4 çiçekse 7 sayından meydana gelecektir. Uygulamayı kavradıysanız çiçeklerin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Son sıra tamamlanınca yukarı zincire çıkılır ve 2 ilmek atladıktan sonra üçüncü ilmeğe 6 tane ikili trabzan yapılır. Akabinde 2 ilmek atlanır ve üçüncüsüne zincir kaydırma yapılır. Yukarıya çıkmaksızın 2 ilmek atlanır ve üçüncü ilmeğe 6 tane trabzan yapılır. Sizler çiçeklerin dizilişine bağlı kalmadan kendi tasarımlarınızı da yapabilirsiniz. Ribbon ipten supla yapılışı bu şekilde tamamlanmış olacak.

Ribbon İpten Supla Yapılışı Video Anlatım

Ribbon olarak isimlendirilen penye iplerle yapılan supla, kesinlikle en çok beğendiğim modellerden birisidir. 7 numara tığ kullanılarak yapılmaktadır. Daha kısa süre içerisinde bitmesini isteyen kişiler 9 numaraya kadar olan tığları da kullanabilir. Penye iple yapılan şeylere merakınız varsa penye ipten sepet yapımı makalesini de inceleyin.

1 yorum

  • Halk evinde bu tarz yemek takımlarını yapmayı öğrenmiştim. Siz çıkatı yukarı çıkarıp gerçekten çok başarılı bir örneği paylaşmışsınız.

Most popular

Most discussed