Bir süsleme sanatı olan quilling, küçük parçalar halinde kesilen kâğıtların çeşitli şekillerde katlanmasıyla gerçekleştirilmektedir. Özellikle bu teknikle yapılan çiçekler, süsleme dünyasında sıklıkla kullanılır. Quilling yapraklı çiçek yapılışı hakkında resimli anlatım yaparak, sizleri bu hobiye ısındırmak istiyorum.

Quilling yapraklı çiçek yapılışı hakkında bilgi aldıktan sonra çalışmalarınızı buzdolabı süs olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca dış kapı süslerinde, çerçevelerde ve bebek odası dekorasyonlarında quilling yapraklı çiçek örneği rahatlıkla kullanılabilir.

Birçoğunuzun kâğıt telkari olarak bildiği quilling tekniği eğer istediğim düzeyde ilgi görmeyi başarırsa sizlere daha farklı teknikler kullanarak yapabileceğiniz birçok şey hakkında bilgi vereceğim.

Quilling Tekniğiyle Yapraklı Çiçek Yapılışı

Bahsi geçen yapraklı çiçeği yapmak için azı malzemelere ihtiyacınız vardır. Bu malzemeler arasında quilling kâğıtları, yapıştırıcı, kürdan, maket bıçağı ve makas yer alıyor. Sizler çiçeği hangi renkte yapacaksanız ona uygun renkte quilling kâğıtları alabilirsiniz. Malzemeleri hazırladıysanız gelin uygulamamızı yapmaya geçelim.

Quilling Kâğıtlarla Çiçek Yapılışı

# ilk olarak yarım santim genişliğinde 30 santim uzunluğunda olacak şekilde quilling kâğıtlarından şeritler kesin.

Quilling yapraklı çiçek

# bir kürdanın ucuna kâğıt şeridin ucunu koyup kâğıdı kürdanın etrafında sarın. Sarma işlemini saatin tersi yönünde yapmanız gerekmektedir.

Quilling yapraklı çiçek

# kâğıdı tamamen sardıktan sonra kâğıdın atmaması için yapıştırıcıyla kâğıdın ucunu son kısma yapıştırın ve kürdanı çıkarın.

Quilling yapraklı çiçek

# bu uygulamayı tekrarlayarak 3 tane rulo yapın. Daha sonra ruloları yan kısımdan batırarak gözü andıran bir şekil verin. Size referans olması için aşağıda yer alan görseli inceleyebilirsiniz. Son olarak bu göz şeklindeki 3 ruloyu görselde olduğu gibi yapıştırıcı kullanarak birleştirin.

Quilling yapraklı çiçek yapılışı

# yaptığımız bu çalışma çiçeğimizin yapraklarını meydana getirecek. Yaprağın şeklini kaybetmemesi için farklı renkte bir kâğıt şerit yapıp, yaprağın etrafını dönün ve yapıştırın. Bu şekilde toplamda 5 yaprağın yapılması gerekmektedir.

Quilling yapraklı çiçek yapılışı

# yapılan 5 yaprağı uç kısımdan yapıştırın. Yaprakların dışında kullandığınız kâğıt şeritle bir halka oluşturup ortaya yapıştırın. Bu sayede çiçeğimiz tamamlanmış olacak. Daha sonra çiçeğimizin yapraklarını yapmaya başlayabiliriz.

Quilling çiçek yapılışı

Quilling Kâğıtlarla Yaprak Yapılışı

# daha önceden kestiğiniz yeşil quilling şeritleri sararak 9 tane rulo oluşturun.

Quilling yapraklı çiçek

# göz şeklinde yaptığınız yeşil quilling ruloları aşağıdaki görseldekiyle aynı olacak şekilde yapıştırın.

Quilling yapraklı çiçek yapılışı

Bu uygulama sonrasında quilling yapraklar da tamamlanmış olacak. Son olarak yapraklarla çiçeği birleştirerek aşırı derecede güzel bir yapraklı çiçeği elde edebilirsiniz. Gördüğünüz gibi sanılanın aksine quilling yapraklı çiçek yapılışı oldukça kolaydır.