Kademeli şişle ponçik ahududu şal yapılışı sizlere hem yazılı hem video anlatımlı olarak verilecek. Ördü dünyasında sürekli olarak aynı şalları görmekten sıkıldıysanız ve yeni şeyler örmek istiyorsanız, bu şal modelini kesinlikle denemelisiniz.

Şiş örgü teknikleri kullanılarak yapılan ponçik ahududu şal modeli, şişle yapılan şallar arasındaki en güzel örneklerden birisidir. Model kısa süre içerisinde örgü severler arasında popüler olacaktır. Yaptığınız şeylerin yaygın olmamasını istiyorsanız bu şalı vakit kaybetmeden örmenizi tavsiye ederim.

Kademeli Şişle Ponçik Ahududu Şal Yapımı

Bu şalı yaparken 10-9-8-7-6-5 numaralı şişleri kullanacağız. Sizlerin de bildiğiniz gibi şallar alt kısımda genişken üst kısımda daralır ve genelde ilmek azaltarak bu şekil verilir. Bu kademeli şişler sayesinde herhangi bir ilmek azaltma tekniği kullanmadan altta geniş üstte doğru daralan ponçik ahududu şal modelini yapacağız.

Şalın yapımında ortalama olarak 3 yumak ip gidiyor ve angora ipliklerle örülüyor. Şalımızı 159 ilmek çekerek yapmaktayız. Modelin ilk sırasında toplamda 26 ahududu yer almaktadır.

Şalın ilk sırası 2 ters 1 düz örgü olacak şekilde yapılacak. İkinci sırada düzlerin üstüne düz, terslerin üstüne ters örgü yapacaksınız. Bu uygulamadan sonra ahududu modelinin kurulumuna geçilecek.

Ahududu örgü modeli yapılışı

Ahududu örgü modeli

Ponçik ahududu şal modelinde kullanılan ahududu desenleri 6 ilmek üzerine kurulmaktadır. Yani eğer şalın boyutunu değiştirmeyi düşünürseniz 6 ve katları olacak şekilde ilmeklerinizi ayarlamanız gerekmektedir. Ayrıca modelin örgünün ters yüzünden kurulduğunu da belirtmek isterim.

1. Tur: 1 kenar ilmeği örmeden alınır, 2 ters, 1 düz, 2 ters örgü yapılır. Akabinde 1 ilmekten 5 ilmek çıkarılır. Sıranın sonuna gelene dek kenar ilmeğinden sonraki kısım örülür.

2. Tur: ilmeklerin görüldüğü şekilde örülmesi gerekmektedir. Kısacası düz örgülerin üstüne düz, ters örgülerin üstüne ters örgü yapacaksınız. Dolayıp 5 ilmek şeklinde yapılan kısımların da düz örgü olarak yapılması gerekmektedir. Arka sıraları da bir önceki sırada olduğu gibi yani düze düz terse ters olacak şekilde öreceksiniz.

3. Tur: 1 kenar ilmeği yaptıktan sonra tersleri ters düzleri düz olacak şekilde örgünüze devam edin.

Son aşama: Yapılan 3 turu ön kısımda 5 düz örgü olacak şekilde tekrarlamanız gerekmektedir. 5 düz örgü yapıldıktan sonra 1 ilmekten 5 ilmek çıkartılan bölümde oluşan 5 ilmeği düz örgü şeklinde örün. Düz olarak örülen ilmekten 5 ilmek çıkarın. Modelin oluşturulması kısacası bu şekildedir.

Yukarıda yer alan video anlatımda ahududu örgü modeli yapılışı ele alınmıştır. Eğer örgü şalımızda kullanacağımız modelin nasıl yapıldığını anlayamadıysanız, video anlatımı izlemenizi tavsiye ederim.

# Ponçik ahududu şal örneğinde tüm ahududuların arasında 1 düz örgü yer almaktadır. Ahududuların birbirine geçmemesi için kesinlikle sizler de buna uymalısınız.

# 2 sıra ahududu 10 numara şişle yapıldıktan sonra 9 numara şişi alıp 2 sura daha ahududu yapılacak. Aynı şekilde sırasıyla 8, 7, 6, 5 numaralı şişleri kullanarak da 2 sıra ahududu yapacaksınız. Örgü dünyasında buna kademeli şiş tekniği denilmektedir. Bu teknik sayesinde azaltma yapmadan üstte doğru daralma sağlanacak.

# Yaka kısmında şalın omuzlara oturması için ilmek azaltma yapılıyor. 2 düzden 1 düz olacak şekilde azaltma yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde 1 ters 1 düz şeklinde lastik yaparak şalımızın yaka kısmını öreceğiz. Yaka kısmı toplamda 30 sıradan oluşmaktadır. Sizler de 30 sıra olacak şekilde şalın yakasını örebilirsiniz. Şalın yapılışını yazılı anlatımdan anlamadıysanız, aşağıdaki video anlatımı incelemenizi tavsiye ederim.

Ponçik ahududu şal yapılışı kademeli şişle bu şekilde olmaktadır. Bu şalın en az tığ işi örgü şallar kadar başarılı olduğunu söyleyebilirim. Şalda yer alan ahududu modelinin kurulumu zor gibi görünse de anlayacağınız üzere gayet kolay. Bu yüzden bu şalı severek yapacaksınız.