Penye ip kullanılarak yapılan örgü ürünlere normal örgülerden daha fazla ilgi duyulmaya başlandı. Özellikle penye ipten oval sepet yapımı deyim yerindeyse son zamanların popüler uğraşı haline geldi. Hal böyle olunca yapımı hakkında anlatımlı bilgi vermemiz de kaçınılmaz hale geldi.

Kirli çamaşır sepetinden tutun da ekmek sepeti olarak dahi kullanabileceğiniz türden olan penye ipten yapılan oval sepet, ayrıca sonradan üstüne yapılan süslemeler sayesinde çok güzel bir ev dekorasyon ürünü haline de geliyor. Bu tarz şeylerin ilgi görmesinden dolayı el yapımı ürün satan yerlerde de sıklıkla görmeye başladığımız bu sepetlere para vermek yerine kendiniz yapabilirsiniz. Sizlere vereceğimiz video anlatım büyük ölçüde size yardımcı olacaktır.

Penye İpten Oval Sepet Yapılışı

Bu sepetin yapılışı toplamda 3 ayrı video ile anlatılmış. Video içerisinde kullanılacak malzemeler hakkında detaylı bilgiler de yer alıyor. Malzemelerinizi hazırladıysanız ilk olarak oval sepetin taban kısmından yapımına başlayabilirsiniz.

Sepetin taban kısmını ilmekleri sıkı tutarak ördüyseniz şimdi de sepetimizin yan kısımlarını yapmaya başlayabiliriz. Sepetin yan kısımları tamamlanınca görünüş olarak şekil anlaşılır hale gelecektir.

Yan kısımları da tamamlayınca bizi en çok heyecanlandıran bölüme geçiyoruz.

Bu bölüm tabi ki de sepetin süslenmesidir. Sepeti süslemek için hazır olarak satılan yapay çiçekler ya da kurdeleleri kullanabileceğiniz gibi kendi yaptığınız aplike örgü ürünleri de kullanabilirsiniz.

Sepeti süslerken kesinlikle aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Sepetin süslemesinde aşırı derecede fazla süsleme ürünü kullanılacak olursa bu durum görüntüsel anlamda karışıklığın oluşmasına ve sepetin kötü görünmesine neden olur.

Sepeti yapmak için kullanacağınız iplerin rengini sepeti nerede kullanacağınıza göre seçmelisiniz. Kirlenme ihtimali yüksek olan yerler için koyu renkli iplikleri, daha temiz ortamlarda kullanmak içinse açık renkteki iplikleri sepetin yapımında tercih edebilirsiniz.