Örgücü Kız

Penye İpten Oval Paspas Yapımı

Penye ipten oval paspas yapılışı

Penye ipten paspas yapımı son zamanların en çok ilgilenilen hobilerden birisidir. Penye ipten oval paspas yapılışı sizlere hem yazılı hem de resimli anlatımlı olarak sunulacak. Sizler de bu anlatımlar sayesinde kendi paspaslarınızı yapabileceksiniz.

Penye ip kullanılarak bir şeylerin örülmesi çok eskilere dayanmaktadır. Annelerimiz genellikle eskiyen penyeleri atmak yerine bu penyeleri ip haline getirerek bir şeyler örerdi. Tabi ki bu durum ekonomik sıkıntıların yüksek olmasından kaynaklanıyordu. Günümüzde bir zamanlar yokluktan dolayı yapılan bu şeyler hobi haline geldi. Artık eski penyelerinizden ip yapmak yerine penye kumaşından imal edilmiş olan hazır penye iplerini satın alabilirsiniz.

Penye ip kullanılarak yapılan örgü ürünler arasında paspaslar baş sırada yer almaktadır. Öreceğiniz paspasları çocuk odalarında, mutfaklarda ve banyolarda kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz özel renkler sayesinde evinizin dekoru da büyük ölçüde değişecektir.

Sizlere sunacağımız anlatım dayesinde penye ipten oval paspas nasıl yapılır konusundaki tüm detayları öğreneceksiniz. Yapılışı hakkında bilgi vereceğimiz paspası yapmak için 8 numara tığ kullanmalısınız. Ayrıca iki farklı renkte penye ipinizin olması gerekiyor. Elbette dileyen kişiler bu paspası tek renk iplik kullanarak da yapabilir.

Penye ipten oval paspas malzemeleri

Penye İpten Oval Paspas Yapımı Resimli Anlatım

Zincir çekme, sihirli halka, ikili trabzan ve çakma sık iğne bu paspasın yapımında kullanılan örgü teknikleridir. Bu örgü tekniklerini biliyorsanız hiç zorlanmadan bu paspası örebilirsiniz.

# Sihirli halka yapıp bu sihirli halkanın üstüne 16 tane ikili trabzan yapın. Bu şekilde ilk sıra tamamlanmış olacak. Bu uygulama sonrasında sihirli halkanın ipini çekip orta kısımda yer alan boşluğun aşırı derecede küçülmesini sağlayın. (Şablon okumayı biliyorsanız aşağıdaki şablonu tüm uygulama boyunca takip edin.)

Penye ipten oval paspas yapılışı

# Uygulamamıza ip rengini değiştirerek devam ediyoruz. İkinci sıramızda arttırmaları her trabzanın başında yapacaksınız. Her deliğe 2 tane trabzan yaparak modelin dışa doğru genişletilmesi gerekmektedir. Var olan deliklere 2-2-2-2 şeklinde trabzan uygulayarak model genişletiliyor.

Penye ipten oval paspas yapılışı

# Modelin üçüncü sırasında renk değiştirdikten hemen sonra deliklere trabzan yapılmaya devam edilecek ancak burada dikkat edilmesi gerekilen bir durum var. Bir deliğe 2 tane diğer deliğe 1 tane trabzan yaparak uygulamanıza devam etmelisiniz. Kısacası trabzan uygulamalarınızı 2-1-2-1-2-1 olacak şekilde yapmanız gerekmektedir.

Penye ipten oval paspas yapılışı

# Uygulamaya ip değiştirerek ve trabzanlarla arttırma yaparak devam ediyoruz. Bu sıramızda trabzanlarımız 1-1-2-1-1-2-1-1-2 olacak şekilde yapılarak model dışa doğru genişletilecek.

Penye ipten oval paspas yapılışı

# İp rengini değiştirip bir önceki uygulamamızda olduğu gibi trabzanlarla arttırmalara devam ediyoruz. Bu sırada arttırmalarımız 1-1-1-2-1-1-1-2-1-1-1-2 olacak şekilde yapılacak.

Penye ipten oval paspas yapılışı

# Bu sıramızda ip rengini değiştirip trabzanlarımızı 1-1-1-1-2-1-1-1-1-2-1-1-1-1-2 olacak şekilde yaparak modeli genişletmeye devam ediyoruz.

Penye ipten oval paspas yapılışı

# Olayı büyük ölçüde kavradığınızı düşünüyorum. Bu sıramızda 1-1-1-1-1-2-1-1-1-1-1-2-1-1-1-1-1-2 şeklinde trabzanlarımızı yaparak penye ipten yapılan oval paspasımızı genişletmeye devam ediyoruz.

Penye ipten oval paspas yapılışı

# İp rengini değiştirip 1 sıra daha uygulamamıza devam ettikten sonra ip rengini değiştireceğiz.

Penye ipten oval paspas yapılışı

# 6 zincir çekin, kutucuklar için ili delikte bir olmak üzere ikili trabzan yapın. Ara kısımlarda 2 zincir çekmeniz yeterli olacaktır.

Penye ipten oval paspas yapılışı

Penye ipten oval paspas yapılışı

# Sırayı tamamladıysanız ip rengini değiştirin ve ara kısımlarda yer alan zincirlerin üstüne çakma sık iğne yapın.

Penye ipten oval paspas yapılışı

# Bilgi: Tüm bu uygulamalar sonrasında penye ipten oval paspas yapımı tamamlanmış olacak. Eğer örülen paspasın kullanacağınız yer için küçük olduğunu düşünüyorsanız trabzanlarla arttırma yaparak paspasın boyutunu büyültebilirsiniz.

Penye ipten oval paspas yapılışı

Penye ipten oval paspas yapımı sizlere tüm detaylarıyla birlikte sunuldu. Modelin büyük bölümünde trabzan kullanıldığı için trabzan yapmayı geliştirmenizi tavsiye ederim. Buna dikkat ederseniz bu tarz paspasları kısa süre içerisinde zorlanmadan tamamlayabilirsiniz. Bu makaleyi inceledikten sonra penye ipten oval sepet yapımı makalesini de incelemenizi tavsiye ederim.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed