Parmak dolamalı saçaklı lif örneği son zamanların en popüler liflerinden birisidir. Parmağa dolanarak yapılan saçaklı lif modelleri arayışına girmiş olsanız da şuan sadece bir örneğin örgü dünyasında yer aldığını bilmenizi isterim. Sürekli aynı tarzda olan lifleri örmekten sıkıldıysanız kesinlikle bu lifi örmeyi denemenizi tavsiye ederim.

Bu lifi yaparken dolu karelerin yer aldığı kısımlar parmağa dolanarak yapıldığı için modeli bu isim verilmiştir. İnternet dünyasında parmakla yapılan bu kısma çim örgü denildiğini de bilmenizi isterim.

Parmak dolamalı saçaklı lif yapılışı sırasında tığ işi örgü teknikleri kullanılmaktadır. Model kendisini tığ işi örgü teknikleriyle daha iyi gösterse de şişle yapılan örneklerin de olduğu biliniyor. İlerleyen günlerde şiş örgü teknikleri kullanılarak yapılan örnekler elimize geçecek olursa bunları da sayfamıza ekleyeceğiz.

Parmak dolamalı saçaklı lif yapılışı

Parmağa Sarılarak Yapılan Lifin Anlatımı

Parmağa dolanarak yapılan lif modeli örnek olarak ele alınacak. Siz bu örnekle lif yapmaya karar verirseniz 44 kutucuk üstüne modeli kurmanızı tavsiye ederim. Lifte yer alan büyük kareler 8 kutucuk üstüne kurulmaktadır.

Kutucukları yaparken 8 dolu 8 boş kutucuk yaparak modeli oluşturacaksınız. Ben tamamını dolu kutucuk yaparak bir lif de ördüm ve gayette güzel olduğunu söyleyebilirim.

Modelin bir sırasında büyük kare halinde toplamda 5 motif yer alıyor. Bir sırada 3 dolu 2 boş, sonraki sırada ise 2 dolu 3 boş büyük kare kutucuklar yer alacak.

Modelin yan kısımlarına 2 adet boş kare yapılacak. Sonrasında da life kenarlık örülecek. Bu sayede model kendisini daha iyi bir şekilde gösterecektir.

Parmak dolamalı lif yapılışı alışık olduğunuz örneklerden farklı olduğu için kısmen zorlanabilirsiniz ancak modeli tamamladığınız zaman buna değdiğini anlayacaksınız. Ayrıca kendimizi geliştirmek için bu tarz farklı şeyleri de yapmamız gerekmektedir.