En basit şal modellerine örgü kenarlar yaparak bile bu şallar aşırı derecede güzel hale getirilebilir. Örgü şal kenarı modelleri de bu yüzden basit örgü şalları hareketlendirmek için sıklıkla kullanılır. İçinizde şal kenarı süslemeleri ile alakalı bilgilere ihtiyacı olanlar için en güzel örgü şal kenarı modelleri bu makalede bir araya getirilecek.

Tamamı düz örgü teknikleri kullanılarak yapılan bir örgü şalı hayal edin. Ne kadar sıradan olduğu kesinlikle gözünüzde canlanmıştır. Bu tarz şalları hiçbirimiz kullanmak istemez. İşte bu kadar basit bir görüntüsü olan şallar bile kenarlıklarla modern hale getirilebilir. Sizlere galeri halinde sunacağım örgü şal kenarlarını beğenmediğiniz şallara uygulayın. Elde edeceğiniz sonuçlar sizi mutlu edecektir. Ayrıca çiçekli şal yapılışı sayfasında ele aldığımız örneği de incelemenizi tavsiye ederim.

Şal kenar süslemeleri genelde tığ işi örgü teknikleri kullanılarak yapılmaktadır. Şile yapılan kenarlarda vardır ancak tığ işi olanlar kadar yaygın değildir.

Örgü şal kenarı modelleri
Örgü şal kenarı modelleri

Sizlerle paylaşacağım şal kenarları bazılarınızın zorlanmasına neden olabilir. Bu tip durumlarda eğer kenar süslemeleri yapmakta zorlanırsanız boncuklarda yararlanın. Boncuklarla yapacağınız basit kenar süslemeleri ile şalın albeni kazanmasını sağlayacaktır.

Örgü Şal Kenarı Modelleri

Bu güne kadar örgü severlerle paylaşılmış olan çok sayıda örgü şal kenarı modelleri olsa da ben elimden geldiğince en güzel olanları bir araya getirmeye çalıştım. Hem şile yapılan hem de tığ işi olan şal kenar süslemelerine gelin birlikte göz atalım.

Makalenin başında da belirttiğim gibi burada yer alan bazı modeller size zor gelebilir. Eğer sadece modellere bakarak örnek çıkarmakta zorlanıyorsanız, aşağıda yer alan video anlatımlardan yola çıkarak şal kenarı yapılışı ile alakalı bilgi alabilirsiniz.

Örgü Şal Kenar Örnekleri Yapılışı

Üstünde boncuklar yer alan bu şal kenarı süslemesini özellikle çeyizlik şal modellerinde kullanabilirsiniz. Çok beğendiğim bir kenar oyası olmasından dolayı bu kenar süslemesini şallar dışında daha birçok üründe kullanıyorum. Eminim sizler de bu kenar süslemesini bir defa yaptıktan sonra sürekli kullanmaya başlayacaksınız.

Basit Örgü Şal Kenarı Yapımı

Tığ işi olan bu kenar oyasına yelpaze kenar oyası deniliyor. Şal kenarı süslemeleri için kullanabileceğiniz en basit kenar süslemesi budur. Özellikle daha önceden ördüğünüz, sade görünümlü şallarınızı süslemek istiyorsanız kesinlikle bu şal kenarını yapmanızı tavsiye ederim.