Mandala motifli battaniye modeli

Mandala, birbirine uyumlu renklerin bir araya getirilmesiyle elde edilen ve belirli bir derinliğe sahip olan şekillere verilen isimdir. Örgü mandala motifli battaniye modelleri de sahip olunan derinlikten dolayı göze hoş görünen çalışmalar arasında yer almaktadır.

Mandala sanatında yer alan şekillerin insanı dinlendirici etkisinin olduğuna inanılmaktadır. Bebek battaniyesi örnekleri içerisinde en çok ilgi görenlerden birisi olmasının en büyük sebebi de sahip olunan bu derinliktir. İster bebekler ister yetişkinler için örgü battaniye yapmayı düşünüyorsanız kesinlikle bu modeli tercih edebilirsiniz.

Mandala motiflerinin sizler tarafından ilgi görmesi durumunda bu teknik kullanılarak yapılan çok sayıda örgü ürünü sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Rengarenk mandala motifli battaniye nasıl örülür

Sizlere ilgi örgü mandala battaniye yapılışı yazılı ve resimli anlatımlı olarak verilecek. Motifleri battaniye yapımı dışında bardakaltlığı olarak, masa ya da yatak örtüsü yapımında da kullanabilirsiniz.

Mandala motifli battaniye yapımı için gerekli malzemeler

  • Tamamen pamuk ihtiva eden iplikler
  • 4 milimetre çapında tığ
  • Goblen işlemesinde kullanılan iğneler
  • Kesim işlemleri için makas

Mandala battaniye yapımında kullanılan örgü teknikleri

  • Sihirli halka
  • Tekli trabzan
  • Sık iğne
  • Zincir

Malzemelerinizi hazırladıysanız ve gerekli örgü teknikleri biliyorsanız şimdi sizi serin akşamlarda sıcacık tutacak olan örgü battaniyenin yapımına başlayabilirsiniz.

# Battaniyede yer alan bir motifin yapımına sihirli halka yaparak başlıyoruz. Sihirli halkanın içine 12 tane tekli trabzan yaparak modeli oluşturmaya devam ediyor.

Mandala battaniye motifi sihirli halka yapımı

# İp rengini değiştirin ve yapılmış olan her ilmeğin üst kısmına 2 tane tekli trabzan yaparak mandala motifini oluşturmaya devam edin.

Mandala motifli battaniye yapımı

# İp rengini değiştirin ve ilmeğe batıp sık iğne yapın. Akabinde alt turda yer alan kısma batın ve sık iğne yapın. Yan kısımda yer alan ilmeğe sık iğne yapın. İlgili uygulamayı turu tamamlayana kadar tekrarlayın.

Mandala örgü battaniye yapılışı

# İp rengini değiştirmeden tüm ilmeklerin üst kısmına 1 tane sık iğne yapın.

Mandala motifli battaniye yapılışı

# Şimdi turun büyük bölümünde V trabzan yapmanız gerekmektedir. 1 trabzan, 2 zincir, aynı noktaya 1 trabzan yaparak örgüye devam edin. 1 zincir çekin ve 3 sık iğne atladıktan sonra ilgili uygulamayı tekrarlayarak motifi oluşturmaya devam edin.

Mandala bebek battaniye örneği nasıl yapılır

# 1 zincirin üst kısmına 1 sık iğne yapın. 1 zincir çekin ve V yuvaya gelin. Aynı kısma 1 tekli trabzan, 3 trabzan, 1 tekli trabzan yapacaksınız. Akabinde 1 zincir çekin ve zincirli kısma sık iğne yapıp batın.

Örgü mandala battaniye motifi yapılışı

# Yapılan uygulamalarla birlikte motifimizin iç kısmı tamamlanmış olacak. Daha sonra aşağıdaki şablona uyarak yuvarlak motifi kare hale getirin.

Mandala battaniye şablonu

Yapılan işlemler sonrasında battaniyede yer alacak olan motiflerin sadece 1 tanesi tamamlanmış olacak. Battaniyenin olmasını istediğiniz boyuta ulaşması için çok sayıda bu tarz motif yapmanız gerekmektedir. Yeterli sayıda motif elde edince tüm motifleri birleştirip battaniyeyi elde etmiş olacaksınız. Motiflerin tamamında birbirinden farklı renkteki iplikleri kullanmanız güzel sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here