Örgücü Kız

Mekik Oyası Kiraz Nasıl Yapılır?

Mekik oyası kiraz nasıl yapılır

Mekik oyası kiraz en çok yapılan mekik oyalarından birisidir. Özellikle genç kızlar yemeni kenarlarında can alıcı renklere sahip olan kiraz motiflerinin yer almasını tercih ediyor. Kızınızın yemenisinde yer alan oyaların güzel olmasını tercih ediyorsanız mekik oyası kiraz nasıl yapılır konusunda bilgi aldıktan sonra sizler de bu kenar oyasını yapmayı deneyebilirsiniz.

Mekik oyası kiraz genellikle yazma kenarlarını süslemek için kullanılsa da havlu kenarlarını süslemek için de kullanılabilir. Modelde yer alan kirazların boyutu büyük olduğundan dolayı havlu kenarlarını süslemek için de kullanılmaya uygundur.

Bu oyayı yaparken yeşil ve kırmızı renkteki iplikleri kullanın. Bu sayede yapacağınız model daha gerçekçi ve güzel görünecektir.

Mekik oyası kiraz nasıl yapılır

Mekik Oyası Kiraz Yapılışı

Modelimizin ilk önce yaprak kısmını yapacağız. Alt ipi birleştirip 2 ilmek atılacak. Arasını açıp 10 ilmek atın. Daha sonra 7 tane pırpır yapın ve pırpırların arasına 2 şer ilmek atıp tekrar pırpır yapın. Bu uygulamayı tekrarlayarak 7 tane pırpır yapmanız gerekmektedir.

6 ilmek atın ve sonrasında alt ipi birleştirin. 2 ilmek atıp arasını açın. Bu kısmı ortalama olarak 18 tane ilmek atmanız gerekmektedir. Daha sonra alt ipi sıkıp çekin.

8 ilmek atın ve 7 tane pırpır yapın. 2 ilmek atın ve daha sonra gene pırpır yapın. Bu şekilde 7 pırpır yaptıktan sonra 9 tane ilmek atın. Akabinde alt ipi sıkıp çekin. Bu uygulama sonrasında birinci yaprağımız tamamlanacak ve kirazın sapının yapımına geçeceğiz.

Alt ipimizi 2 ilmekle tekrardan birleştiriyoruz. Akabinde 26 tane ilmek atıyoruz. Aralarının açık olmamasına dikkat edin. 26 ilmek sonrasında alt ipi birleştirin. Uygulamanın devamına yukarıda yer alan video anlatımdan ulaşabilirsiniz.

Mekik oyası kiraz nasıl yapılır konusunda hazırlanmış olan en iyi video anlatımın bu olduğunu düşünüyorum. Modeli birkaç defa denedikten sonra eliniz alışacak ve daha kolay bir şekilde yapacaksınız.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed