Mavi menekşe lif modeli yapılışı

Mavi menekşe lif modeli, toplamda 4 farklı renkte iplik kullanılarak yapılmaktadır. Menekşeler çok beğenilen çiçeklerden birisidir. Yapılışı birçok örgü ürüne göre daha zordur. Bundan dolayı maharetlerini göstermek isteyen genç kızların çeyizlerinde genelde menekşe lif modeli yer alır.

Örgü dünyasında yeni popüler olmaya başlamasından dolayı sizlere yazılı, resimli ve video anlatımlı olarak mavi menekşe lif modeli yapılışı ile alakalı bilgiler vereceğiz. Lifin yapımı sizi zorlayacak olursa kolay lif sayfasından daha farklı ve güzel örneklere de ulaşabilirsiniz.

Minik menekşe çiçekleriyle süslenen lifin yapımı

Bazı yerlerde menekşe bahçesi olarak da geçen bu örneğimiz en çok sevilen örneklerden birisidir. Ben ilk gördüğüm zaman hiç düşünmeden örmeyi tercih ettim. İçinizde bu örneği yeni görenler de kesinlikle başka arayışa girmeden bunu örmeyi tercih edecektir.

Bu lif yuvarlak lifler arasında yer alan bir örnektir. Toplamda 4 farklı renkte ip ve 7 numara tığ kullanılacak. Trabzanları yaparken 5 numara tığ kullanmalısınız.

Mavi menekşe lif yapımı için gerekli malzemeler

  • 5 ve 7 numara tığlar
  • Mavi, sarı, siyah ve beyaz lif ipleri

Mavi menekşe lif yapımında kullanılan örgü teknikleri

  • Zincir çekme
  • İkili trabzan
  • Sihirli halka
Menekşe lif yapılışı
Menekşe lif yapılışı

Mavi menekşe lif modeli yapılışı orta kısımdan beyaz iplikler kullanılarak başlanıyor. 6 zincir çektikten sonra ilk zincire batıp halka oluşturuluyor. Modelin büyük kısmında trabzan örgü tekniği kullanılacaktır. Uygulamanın nasıl yapıldığını aşağıdaki video anlatımdan öğrenebilirsiniz.

Bu lif modelinde yer alan mavi menekşeler motif gibi görünüyor olsa da bu kısımların motif olarak değil de sıralı renkte ipler kullanılarak yapıldığını bilmelisiniz. Yani lifimiz bir bütün halinde örülerek bu görüntü elde edilmektedir. Lifin bitmiş hali aşağıdaki görseldeki gibidir. Herhangi bir hata yapmadığınız müddetçe sizin lifiniz de bu şekilde olacaktır.

Mavi menekşe lif modeli bitmiş hali
Mavi menekşe lif modeli bitmiş hali

Siyah renkteki ipliğe geçince birleştirme yapılarak yapılan örgü menekşe şekli verilmektedir. Uğraştırıcı bir model olmasından dolayı bu örneği gündelik olarak kullanmak için değil de çeyizlik olması için örmenizi tavsiye ederim. Örgü ürünlerde menekşelerin olması hoşunuza gidiyorsa menekşe çiçekli havlu kenarı sayfasında yer alan havlu kenarı modelini de incelemenizi tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here