Örgücü Kız

Mavi Jel Buz Torbası Nasıl Yapılır?

Mavi jel buz torbası

Jel buz torbası, şişliği ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Uzmanlara göre soğuk jel buz torbası burkulma, tendinit, çürük gibi sağlık sorunu semptomlarını hafifletir. Jel buz torbaları pahallı ürünler olabilmektedir. Bu yüzden tutumlu olan kişiler için uygun olmayabilir. Bu tarz ürünleri satın almak yerine kendiniz yapabilirsiniz. Çok az malzeme kullanarak mavi jel buz torbası ev ortamında yapılabilir. İlgili kendin yap uygulamalarıyla paradan tasarruf etmeniz mümkündür.

Buz jeli nasıl yapılır ile alakalı verilen çok sayıda bilgi vardır. Bazı yöntemlerin ciddi anlamda zor ve zaman alıcı olduğunu gördüm. Sizlere soğuk jel nasıl yapılır hakkında en pratik bilgileri vereceğim. Evde buz torbası nasıl yapılır diyen herkes pratik olarak bu jel buz torbasını yapabilecek.

Jel Buz Torbası İçin Gerekli Malzemeler

Neredeyse her evde bulunan malzemeleri kullanarak jel buz torbası yapılabilir. Eksiğiniz olmaması adına aşağıda yer alan malzemeleri buz torbası yapmak için temin edin.

  • Saf alkol
  • Su
  • Buzdolabı torbası

Soğuk Mavi Jel Buz Torbası Nasıl Yapılır?

Jel buz torbasının yapımı basit adımlardan oluşmaktadır. Soğuk uygulamalar da kullanmak için kendi buz torbanızı aşağıdaki adımları uygulayarak yapabilirsiniz.

1. Adım: Buzdolabı torbasının içine biraz su ve biraz alkol koyup karıştırın. Daha sonra buzdolabı torbasını sıkıca kapatın.

2. Adım: Buzdolabı torbasının patlama ihtimali olabilir. Jel torbasını sağlamlaştırmak için bir torba daha alın ve ilk yaptığınızı içine geçirin.

3. Adım: Torbaları sızıntı olmayacak şekilde bağlayın. Daha sonra yaralanmalarda kullanmaya hazır olması için buzdolabına koyup soğutun. Herhangi bir soğuk uygulama gerektiren yaralanmalarda jel torbasını buzdolabından alıp kullanabilirsiniz.

İpuçları!

  • Farklı kullanımlar için çeşitli boyutlarda soğuk jel torbası yapın. Bunun için büyük ve küçük ebatlarda olan buz torbalarını kullanabilirsiniz.
  • Soğuk jel buz torbasının mavi renkte olmasını isteyebilirsiniz. Bunun için alkol ve su karışımının içerisine dondurmadan önce mavi gıda boyası koyabilirsiniz. Ayrıca daha farklı renklerde gıda boyalarını da kullanmanız mümkündür.
  • Jel buz torbaları tek kullanımlık değildir. Soğuk uygulama yaptıktan sonra tekrar kullanmak için jel torbasını buzdolabında bekletebilirsiniz.

Jel Buz Torbası Kullanırken Hata Yapmayın

Mavi soğuk jel buz torbası çok uzun yıllardan beri özellikle spor yaralanmalarında ilk yardım amaçlı olarak kullanılır. Buz, her ne kadar şişkinliği önleme konusunda etkili olsa da soğuk jel torbasının yanlış kullanılması nedeniyle daha farklı yaralanmalar meydana gelebilir.

Ev yapımı mavi soğuk jel torbasını kullanırken aşağıda yer alan hataları yapmaktan kaçının.

  • Yaraya uzun süre soğuk uygulama yapmak: Buz, kan damalarını daraltır ve yaralanan bölgeye kan akışının azalmasına neden olur. Bu durum iyileşme sürecinin yavaşlamasına neden olabilir. İyileştirmeyi engellememek için jel buz torbası yaralı bölgeye 10 dakikadan fazla süre uygulanmamalıdır.
  • Buzun direkt olarak çıplak cilde uygulanması: Buz, cildin donmasına ve hassas dokuların zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden jel buz torbası çıplak cilde direkt olarak uygulanmamalıdır. Uygulama sırasında cilt ve jel torbası arasında koruyucu nitelikte bir bez parçasının olması gereklidir.
  • Jel torbasını uyguladıktan sonra iyileşmeyi takip edin: nasıl olsa soğuk jel uygulaması yaptım. Bu yüzden doktora gitmeme gerek yok diye düşünmeyin. Soğuk uygulama sonrasında yaralı bölgeyi sürekli olarak gözlemleyin. Eğer yolunda gitmeyen bir durum söz konusu olursa vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora görünerek tıbbi yardım alın.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed