Örgücü Kız

Makrome İpinden Duvar Perde Süsleri Nasıl Yapılır?

Makrome ipinden duvar perde süsleri

Makrome ipinden yapılan duvar süsleri en çok kullanılan dekorasyon ürünlerinden birisidir. Bu makalede sizlere makrome ipinden yapılan duvar süsü modelleri hakkında bilgiler vereceğimiz gibi bu tarz süslemelerin nasıl yapıldığını da anlatmaya çalışacağız.

Makrome ipleri dekorasyon dünyasının neredeyse her alanına dahil olmuş durumda. Duvar süslerinden tutunda objelerin kaplanmasına kadar birçok alanda artık bu elişlerine rastlamak mümkündür.

Bu ipleri kullanarak duvar süslemesi yapacak olan kişilere nacizhane tavsiyemiz boncuklardan da yararlanmaları olacaktır. Boncuklar yaptığınız elişlerinin ayrı bir hava kazanmasını sağlayacaktır. Düne kadar bu uğraşlar aslında birçoğumuz tarafından yapılıyordu. Duvar süsü olarak değil de çoğunlukla bileklik olarak karşımıza çıkıyordu. Eminim birçoğunuz hala makrome ipleriyle yapılmış olan bilekliklere sahiptir. Şimdi sıra bu tarz tekniklerle yapılan suvar süslerine sahip olmaya geldi. Umarız bu duvar süslemelerini de çok seveceksiniz.

Makrome İpinden Yapılan Duvar Süsleri Nasıl Yapılır?

Yapacağımız bu duvar süsü halka şeklinde olacak. Bu yüzden 40 milimetre yani 4 santimetre çağında olan halkalara ihtiyacınız var. Ayrıca 175 milimetrelik halkalara da ihtiyaç duyacaksınız. Son olarak süsünüzün olmasını istediğiniz renge göre makrome ipleri temin etmelisiniz. Malzemeleri hazırladıysanız süsün yapımına geçebiliriz.

Uygulamamıza malzeme listemizde yer alan 40 milimetrelik halkanın etrafına ipleri geçirip örerek başlıyoruz. Halka etrafına örgü yaparken örgülerinizin daima bir yönde olmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde örgü dönmeye devam edeceksiniz.

Makrome ip halka örme

Örme işlemini tamamladıktan sonra 175 milimetrelik halka ile uygulamaya devam edeceğiz. Büyük olan halkayı uygulamamıza dahil ettiğimizde örgü işleminin iki taraflı olarak yapılması gerekmektedir. Aşağıdaki görselde de göreceğiniz gibi model düz bir şekilde devam edecek.

Makrome duvar süsü halka ekleme

Arada kalan boşluk kısımlara ip ekleyin ve bu şekilde örgüye devam edin.

Makrome duvar süsü ip ekleme

İsteyen kişiler duvar süsünü büyütmek için ekstra olarak daha büyük çapta bir halka eklemesi de yapabilir.

Makrome ipten duvar süsü nasıl yapılır

Halkanın etrafına ipleri sarmak suretiyle örgüye devam edelim ve fazla olan kısımları kesin. Bir önceki halkada bulunan ara kısımlardaki kalan iplikleri örümcek ağına benzer şekilde örün.

Makrome duvar süsü fazla iplerin kesilmesi

Bu uygulama sonrasında makrome ipinden yapılan duvar süsleri büyük oranda tamamlanmış olacaktır. Süse ekstra olarak püskül eklemesi yaparak duvar süsünün daha da güzel görünmesini sağlamanız mümkündür. Aşağıda yer alan görselde makrome ipinden yapılan ve püskül eklenmiş olan duvar süsünün son hali bulunmaktadır. Sizler de resimli ve yazılı anlatıma bağlı kalarak bu duvar süsünü yapabilirsiniz.

Makrome ipinden duvar perde süsleri

Makrome ipinden yapılan duvar süsleri ilgi uyandıran çalışmalar için bizlerden videolu anlatımlı olarak paylaşımlar yapmamız da istendi. Seçim aralığınızı arttırabilmek adına sizlere video anlatımlı olarak farklı bir modelin nasıl yapıldığını video anlatımlı şekilde sunmak istiyoruz.

Makrome İpinden Perde Yapımı Video Anlatımlı

Her ne kadar bu model duvar süsü olarak geçse de ben bunu kapı süsü olarak kullanmayı daha uygun görmekteyim. Hazır yaz mevsimi gelmişken evin içerisine açık kalan kapılardan haşerelerin girmemesi için bu kapı perdesi modelini de yapabiliriz. Video anlatımda yer alan modeli tamamladıktan sonra uç kısımlarına zil ekleyerek hareket etmesi halinde ses çıkarmasını ve bu sayede kapıdan girip çıkanlardan haberdar olmanızı sağlamanız da mümkün.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed