Örgü bilmeyen anneler bebeklerine bebek patiği yapmadığı için üzülmesin. Kumaşları kullanarak da bebekleriniz için ayakkabı yapmanız mümkün. İllaki kumaştan bebek ayakkabısı nasıl yapılır konusunu anlam veremeyenleriniz olacaktır ancak hazırlanan modelleri görünce kendinize bile bu ayakkabılardan yapmak isteyeceksiniz.

Kumaştan bebek ayakkabısı yaparken normal düz kumaşları kullanabileceğiniz gibi keçe ve polar gibi ürünleri de kullanabilirsiniz. Keçe ve polar tercih edilirse yapılan ayakkabılar kışlık olarak kullanılabilir. Eğer yazlık olarak kullanmak için ayakkabı dikecekseniz, ince yapılı kumaşları tercih edin.

Kumaştan Bebek Ayakkabısı Yapımı

Kumaştan bebek ayakkabısı yaparken kalıplara ihtiyacınız olacak. Size yardımcı olmak için ilk olarak kalıpları vereceğiz. Sizler bebeğinizin ayak büyüklüğüne göre kalıbınızı büyültüp küçültebilirsiniz.

Kumaş bebek ayakkabısı şablonu

Bir kartonun üstüne yukarıda yer alan şablonu kullanarak ayakkabının ana kalıbını oluşturun.

Kumaştan bebek ayakkabısı

Hazırladığınız kalıpları kumaşın üstüne koyun ve kumaş tebeşiriyle çizerek kalıbı kumaşın üstüne aktarın.

Kumaştan bebek ayakkabısı

Dikkatli bir şekilde kumaş tebeşiri izlerini takip ederek kumaşı kesin. Bu sayede kumaş bebek ayakkabısının parçalarını elde edeceksiniz.

Kumaştan bebek ayakkabısı

Ayakkabının üst parçasını yukarıdaki şekildeki gibi topuk kısmından birleştirerek dikin. Bunu hem sağ hem de sol tek için yapmalısınız.

Kumaştan bebek ayakkabısı

Kumaşınızdan ince şeritler kesin. Kesimlerinizi ortalama olarak 1 santimetre genişliğinde yapmanız yeterli olacaktır.

Kumaştan bebek ayakkabısı

Kestiğiniz şeritleri yan kısımla tabanı mukavemetli bir şekilde birleştirmek için tabana yukarıdaki şekilde olduğu gibi tüm çevreyi dönerek dikin.

Kumaştan bebek ayakkabısı

Dikiş makinenizde kumaş bebek ayakkabısının dış hatlarında yer alan kumaş kenarlarını yukarıdaki resimde olduğu gibi overlok yapın.

Kumaştan bebek ayakkabısı

Son olarak ayakkabın tabanıyla üst kısmını birleştirerek ayakkabıyı tamamlayacaksınız. Kullanmış olduğunuz kumaşın ayakta yanma hissi oluşturacağını düşünüyorsanız, ayakkabının iç kısmını yukarıdaki görselde olduğu gibi astar da dikebilirsiniz. Bu tercihi tamamen sizlere bırakıyoruz.

Özellikle örgü yapmayı bilmeyen bayanlar bebeklerine kendi el emeği göz nuru olan şeyleri yapamadıklarından dolayı içerlenmektedir. Siz de böyle düşüncelere kapılan bir kişiyseniz içerlenmelerinizi bir kenara bırakıp bu kumaştan bebek ayakkabısını yapmaya başlayın. Hem kız hem de erkek bebekler için uygun bir modeldir.

Bebekler hızlı bir şekilde büyüdüğünden dolayı aldığınız ayakkabıları maksimum 4 ay giyerler. Bu da paranızı çöpe atmanız anlamına geliyor. Hazır olarak satışı yapılan bebek ayakkabıları pahallı olduğu için kumaştan ayakkabı yapmanız bence çok mantıklı.