Örgü çiçek modelleri aplike örgülerdendir. Genelde tığ işi örgü teknikleri kullanılarak yapılır. Yapılışı kısmen zor olduğu için el emeği göz nuru elişlerinden kabul edilirler. Bu tarz paylaşımlar yapmamız istendiğinden dolayı sizlere yapımı kolay olan tomurcuk örgü çiçek örneği hakkında bilgi vereceğim.

Çiçeğin boyutu büyük olduğu için genelde az süslemeler kullanmak istediğim ürünlerde bunu tercih ediyorum. Siz de tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz. Çiçekli bebek patiği sayfasına bakarak çiçeklerin örgü ürünleri nasıl güzelleştirdiğini görebilirsiniz.

Kolay Örgü Çiçek Modeli Yapılışı Detaylarıyla

Aplike örgü çiçekler yapılan örgü ürünlerin süslenmesinde kullanılır. Bazen çok küçük bazen de çok büyük formda çiçeklerin kullanılması gerekmektedir. Bunu bildiğimden dolayı sizlere ortalama boyutlarda yer alan iki katlı örgü çiçeğin nasıl yapıldığını anlatacağım. Temel düzeyde tığ işi örgü bilginiz varsa kesinlikle bunu hiç zorlanmadan yapabileceksiniz.

Kolay örgü tomurcuk çiçek yapımı için gerekli malzemeler

  • 4 milimetrelik tığ
  • 2 farklı renkte uyumlu iplikler
  • Goblen iğnesi
  • Makas

Kolay örgü tomurcuk çiçek yapımında kullanılan örgü teknikleri

  • Zincir
  • Sık iğne
  • İkili trabzan
  • İlmek kaydırma

Kolay tığ işi örgü tomurcuk çiçek yapımı için gerekli olan malzemeleri hazırladıysanız ve ilgili örgü tekniklerini biliyorsanız aplike olarak sizlere sunulan bu harika çiçeği yapmaya başlayabilirsiniz.

Örgü tığ işi çiçeğin ana yapraklarının yapılışı

1- Tur – Sihirli halka: 3 zincir + 15 ikili trabzan yapın. 3. Zincire ilmek kaydırarak tığı batın.

örgü çiçek yapılışı

2- Tur: 5 zincir, birinci zincirin aynı boşluğuna 1 tane ikili trabzan yapın. *1 zincir, 1 ilmek atla, [1 ikili trabzan, 2 zincir, 1ikili trabzan] sonraki ilmeğin içine yapılacak.* yıldızlar arasını 7 defa tekrarla. Başlangıçta yapılan 3. Zincire ilmek kaydır ve 1 zincir yapıp turu tamamla.

Tığ işi örgü çiçek yapımı

3- Tur: 1 zincir, önceki sırada yer alan ikinci zincirin boşluğuna 7 tane ikili trabzan yapın. *1 zincir boşluğuna 1 sık iğne, iki zincirin arasına 7 tane ikili trabzan yapın.* Yıldızlar arasını 7 defa tekrarlayın. 1 zincir boşluğuna 1 sık iğne yapın. turun başındaki zincire ilmek kaydırıp turu tamamlayın.

Kolay örgü tomurcuk çiçek yapımı

Göbekte yer alan küçük çiçeğin yapımı

1- Tur: büyük çiçeğin birinci turunda yer alan ara kısımdaki ikili trabzana ilmek atın. Akabinde 4 zincir çekerek küçük çiçeğimizin birinci turuna başlayın. *büyük çiçeğin birinci turunda yer alan atlanan ikili trabzana ilmek kaydırın ve 3 zincir yapın.* Yıldızlar arasını 7 defa tekrarlayın. Birinci zincire ilmek kaydırıp turu tamamlayın.

Kolay örgü çiçek

2- Tur: *3 zincir kısmına [1 sık iğne, 1 zincir, 4 ikili trabzan, 1 sık iğne] yapın.* Yıldızlar arasını 8 defa tekrarlayın. İpi kesin ve örgü tomurcuk çiçek modeli yapımını tamamlayın.

Örgü tomurcuk çiçek şablonu yapımı

Kolay örgü tomurcuk çiçek modeli yapımı bu şekildedir. Sizi zorlayacak türden hiçbir örgü tekniğini içerisinde barındırmamaktadır. Bu yüzden hiç zorluk çekmeden bu aplike çiçeği yapabilirsiniz.

Bere, battaniye, kırlent kılıfı ve daha birçok örgü ürün bu örgü çiçek modeliyle rahatlıkla süslenebilir. Eğer yaptığınız örgülerin büyük bölümünde düz örgü tekniğini kullanıyorsanız bu aplike örgü çiçekle en sade ürünleri bile süsleyerek albenisini arttırabilirsiniz.