Hangi örgü atkı modeli olursa olsun aslında yapımı uzun sürmemektedir. Bir atkıyı kolay bir şekilde yapabilmenin tek sırrı atkıda kullanılan örgü tekniklerinin bilinmesidir. Kolay atkı modelleri adı altında paylaşacağımız ve yapılışları ile alakalı bilgiler vereceğimiz çoğu atkı modelinde temel düzeyde örgü teknikleri kullanılıyor. Bu yüzden bu atkıları zorlanmadan örebileceğinizi düşünüyorum.

Kolay atkı modelleri arasında 44 farklı örnek yer almaktadır. Bu örnekler arasında erkek, bayan ve bebek atkıları karışık bir şekilde bulunmaktadır. Aslında verilen modellerin neredeyse tamamı hem erkekler hem de kadınlar için kullanılabilir. Ayrıca ilmek sayısı iyi bir şekilde ayarlanırsa bebekler için de örülmeleri mümkündür.

Kolay atkılar denildiği zaman eminim çoğunuzun aklına şişle örülen atkılar geliyor. Ben bu düşünceyi yıkmak için hem şile örülen hem de tığ işi olan kolay atkıları ele alacağım. Eminim tığ işi olanların gerçekten de kolay olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

En kolay atkı modelleri
En kolay atkı modelleri

Her zevki dikkate alarak hazırladığım örgü kolay atkı modelleri arasında birbirinden güzel örnekler yer almaktadır. Bu atkıların yapılışı her ne kadar kolay olsa da örnek çıkaramayanlar için video anlatımlı bilgileri de sizlerle paylaşacağım.

Kolay Atkı Modelleri

Sizlere galeri halinde toplamda 44 farklı kolay atkı örneğini sunacağım. Çok sayıda atkıyı araştırma yaparken beğendiğim fakat birçoğunun yapılışı zor olduğundan dolayı onlara yer vermek yerine sizleri zorlamayacak türden örnekleri ele aldım. Umarım galeride yer alan basit atkı modellerini sizler de beğenirsiniz.

Yukarıdaki galeride örgü dünyasının en kolay ve güzel örgü atkıları yer alıyor. Bu atkı modellerine bakarak örnek çıkaramıyorsanız makalemizin devamından bu tarz atkıların nasıl örüldüğünü öğrenebilirsiniz.

Basit Atkı Nasıl Örülür?

Yukarıdaki videoda yapılışı hakkında bilgi verilen kolay atkı modeli şiş örgü teknikleri kullanılarak yapılmaktadır. Tek renk iplik kullanılarak yapılan bu örgü atkı modeli son zamanlarda en çok beğendiğim kolay atkılar arasında yer alıyor. Eğer daha önceden atkı örmediyseniz ve öreceğiniz atkının hem kolay hem de şık olmasını istiyorsanız kesinlikle bu atkıyı örmenizi tavsiye ederim.

Kolay Erkek Atkı Modeli Yapılışı

Bu atkının yapımına 33 ilmek atarak başlayacaksınız. Daha sonra 2 düz 2 ters örgü olacak şekilde modeli oluşturmaya devam edeceksiniz. İkinci sıraya geçtiğiniz zaman terslerin üstüne düz düzlerin üstüne ters örgü yapacaksınız. Gördüğünüz gibi modelde saç örgüsü de yer alıyor. Bu saç örgüsü bu kolay atkı modelinin hareket kazanmasını sağlıyor. Modelin oluşturulması ile alakalı diğer bilgiler video anlatımda yer almaktadır.

Kolay Bebek Atkısı Anlatımlı

Bebekler için kısa sürede atkı örmek isteyenler yukarıdaki video anlatımda yer alan modeli bebek atkılarında kullanabilir. Normalde tek renk iplik kullanılarak yapılan ürünler aşırı derecede sade oluyor ama bu atkının farklı olduğunu, tek renk iplik kullanılmasına rağmen aşırı derecede güzel olduğunu söyleyebilirim.

Kolay Bayan Atkı Örneği Açıklamalı

Bu atkıyı örerken normal şişlere oranla aşırı derecede kalın olan şişler kullanılmaktadır. Bu yüzden atkıyı kısa süre içerisinde bitirmek mümkündür. Yapılışı hakkında video anlatımlı olarak bilgi verdiğim bu kolay bayan atkı örneği bence örgü dünyasındaki ek kolay atkı modelidir. Bundan daha kolay örülen bir modele kesinlikle ulaşamazsınız.