Kokulu Taş Nasıl Yapılır? Renkli Kokulu Taş Yapımı


1

Kokulu taş, dekorasyon dünyasında hızla popüler olmaya devam ediyor. Bu yüzden kokulu taş yapımı en çok tercih edilen uğraşlardan birisi oldu. Peki, kokulu taş nasıl yapılır biliyor musunuz?

Düne kadar ilginin az olmasından dolayı kokulu taşların neredeyse tamamı alçı kullanılarak yapılıyordu. Bu durum yapılan taşların darbelere karşı dayanımının düşük olmasına anlamına gelmektedir. Zaman içerisinde kokulu taşlara olan ilginin artmasıyla birlikte özel malzemeler üretilip satışa sunulmaya başlandı. Bu sayede sayanımı yüksek kokulu taşları kolay bir şekilde üretmek mümkün hale geldi.

Kokulu taş nasıl yapılır diye arama yaptığınızda klasik yöntemlerle de karşılaşmanız mümkündür. Bizler klasik yöntemler yerine modern yöntemleri tercih ediyoruz. Vereceğimiz bilgiler sayesinde modern yöntemlerle kokulu taş nasıl yapılır hakkında bilgi alacaksınız.

Kokulu Taş Nedir?

Kokulu taş nedir

Kokulu taş, kokulu taş tozu adı verilen maddeyle hazırlanan dekorasyon ürünlerindendir. Kokulu taş tozu, alçıya benzer yapıya sahiptir. Hazırlanan karışım kalıba dökülerek dekorasyon ürünleri elde edilir.

Özellikle kokulu taş çerçeve modelleri son zamanlarda ilgi görmeye başladı. Yeni bebek tebriklerinde, nişan, kına, düğün ve sünnet törenlerinde konuklara bir hatıra kalması için kokula taş kullanılır. Ekonomik bir getirisi olduğu için para kazandıran hobiler arasında yer alır.

Kokulu Taş Nasıl Yapılır?

Kokulu taş yapımı malzemeler iyi ayarlandıktan sonra kolaydır. Taş kalıplarda şekillendirildiği için en çok dikkat edilmesi gereken şey malzeme karışım oranıdır. Kokulu taş nasıl yapılır öğrenmeden önce malzemeler hakkında bilgi edinilmelidir.

#Kokulu taş yapımı için gerekli malzemeler:

 • Malzemeleri karıştırmak için kap
 • Malzemeyi kalıba sürüp düzeltmek için spatula
 • Özel kokulu taş tozu
 • Koku arttırıcı esans
 • Taşı boyamak için uygun renkte boyalar
 • Elastikiyeti yüksek silikon kalıp
 • Malzemelerin doğru ayarlanması için tartı

Not: Kokulu taş yapımında kullanılan malzemeler hazırlandıysa yapım aşamasına geçebilirsiniz. Özellikle kokulu taş bebek süsleri yapacak olan kişiler kesinlikle aldıkları malzemelerin sağlığa zararsız olmasına dikkat etmeli. Sadece güvenini kanıtlamış olan markaların ürünleri alınmalıdır.

Renkli kokulu taş yapımı için kendinden renkli olan kokulu taş tozlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca beyaz renkte olan kokulu taşa boya ekleyerek de renklendirmeniz mümkündür.

Yapacağınız kokulu taşın boyutuna göre kullanacağınız malzemelerin oranı değişir. Birkaç deneme yaptıktan sonra dolaylı yoldan ne kadar malzeme kullanmanız gerektiğini kendiniz tayin edeceksiniz. Bizler yinede 100 gram kokulu taş tozunu referans alarak size gerekli malzeme miktarları hakkında bilgi vereceğiz.

#100 gram kokulu taş tozu için malzeme karışım oranları:

 • 100 gram kokulu taş tozu
 • 35 gram su
 • 3 ila 4 damla esans

Verdiğimiz malzeme oranlarını ayarlayıp karışım kabında karıştırın. Karıştırma işleminde kesinlikle karışım içerisinde topak kalmamasına dikkat edin. Topak kalmaması için belirli bir süre sabır göstererek karıştırmanız gerekmektedir.

Karışımı hazırladıysanız sıra karışımı kalıba dökmeye geliyor. Karışımı kalıba döktüyseniz bu karışım ortalama olarak 20 dakika içerisinde donacaktır. Donma süresi kalıbın boyutuna göre değişebilir. Eğer kalıp büyükse daha geç, küçükse daha kısa süre içerisinde donacaktır. Donma işleminden sonra şekillenen kokulu taşı kalıp içerisinden çıkarabilirsiniz.

#Kokulu taş nasıl yapılır video anlatım

Kokulu taş yapımı

Yazılı anlatım kafanızı karıştırdıysa yukarıda yer alan video anlatım kokulu taş yapımı hakkında daha net bilgiler edinmenizi sağlayacaktır.

Kokulu Taş Kalıbı Nasıl Olmalı?

Kokulu taş kalıbı

Kokulu taşların isteğe göre şekillenmesini sağlayan şey kullanılan kalıplardır. Kokula taş kalıpları başarıyı yakalamak için özel olarak seçilmelidir. Kokulu taş yapanların en çok sıkıntı çektiği şeylerin başında malzemenin kalıptan çıkarılması yer alır.

Sorun yaşamadan kokulu taş yapmak için kalıbınızın taşıması gereken özellikler sırasıyla şu şekilde olmalıdır:

 • Yüzey alanı pürüzsüz olmalı
 • Zaman içerisinde çatlama ve kırılmalara karşı dayanımı yüksek olmalı
 • Malzemenin kalıptan kolay çıkması için katlanabilir düzeyde elastikiyeti olmalı
 • Gözenekli yapı oluşmaması için kısmen nefes alabilir nitelikte olmalı

Sadece bu hususları dikkate alarak bile doğru kalıp seçimi yapabilirsiniz. Bu güne kadar yaptığınız kokulu taşların başarısız olmasının nedeni kullandığınız kalıplar olabilir. Yeni kalıp temin ederek çalışmalarınızı tekrarlamanızda fayda var.

En Çok Beğenilen Kokulu Taş Örnekleri Kalıpları

Kokulu taşlar sahip oldukları şekillere göre isimlendirilir. Üretilen kokulu taşlardan bazıları diğerlerine göre daha popülerdir. Aşağıdaki galeride insanların en çok beğendiği bazı kokulu taş kalıpları ve örnekleri yer alıyor.

Kokulu taş anahtarlık

Kokulu taş araba

Kokulu taş bebek

Kokulu taş bebek süsleri

Kokulu taş çerçeve

Kokulu taş isimlik

Kokulu taş magnet


Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir