Örgücü Kız

Katlı Zincir Boncuk Oyası

Katlı zincir boncuk oyası yapılışı anlatımlı

Tığ işi olan katlı zincir boncuk oyası modeli özellikle iğne oyasını andırdığı için tercih edilen yeni bir örnektir. Neredeyse tüm boncuklu oyalarda olduğu gibi katlı zincir boncuk oyası yapımında oyalama işlemine geçmeden önce modelde yer alan boncuklar ipe geçirilir. İplerde yer alan boncuklar oyaya dahil edilerek bu güzel tığ oyası yapılır.

Sizlere daha önceden çeşitli boncuklu oyalar sunulmuştu. Eğer maharetlerinize güveniyorsanız katlı zincir boncuk oyası yerine boncuklu iğne oyası modelleri sayfasında yer alan örnekleri yapmayı deneyebilirsiniz. Kesinlikle ilgili oyaların bundan da başarılı olduğuna inanıyorum.

Katlı zincir boncuk oyası modeli yapımı sırasında tek renk iplik kullanılıyor. Modelin kendisini göstermesi için bu oyada kullanacağınız boncukların oyada kullanılan ipliğe ters bir renkte olması geriyor. Örneğin beyaz iplikleri kullanacaksanız beyaz boncukları bu oyaya dahil etmeniz yanlış olur. Bu yüzden mavi ya da kırmızı gibi renklere sahip olan boncukları kullanmanız daha doğru olur.

Katlı zincir boncuk oyası modeli yapımına geçmeden önce bu oyayı özellikle çeyizlik olarak kullanabileceğinizi belirtmek isterim. Çeyizlerde albenisi yüksek olan oyalar ilgi gördüğü için bu oya eksiğinizi kapatmaya yardımcı olacak bir örnektir.

Katlı Zincir Boncuk Oyası Yapılışı

Modelde yer alan örümcek ağı şeklindeki kutucukları yapmak için 9 zincir çekip batıyorsunuz. Modelde yer alan ilk sıranın tamamı bu şekilde yapılıyor. Aslında modelin ikinci sırasında yapılan uygulama da bu şekildedir. Tek farklı olan husus ikinci sıradayken alt sırada yer alan kutucuğun tepe noktasına batmalısınız. 9 zincir çekip altta yer alan kutucuğun tepesine batacaksınız ve ikinci sırayı da bu uygulamayı tekrarlayarak bitireceksiniz.

Katlı zincir boncuk oyasını yapacak olan kişiler en çok üçüncü sırada dikkatli olmalıdır çünkü boncuklar bu sıradayken oyaya dahil edilmektedir. Bu oyada kum boncuktan biraz daha büyük olan boncukların kullanılması gerekmektedir.

Bu sırada oyada kullanılacak boncuk sayısı kadar boncuk ipe dizilmelidir. Daha sonra ikinci sırada yer alan kutucuğun tepesine batıp 4 zincir çekeceksiniz. Sonrasında 4 boncuğu alıp tığla kapatacaksınız ve 4 zincir daha çekip yanda yer alan kutucuğun tepesine batacaksınız. Bu uygulamayı tüm sıra boyunca tekrarlayarak katlı zincir boncuk oyasının sırasını tamamlayacaksınız.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed