Örgücü Kız

Kartondan Atatürk Çiçeği Nasıl Yapılır?

Kartondan Atatürk çiçeği nasıl yapılır

Kış aylarında ailenizle yapacağınız en güzel aktivitelerden birisi birlikte elişleri yapmak olabilir. Özellikle ara yıl tatiline yaklaştığımız bu günlerde kartondan Atatürk çiçeği yaparak ailenizle vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca kartondan yapılan Atatürk çiçeğiyle evinizi süslemeniz de mümkündür.

Atatürk çiçeği şüphesiz en güzel çiçek türlerinden birisidir. Kendine has hatları olduğu için bu çiçeği diğer çiçek türlerinden ayırmak kolaydır. Sizler renkli kartonlar kullanarak gerçeğini aratmayacak şekilde bu çiçeği yapabilirsiniz. Şimdi sizlere kartondan Atatürk çiçeği nasıl yapılır hakkında bilgi vererek güzel bir aktiviteye hazırlanmanızı sağlayacağım.

Kartondan Atatürk çiçeği yapmak için gerekli olan malzemeler

Atatürk çiçeği gerekli malzemeler

  • 25-35 santimetre boyutlarında 8 tane kırmızı karton
  • 15-35 santimetre boyutlarında 5 tane beyaz karton
  • 15-35 santimetre boyutlarında 3 tane yeşil karton
  • Zımba
  • Parlak birleştirme raptiyesi
  • Kalem
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Kırmızı kurdele

Not: Biz bu malzemeleri hem kırmızı hem de beyaz Atatürk çiçeği yapmak için kullanacağız. Eğer tek renk yapmak isterseniz malzeme listesinde yer alan kırmızı ya da beyaz kartonları kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

1. Adım:Beyaz kartonu katlayın

Beyaz kartonun katlanması

Beyaz kartonu yukarıdaki görselde olduğu gibi katlayın. Katlanan kısmın yaklaşık olarak 5 santimetre olması gerekiyor. Katlama işlemini kartonun 35 santimetrelik kısmından yapacaksınız.

2. Adım:Küçük yaprakların kartona çizilmesi

Küçük yaprakların kartona çizilmesi

5 santimetre uzunluğunda olacak şekilde küçük yaprakları kartonun üstüne çizin. Daha sonra çizdiğiniz yaprağı kartonun üstünden kesin. Yapacağınız çiçek sayısına göre çok sayıda yaprağa ihtiyacınız olacak. Bu işlemi çiçek sayısına göre tekrarlayın. 1 çiçekte 5 tane küçük yaprak yer almaktadır.

3. Adım:Büyük yaprakların kartona çizilmesi

Büyük yaprakların kartına çizilmesi

Büyük yapraklarınızı yaklaşık olarak 8 santimetre uzunluğunda olacak şekilde çizmeniz gerekmektedir. Çizim işlemini yukarıdaki görseli referans alarak yapabilirsiniz.

4. Adım:Çizilen yaprakların kesilmesi

Çizilen yaprakların kesilmesi

Çiçek buketi yapmak için 20 tane küçük, 20 tane büyük yaprağın olması gerekmektedir. Her çiçekte toplamda 5 küçük ve 5 büyük yaprak yer almaktadır.

Bu etkinliği küçük çocuğunuzla yapıyorsanız yaprakları siz kesin. Kesim işleminde yaprakların kusursuz olması için uğraşmayın. Doğada da yapraklar gelişi güzel şekildedir. Bu yüzden hepsinin birebir aynı olmasına gerek yoktur.

5. Adım:Yaprakların çiçek şekline göre konumlandırılması

Yaprakların konumlandırılması

Yapıştırma işlemini kolay hale getirmek için yaprakların konumlandırılması gerekmektedir. Yapıştırmaya küçük çiçeklerden başlayacağımızdan dolayı yaprakları bir daire oluşturacak şekilde konumlandırın.

6. Adım:Atatürk çiçeği yapraklarının yapıştırılması

Atatürk çiçeği yaprak yapıştırma

Yapıştırıcı yardımıyla yaprakları alt noktalarından yapıştırmaya başlayın. Yapıştırma işlemi çocukların sevdiği bir uğraştır. Bu yüzden yaprakların yapıştırılmasını çocuğunuza bırakın. Sadece düzgün şekil oluşturmak için küçük müdahalelerde bulunabilirsiniz.

7. Adım:Eşit sayıda büyük ve küçük yaprak çemberleri yapın

Atatürk çiçeği yaprak çemberleri

Yukarıdaki yapıştırma işlemini devam ettirerek hem büyük hem de küçük yapraklardan oluşan yaprak çemberlerine sahip olmalısınız. Tek 1 çiçek için 1 büyük 1 küçük yaprak kümesi olmalıdır. Yapıştırıcının diğer parçalara bulaşmaması için yapıştırılan yaprakları bir süreliğine kurumaya bırakmalısınız.

8. Adım:Aynı uygulamaları kırmızı Atatürk çiçeği için yapın

Kırmızı atatürk çiçeği yaprakları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi hem beyaz hem de kırmızı Atatürk çiçeği yapıyoruz. Her iki renkte çiçeğe sahip olmak için başta yapılan uygulamaları kırmızı kartonu kullanarak da yapmanız gerekmektedir.

9. Adım:Büyük ve küçük yaprak kümesinin delinmesi

Yaprakların delinmesi

Yaprakların orta kısımdan zımbalanmadan önce delinmesi gerekmektedir. Delme aparatını kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz. Delerken hem küçük hem de büyük yapraklardan oluşan yaprak kümesini yukarıdaki şekildeki gibi konumlandırmanız gerekmektedir.

10. Adım:Çiçek göbeğine yeşil daire koyulması

Çiçek göbeğine yeşil daire

Atatürk çiçeğinin albenisini arttırmak için yaprağın tam göbeğine yeşil kartondan kestiğim daire şeklini koymayı tercih ettim. Sizler de kırmızı yapraklara beyaz, beyaz yapraklara yeşil daire koyabilirsiniz. Bu tamamen sizin inisiyatifinize kalmış bir şeydir.

11. Adım:Birleştirme raptiyesiyle yaprak kümesinin birleştirilmesi

Raptiyeyle yaprakların birleştirilmesi

Malzemelerimiz arazında yer alan birleştirme raptiyesini kullanarak delmiş olduğunuz kısımdan yaprakları birleştirin. Bu kısım uygulamamızın en kolay bölümlerindendir. Çocuğunuzu elişine dahil etmek için bunu onun yapmasını sağlayın.

12. Adım:Uygulama Sonrasındaki Atatürk Çiçeği Görünümü

Atatürk çiçeği görünümü

Çiçeğinizde yer alan yaprak kümesini raptiyeyle birleştirdikten sonra bu şekilde görünmesi gerekmektedir. Sonraki adımlarımızda çiçeğimize daha fazla hayat vermeye devam edeceğiz.

13. Adım:Çanak Yaprakların Hazırlanması

Atatürk çiçeği çanak yaprak

Çiçeğin en dış kısmında yer alan yapraklara çanak yaprak denilmektedir. Bu kısmı yeşil kartonu kullanarak yapacağız. Yukarıdaki görseli referans alarak yeşil kartonun üstüne çiçeğin çanak yapraklarını çizin. Daha sonra bunları makas yardımıyla kesin.

14. Adım:Çanak Yaprakların Yapıştırılması

Çanak yaprak yapıştırma

Kesip hazırladığınız çanak yaprakları Atatürk çiçeğinin en arka kısmına yapıştırın. Yapıştırma işleminden sonra çiçeğinizin albenisi ciddi anlamda artmış olacak. Yapıştırma için yukarıdaki görseli referans alabilirsiniz.

Makalemizin başından beri yapılan işlemleri tekrarlayarak çok sayıda Atatürk çiçeği yapabilirsiniz. Birden fazla Atatürk çiçeğini yapıp güzel bir çiçek buketi oluşturun. Bu Atatürk çiçeği buketini özellikle çocuğunuzun odasını süslemek için kullanabilirsiniz. Bu güzel aktiviteden ailecek keyif alacağınızı düşünüyorum.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed