Kare lif modelleri yapılışı anlatımlı
Kare lif modelleri yapılışı anlatımlı

Örgü modellerinin denenmesi sonucunda oluşan kare şeklindeki motifler lif haline getirilince, kare lif modelleri ortaya çıkmıştır. 40 dolgulu örnek ele alınarak sizlere bu yılın gözdesi olan kare lif örnekleri ile alakalı bilgiler vereceğim. Lif dünyasının en kolay lif modelleri arasında kare lif modelleri yer alsa da sizi zorlayacak türden modeller de örnekler arasında yer alacak.

Çiçekli, nazar boncuklu, desenli, dolgulu, çilekli ve kasnakta yapılan kare lif modelleri bu yıl ön plana çıkan kare liflerden sadece birkaçıdır. Ele alacağım kare lif örnekleri arasında bu lifler yer aldığı gibi bazılarının yapılışı ile alakalı bilgileri de paylaşacağım.

Hiç örgü bilgisi olmayan kişiler için bu lif modellerini detaylarıyla ele alacağım. Kare lif modelleri nasıl başlanır konusundan tutunda birkaç lif modelinin yapılışı baştan sona ele alınacak. Bu lifleri boyutları küçük olduğundan dolayı eliniz alışınca sadece birkaç saat içerisinde bu lifleri rahatlıkla örebileceksiniz.

Kare lif modelleri
Kare lif modelleri

Yaptığınız kare lifleri eğer düz örgü tekniklerini kullanarak yapacaksanız, kesinlikle liflerinizi süslemek için kenarlık örün. Yağacağınız çiçekli kenarlıklar liflerin daha güzel görünmesini sağlayacak. Paylaştığımız modelleri incelerseniz, gerçekten de birçoğunun güzel görünmesinin en büyük nedeninin yapılan kenarlıklar olduğunu anlayacaksınız.

Kolay Kare Lif Modelleri

Kare lif modelleri örgü dünyasının en eski örgü ürünleri olduğundan dolayı birbirinden farklı çok sayıda model bulunuyor. Ben özellikle dolgulu olan modellerin daha ilgi çekici olduğunu düşünüyorum. Ele aldığım liflerin de birçoğu bu yüzden dolgulu kare lif modelleri arasında yer alıyor.

Gördüğünüz gibi paylaştığım lifler arasında çiçekli, dolgulu, desenli, güllü gibi örnekler yer almaktadır. Bunlardan beğendiğiniz modeli örüp kullanabilirsiniz. Kolay olmalarına rağmen bu lifler çeyizlik lif modelleri arasında dahi yer alabilecek kadar güzeldir. Gönül rahatlığıyla örüp kullanabilirsiniz. Bu tarz liflerin yapılışı hakkında hiç bilginiz yoksa detaylarıyla ele aldığımız ve yapılışı hakkında bilgi verdiğimiz aşağıdaki lif modellerini inceleyebilirsiniz. Daha farklı lifler için lif modelleri sayfasını ziyaret edin.

Kare Lif Nasıl Başlanır?

Bir lifi örmenin en zor yanı o lifi örmeye başlamaktır. Lifi yapımına nasıl başlandığını anlarsanız bu lifleri zorluk çekmeden yapabilirsiniz. Eğer elinizde daha önceden yapılan bir örnek yoksa ilk yapmanız gereken şey lifin uzunluğunu tayine etmektir. Uzunluğu doğru ayarlarsanız yapacağınız model de kesinlikle güzel olacaktır. Yukarıda video anlatımlı olarak verdiğim kare lif modelini incelerseniz, kare lif nasıl başlanır konusunda detaylı bilgiye ulaşırsınız.

Kare Çiçekli Lif Yapımı Video Açıklamalı

Kare çiçekli lif yapımı ile alakalı bilgilerin verildiği en iyi video anlatım budur. Bu lifi yaparken 3 farklı renkte iplik kullanacaksınız. Anlatımdaki modelde sarı, yeşil ve beyaz renkteki iplikler kullanılmış. Sizler uyumlu olduğuna inandığınız daha farklı renkteki iplikleri kullanarak da bu kare çiçekli lif modelini örebilirsiniz. Model iki katlıdır. İlk olarak üst sonrada alt kısmını yapacaksınız. Modelin çiçek kısmından yapımına başlanıyor. Daha detaylı bilgiler video anlatım içerisinde yer almaktadır.

Kasnakta Kare Lif Yapılışı Video Anlatımlı

Kasnakta kare lif modeli yapmak için kullanılan kasnaklar tuhafiyelerde satılmaktadır. Genelde kasnakta lif yapan kişiler altıgen kasnakları kullandığı için kare kasnak bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu tip durumlarda kendi kasnağınızı kendinizin yapması gerekebilir. Uygun boyutlardaki ahşap çerçevelerin üstüne eşit aralıklarda çivi çakarak kendi kasnağınızı oluşturabilirsiniz. Yukarıdaki video anlatımı inceleyince, kasnakta kare liflerin nasıl yapıldığını daha iyi anlayacaksınız.

Kare lif modelleri yeni tasarımların yapılmasına uygundur. Lif örme konusunda kendinizi ilerlettiğinize inanıyorsanız, mevcut modelleri yapmak yerine kendi tasarımlarınızı oluşturmaya çalışın. Eşi benzeri olmayan örgü liflere sadece bu şekilde ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here