Kardan adam lif modeli yapılışı anlatımlı
Kardan adam lif modeli yapılışı anlatımlı

Kardan adam lif modeli kış mevsimini yaşadığımız bu günlerde sevimliliği ile göz dolduruyor. İnternet ortamında kardan adam lif modeli yapılışı ile alakalı çok sayıda bilgi olsa da paylaşılan modelleri hiç beğenmedim. Bu yüzden yabancı kaynaklarda yer alan güzel bir kardan adam lif modelinin yapılışını çevirip sizlere sunacağım. Bu makalede sevimli kardan adam lif modelleri yapılışı ile alakalı resimli ve yazılı anlatımlar yer alacak.

Bu kardan adam lif modeli iki farklı konsepte yapılıyor. Birinde kulaklıklar diğerinde ise şapka yer alıyor. Bu yüzden hem şapkalı hem de kulaklıklı modellerin nasıl yapılacağını ele aldım. Ben kulaklıklı olan modeli daha sevimli bulduğum için sizlere de kulaklıklı olan kardan adam lif modelini öneriyorum.

Bu kardan adam lif modeli yapılışı incelenecek olursa, modelde düğmelerin kullanıldığı görülür. Bu düğmeler vücudu zedeleyebilir ya da zamanla kopabilir. Eğer bu tarz sorunlar yaşamaktan korkanlarınız olursa, düğme yerine bu kısımları işleme olarak yapabilir. Buna benzer diğer liflere anlatımlı lifler sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kardan adam lif modeli

Bu lif modelini özellikle çocuklar aşırı derecede çok sevmektedir. Yıkanmaktan kaçan çocuklarınız varsa duş almayı bu tarz liflerle onlara sevdirebilirsiniz.

Kardan Adam Lif Modeli Yapılışı

Kardan adam lif modeli yapılışı sizlere tüm ayrı kısımlar ele alınarak sunulacak. Bu sayede karışık olduğu düşünülen bu modelin bile basite indirgeneceğini düşünüyorum.

Kardan adam lif modeli malzemeler

  • Beyaz, kırmızı, mavi, turuncu, siyah renklerde ipler.
  • Gözleri için 2 küçük düğme ve vücutta yer alan düğmeler için 3 adet düğme.
  • Düğmeleri yapıştırmak için sıcak silikon.

Kardan adamın bitmiş yani son haldeki boyutları yaklaşık olarak 17 santimetreye 12 santimetre olacak. Malzemeleriniz hazırsa gelin hep birlikte sevimli kardan adam lif modeli yapımına geçelim.

Kardan adamın gövdesinin yapılışı

Kardan adamın gövdesi iki kat olduğu için vereceğimiz uygulamaları kullanarak iki gövde yapmanız gerekmektedir. Bu kısımda beyaz ipliği kullanacağız. Sihirli halka yaparak modelin oluşturulmasına başlayın. Daha sonra 2 zincir, halkaya 10 tane ikili trabzan, iki zincirle birleştirin. İkinci sırada her ilmeğin etrafına 2 tane ikili trabzan, batın, 2 zincir çekin (20 ikili trabzan).

Üçüncü sırada her ilmeğin etrafına 2 tane ikili trabzan, batın, 2 zincir çekin (40 ikili trabzan). Bundan sonraki uygulamalarımızı sıralar halinde yapacağız. Dördüncü sırada 1 zincir, 1 sık iğne, sonrakiler tekli trabzan, sonraki üç uygulama iki tane ikili trabzan, 1 tekli trabzan, 1 sık iğne, 1 zincir yapılacak ve dönülecek.

Beşinci sırada 1 sık iğne, 1 tekli trabzan, sonraki 6 uygulamada 2 tane ikili trabzan, 1 tekli trabzan, 2 sık iğne, 1 zincir yapılacak ve dönülecek. Altıncı sırada 1 sık iğne, 1 tekli trabzan, sonraki 12 uygulamada ikili trabzan, 1 tekli trabzan, 1 sık iğne yapılacak ama dönülmeyecek. Kardan adamın diğer turlarında 1 sık iğne yaparak modeli oluşturmaya devam edeceksiniz. Kardan adamın altındaki her kalan ilmekte ikili trabzan yapılacak. Yapılacak olan son sık iğne kardan adamın kafasıyla birleştirilecek.

Kardan adamın havuç şeklindeki burnunun yapılışı

Kardan adam lif modeli

Turuncu ipi kullanarak 3 zincir, ikinci ilmekten kıvrıma kadar ilmek kaydırarak örün. Son kısma 2 sık iğne yapın. Uzun kuyruk bırakarak sabitleyin. Vücut parçalarının birisine üstüne gülen yüzü ve kardan adamın burnunu ekleyin. Bunları eklemek tamamen sizin isteğinize kalmış bir şeydir.

Kardan adam lif modeli

İki vücut parçasını ilmek kaydırarak dikin.

Kardan adamın şapkasının yapılışı

Bu kısımda siyah iplik kullanılacak. 9 zincir, ikinci zincirden itibaren sona kadar sık iğne yapın, 1 zincir çekip dönün. Böylelikle şapkanın ilk sırası tamamlanacak. Her ilmek boyunca sık iğne yapın, 1 zincir çekin ve dönün (8 sık iğne). İlmeği tek iple yeniden birleştirin. Üçüncü sırada 6 ilmek sık iğne yapın ve 1 zincir çektikten sonra dönerek sırayı tamamlayın. Dördüncü ve beşinci sıralarda tüm ilmekleri sık iğne olarak yapacaksınız. Ardından 1 zincir çekin. Kardan adamın üstüne şapkayı dikmek için uzun kuyruk bırakın. Şapkayı sağlamlaştırmak için kardan adamın üstüne dikmeniz gerekmektedir.

Kardan adamın kulaklıklarının yapılışı

Kardan adam lif modeliMavi iplikleri kullanarak sihirli halka yapın. 1 zincir çekip 10 tane sık iğne yaparak halkayı oluşturun. Kuyruk bırakarak tutturun. Kulaklıklar kardan adamın kafasının her iki yanına dikilecek. Mavi ipi kullanarak kulaklıkların birinden diğerine ilmek kaydırarak örün. Böylelikle kardan adama ayrı bir hava katan kulaklık tamamlanmış olacak.

Kardan adamın atkısının yapılışı

Kırmızı ipi kullanarak sıkı olacak şekilde 50 tane zincir yapın. Atkıya püskül oluşturmak için zincirin her iki ucuna düğüm atın ve düğümün altında kalan ipin ucunu kesin. Bu sayede ipin kaçmasını engelleyip kardan adamın atkısını püskül oluşturacaksınız. Bu işlem sonrasında atkıyı kardan adamın boynuna bağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here