Örgücü Kız

Bebeklere Kardan Adam Desenli Battaniye Yapımı

Kardan adam motifli bebek battaniyesi

Kardan adam motifli bebek battaniyesi modeli, yaptığı örgü ürünlerde desenlerin yer almasından hoşlanan kişiler için ideal bir örnektir. Kardan adam desenli battaniye yapımı sizlere resimli ve yazılı anlatımlı olarak orgucukiz.com web sitemiz aracılığıyla sunulacaktır.

Bu bebek battaniyemiz küçük motiflerden meydana gelmektedir. Tüm motiflerin üstünde kardan adam figürleri yer almaktadır. Yapılan küçük motifler daha sonra motif birleştirme yöntemleri kullanılarak birleştirilmekte ve istenilen boyutlarda kardan adam bebek battaniyesi elde edilmektedir. Örgü ürünlerde kardan adamların yer almasını seviyorsanız kardan adam lif modeli sayfasında yer alan örneği de inceleyin.

Kardan Adam Motifli Bebek Battaniyesi Yapımı

Bu bebek battaniyesi hazır tekstil ürünlerini andırmaktadır. Küçük motiflerin yapılması biraz zaman alabilir. Bu yüzden battaniyeyi örmek biraz sabır ve zaman gerektirmektedir. Yapılışı ile alakalı detayları merak ediyorsanız tüm bilgileri gelin birlikte inceleyelim.

Kardan adam desenli battaniye yapımında kullanılan örgü teknikleri

  • Sihirli halka
  • Sık iğne
  • İkili trabzan
  • Tekli trabzan

Kardan adam desenli battaniye için gerekli malzemeler

  • Orta kalınlıkta tığ
  • Her bir motif için 2 tane siyah düğme
  • Goblen iğnesi
  • Turuncu, kırmızı, beyaz ve mavi renkte pamuklu örgü iplikleri

İlgili örgü tekniklerini biliyorsanız ve gerekli malzemeleri hazırladıysanız bu güzel örneğin yapımına başlayabiliriz.

1. Tur: Sihirli halka yapın. 2 zincir çelin ve beyaz iplikle 4 tane, kırmızı iplikle 4 tane olmak üzere sihirli halkanın içerisine ikili trabzan yapın. İlk yapılan ikili trabzana batın, beyaz iplikle 2 zincir çekin.

2. Tur: tüm ilmeklere 2 tane ikili trabzan yapın. İlk 8 ikili trabzanı beyaz renkte iplikle, sonraki 8 ikili trabzanı kırmızı iplikle yaparak 16 tane ikili trabzan elde edin. Tığı batın ve beyaz iple 2 zincir çekin.

3. Tur: tüm ilmeklere 2 tane ikili trabzan yapın. İlk 16 ikili trabzanı beyaz iplikle, sonraki 16 ikili trabzanı kırmızı iplikle yapın. Tığı batıp beyaz iple 2 zincir çekin. Uygulama sonunda 32 tane ikili trabzan yapmış olacaksınız.

4. Tur: ilk olarak 2 tane ikili trabzan, sonra 1 tane ikili trabzan yapın. Bunu tüm çevre boyunca tekrarlayın. İlk 24 ikili trabzanı beyaz, sonraki 24 ikili trabzanı kırmızı iplikle yapacaksınız. Uygulama sonrasında 48 tane ikili trabzan elde edilmiş olacak. Bunu tamamlayınca tığı batın ve mavi ipliğe geçin.

5. Tur: 4 zincir, 3 ilmek atla, sonraki ilmeğe bat ve ilmek kaydır. Bu uygulamayı tüm çevrede 12 zincir elde edene kadar tekrar et.

6. Tur: İlk ilmeğe ilmek kaydırma yap. Zincir üstüne 3 zincir 2 tane ikili trabzan yapın. Sonraki zincire 3 tane ikili trabzan, zincir, 3 tane ikili trabzan yapın. Sonraki iki boşluğa 3 tane ikili trabzan 1 tane zincir yapın. Sonraki kısma 3 tane ikili trabzan + 1 tane zincir + 3 tane ikili trabzan yapın. Sonraki iki boşluğa 3 tane ikili trabzan + 1 tane zincir yapın. Sonraki kısma 3 ikili trabzan + 1 zincir + 3 ikili trabzan yapın. Sonraki iki boşluğa 3 ikili trabzan + 1 zincir yapın. Sonraki kısma 3 ikili trabzan + 1 zincir + 3 ikili trabzan yapın. Son kısma 3 ikili trabzan + 1 zincir yapın ve tığı üstteki üçüncü zincire batın.

7. Tur: ilk zincir boşluğuna ilmek kaydırın. Boşluğa 3 zincir + 2 ikili trabzan + 1 zincir yapın. Köşe boşluğuna 3 ikili trabzan + 1 zincir + 3 ikili trabzan yapın. Sonraki boşluğa 3 ikili trabzan + 1 zincir yapın. Tüm sıra boyunca ilgili uygulamayı tekrarlayın. Yanlara 3 ikili trabzan + 1 zincir yapın. Köşe kısımlara 3 ikili trabzan + 1 zincir + 3 ikili trabzan yapın. Üstteki üçüncü zincire tığı batıp 1 zincir yapın.

8. Tur: tüm sıra boyunca sık iğne yapın. Köşe kısımların her birine sık iğne + 1 zincir + sık iğne yapın ve uç kısımları sabitleyerek motifin ana kısmını tamamlayın.

Kardan adamın şapkasındaki ponponun yapılışı

Kardan adam battaniye şapka yapımı

Bu kısmı yapmak zorunda değilsiniz. İsteyen kişiler motiflerde yer alan kardan adam desenlerindeki şapkaya ponpon yapmayabilir. Modelinizin gerçekten de maharet gerektiren alımlı bir halde olması sizin için önemliyse ponpon yapmanızı tavsiye ederim

Kırmızı ipliği kullanarak 4 zincir yapın, daima arka ilmeklerde çalışın. Tığdan itibaren ikinci zincire ilmek kaydırın ve kalan 2 ilmeğe battıktan sonra 1 zincir çekip dönün.

2.-12. Sıraların arasında arka ilmeklere ilmek kaydırma yapılacak. 1 zincir çekilip dönülecek. Daha sonra yapılan ponponu resimde olduğu gibi orta kısma dikeceksiniz.

Kardan adamın burnunun yapılışı

Kardan adamlı bebek battaniyesi burun yapılışı

Turuncu renkte iplikleri kullanarak 4 zincir çekin. Tığdan itibaren ikinci zincire ilmek kaydırın. 1 sık iğne, son kısma 1 tekli trabzan, tekli trabzanın arkasına 2 tane sık iğne yapın. İlmek kaydırıp tığınızı batın. Uzun ipleri kesip kapattıktan sonra kardan adamın burun kısmı tamamlanmış olacaktır.

Son olarak malzemeler arasında yer alan siyah düğmeleri uygun yerlere dikerek kardan adamın gözlerini yapın. Bu uygulamalar sonrasında battaniyemizde yer alan bir motif tamamlanmış olacak. Çok sayıda motif yapıp bu motifleri birleştirerek kardan adam desenli battaniye modelini elde edeceksiniz.

Kardan Adam Desenli Battaniye Yapımı Video Anlatımı

Yazılı ve resimli anlatımdan modelin nasıl oluşturulduğunu anlamakta zorlananlarınız olabilir. Bu yüzden birebir aynı örnek olmasa da güzel olduğuna inandığın farklı bir kardan adam motifli bebek battaniyesinin nasıl yapıldığını video anlatımlı olarak da ele almak istedim. Bu battaniyede yer alan motifler büyük olduğu için sadece 4 motif yaparak bir battaniye elde etmeniz mümkündür.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed