Kapşonlu hırka modelleri özellikle kış mevsiminde bere takmayı sevmeyen kişilerin imdadına koşan bir örgü üründür. Kapşonlu bebek bayan ve erkek hırka modelleri bu özelliğinden dolayı en çok tercih edilen hırkalar arasında yer almaktadır. Bu makalede sizlere örgü kapşonlu hırka modelleri hakkında bilgi vereceğim gibi kapşonlu hırka örnekleri nasıl örülür konusunu video anlatımlı olarak ele alacağım.

Özellikle bebekler başlarına bir şey takıldığı zaman onu çıkarmak için ayrı bir mücadeleye girer. Kapşonlu hırkalar sayesinde bebekler başlarına takılan bereleri çıkaramaz. Bebeğiniz eğer bereler takılınca huysuzluk yapıyorsa bir de kapşonlu hırkalarla bebeğinizi soğuktan korumaya çalışmanızı tavsiye ederim.

Makalemizin başında da belirttiğim gibi bu tarz hırkalar erkekler bayanlar ve bebekler için yapılmaktadır. Tüm modelleri ayrı bir şekilde ele almaktansa tüm yaş ve cinsiyet grubundaki örgü kapşonlu hırkaları tek galeri içerisinde ele alacağım.

Kapşonlu hırka modelleri
Kapşonlu hırka modelleri

Bu tarz hırkalarda kapşon kısmının yapılması ciddi anlamda zordur. Bu yüzden özellikle ilerleyen günlerde sizlere hırka ve yeleklerde yer alan kapüşonların nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde anlatacağım.

1. 2019 Fare Dişi Kapşonlu Bebek Hırkası
2. Haroşa Örgü Kapşonlu Dikişsiz Çocuk Hırkası
3. Çift Kat İple Degrade Kapşonlu Bebek Hırkası

1.Fare Dişi Kapşonlu Bebek Hırkası

Fare dişi kapşonlu bebek hırkası
Fare dişi kapşonlu bebek hırkası

Fare dişi kapşonlu hırkanın yapımında 2 yumak ortalama 250 metre bebe örgü ipi, 3,5 / 4 numara örgü şişi, 4 adet bebe düğmesi kullanılıyor. Hırkanın yapımına 76 ilmekle başlıyorsunuz. Ön kısımlar 14, kollar 9, arka 22 ve ara kısımlar 2 ilmek olacak şekilde örülmektedir. 18/20 arttırmayla roba kısmını tamamlamanız gerekmektedir. Kapşon kısmını 76 ilmek yaparak öreceksiniz. Tek renk örülmesini tercih etsek de kız bebekler için yapılacaksa ebruli iplikler tercih edilebilir.

Video Anlatımı: https://www.youtube.com/watch?v=AjsLArMsZV4

2.Haroşa Örgü Kapşonlu Dikişsiz Çocuk Hırkası

Haroşa örgü kapşonlu dikişsiz çocuk hırkası
Haroşa örgü kapşonlu dikişsiz çocuk hırkası

Bu hırkamızın en önemli özelliği dikişsiz olması ve kapşonun kafaya tam oturmasıdır. Örneğimiz sıfır yakadır. Modelin yapımında haroşa örgü tekniği kullanılmaktadır. Uygulanan tekniğin kolay olmasından dolayı her anne bu hırkayı zorlanmadan örebilir.

Video Anlatımı: https://www.youtube.com/watch?v=h9PrbsBON0A

3.Çift Kat İple Degrade Kapşonlu Bebek Hırkası

Degrade kapşonlu çocuk hırkası
Degrade kapşonlu çocuk hırkası

Degrade hırkanın yapımında çift kat iplik kullanılmaktadır. Alize bebek ipi kullanarak daha başarılı sonuç alabilirsiniz. Hırkamızda 3 farklı renkte iplik kullanılıyor. 81 ilmekle başlanan bu hırka 6 aylık bebekler için uygundur. Arkaya 17, önlere 17, ajurlar 3’er ilmek olacak. Kol kısımlarını 9 ilmek olacak. Hırkanın yapımında 4,5 numara şiş kullanmanız gerekmektedir.

Video Anlatımı: https://www.youtube.com/watch?v=9KtjJJuKqOQ