Bebek patiğini yaparken tüm sıralarda düz ya da ters örgülerin kullanılması sonucunda oluşan patiklere haroşa örgü bebek patiği denilmektedir. Yani modelin tamamında ya da belirli kısmında düz ya da ters örgü kullanıyorsanız, buna haroşa örgü bebek patiği diyebiliriz.

Haroşa örgü bebek patiği modeli belki de bu güne kadar yapacağınız en pratik patik örneklerinden birisidir. Tek renk iplik kullanılarak yapılması mümkün olsa da modeli hareketlendirmek ve albenisini arttırmak için iki farklı renkte iplik kullanmanızı tavsiye ederiz.

Haroşa Örgü Bebek Patiği Burun Bandının Yapılışı

Haroşa bebek patiği burun bandı

Patiğimizin Burun bandının yapımına 6 ilmekle başlıyoruz.

1. Sıra: 1 ilmek kaydırıp sıranın tamamını düz örgü olarak yapıyoruz

Birinci sırada yer alan uygulamayı toplamda 26 sıra olacak şekilde tekrarla ve sonrasında keserek kapat.

Yukarıda yer alan uygulamayı tamamladığınız zaman, haroşa örgü bebek patiğinin dikdörtgen şeklinde olan burun bandını tamamlamış olacaksınız. Patiğin diğer tekini örmek için de bu uygulamayı yapmanız gerekmektedir.

Haroşa Örgü Bebek Patiği Ana Kısmının Yapılışı

Haroşa örgü bebek patiği ana kısım

Haroşa örgü bebek patiği ana kısmının yapılışına 30 ilmek atarak başlıyorsunuz. Patiğimize şeklini veren esas kısmın bu kısım olduğunu bilmelisiniz.

1. Sıra: 1 kaydırma yapıp sıranın tamamını düz örgü olarak örün.

2. Sıra: 1 kaydırma, düz örgü gibi 2 tane ilmek kaydır, daha sonra bu ilmekleri birlikte düz ör, 3 ilmek kalana kadar düz örgü yap, iki ilmeği birlikte düz ör, 1 düz örgü yapıp sırayı tamamla.

Şiş üstünde 16 ilmek kalana kadar 1. Ve 2. Sırayı tekrarlayarak örgünüze devam edin.

3. Sıra: birinci sırada yer alan uygulamayı tekrarlayın.

Modeli tamamlamak için 3. Sırayı toplamda 15 sıra örgü olacak şekilde tekrarlayın ve uygulama sonrasında ipi keserek kapatın.

Tüm bu işlemler sonrasında haroşa bebek patiği yapılışı büyük oranda sona yaklaştı. Patiğinizi oluşturacak olan tüm parçaları tamamlamış bulunuyorsunuz. Geriye sadece bu parçaları birleştirmek kaldı. Aşağıda yer alan video anlatımdan yararlanarak bu bebek patiğindeki parçaların nasıl birleştirildiğini öğrenebilirsiniz.

Eminim ki birçoğunuza haroşa örgü bebek patiği aşırı derecede kolay geldi. Eğer bu tarz patikleri yapmaktan keyif aldıysanız, patiklerin yer aldığı kategorinden bunlara benzeyen çok sayıda örneğe ve yapılışı ile alakalı bilgiye ulaşabilirsiniz.