Örgücü Kız

Evde Ağırlıklı Battaniye Nasıl Yapılır?

Ağırlıklı battaniye nasıl yapılır

Ağırlıklı olan battaniyelerin uyuma sorunu olan kişilere yardımcı olduğu bilinmektedir. Özel yapısı sayesinde uykuya dalmayı kolaylaştırmaktadır. Ağırlıklı battaniyeler normal battaniyelere oranla daha pahallıdır. Bu yüzden birçok kişi bu ürünleri satın alamaz. Buna bir çözüm bulma vakti geldi. Şimdi sizlere ağırlıklı battaniye nasıl yapılır hakkında bilgi vereceğiz. Bu sayede ev ortamında sizler de bu battaniyeleri yapabileceksiniz.

Ağırlıklı battaniyeler insana biri sizi kucaklıyormuş hissi verir. İlgili hissiyat da uykuya dalmayı kolaylaştırır. Özellikle duygusal anlamda sorunu olan kişiler normal kişilere oranla uyku problemi daha fazla yaşar. Yanlarında birilerinin olması onların uykuya dalmasını kolaylaştırır. Ağırlıklı battaniyeler bu hissiyatın oluşmasını sağlayarak uyumanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca yalnız yatmaya çekinen çocuklarınızı yalnız uyumaya alıştırmak için de bu battaniyeleri kullanabilirsiniz.

Not: Ağırlıklı bebek battaniyesinin içerisinde boncuklar olacak. Uyku esnasında boncukların soluk borusuna kaçmaması için dikişleri sıkı atmalısınız. Boncuklardan dolayı 6 yaşın altında olan çocuklarda kullanılması pek uygun değildir. Dikim işleminden sonra mutlaka dikişleri kontrol edin.

Ağırlıklı Battaniye İçin Gerekli Malzemeler

Ağırlıklı battaniye malzemeleri

  • Battaniyenin ön ve arka kısımları için dayanıklı kumaş.
  • Ağırlık sağlayacak türden boncuklar.
  • Terazi
  • Makas
  • Cetvel
  • Kumaş tebeşiri
  • Dikiş makinesi
  • Kaliteli iplik

Battaniyenin Ölçülerinin Belirlenmesi

Ağırlıklı battaniyenin kişiyi kavrayacak boyutta olması yeterlidir. Yani bir yorgan ya da normal battaniye boyutlarında olmasına gerek yoktur.

Daha sonra yapmanız gereken planlama boncuk dolduracağınız karelerin boyutunu belirlemek olmalıdır. Karelerin bir kenarı ortalama 6 ila 10 santimetre olursa yeterli olacaktır.

Kumaş kesim ölçüleri kenar kıvırma payları hesaba katılarak yapılmalıdır. Dikiş payları için ortalama olarak 2 ila 3 santimlik bir pay bırakmanız yeterli olacaktır.

Battaniyenin Ağırlığı

Ağırlıklı battaniyelerin ağırlığı ortalama bir insan ağırlığının %10’u kadar olmalıdır. Bu ağırlığı battaniyeyi kullanacak olan kişinin ağırlığına göre de belirleyebilirsiniz. Doğru ağırlığın belirlenmesi için terapistlerle görüşebilirsiniz. Özel durumlar için ağırlıklı battaniye yapılıp kullanılacaksa sizlere meslek terapistleri bu konuda yardımcı olacaktır.

Toplam ağırlığı belirlerken boncuk ağırlığından mutlaka kumaşın ağırlığını çıkarın. Buna dikkat ederek battaniyenizin doğru ağırlıkta olmasını sağlayabilirsiniz. Doğru ağırlığı belirledikten sonra battaniyenizde toplamda kaç karenin olacağını hesaplayın. Daha sonra belirlediğiniz ağırlığı toplam kare sayısına bölün. Bu işlem sonrasında bir karede olması gereken toplam ağırlığın ne olduğunu tayin etmiş olacaksınız.

Not: Ağırlıklı battaniyeyi yaparken plastik özellikte boncuklar kullanın. Bu sayede battaniyeniz kirlendiği zaman rahatlıkla yıkayabilirsiniz.

Ön ve Arka Battaniye Kumaşlarının Dikilmesi

Ağırlıklı battaniye ön arka kumaş dikimi

Ön ve arka kumaşları eşit olacak şekilde üst üste koyun. Dikiş makinesini kullanarak battaniyenin 3 kısmını dikin. 1 kısmı açık kalacak. Yukarıda sizlere kenarlardan dikiş payı bırakmanızın gerekli olduğunu belirtmiştik. 3 kenarın dikimini bu kenar paylarını hesaba katarak yapın.

Battaniyenin Dikey Kanallarının Dikilmesi

Ağırlıklı battaniye dikey kanal dikimi

3 kenarı dikip battaniyenin bir kenarını açık bırakmıştık. Burayı yatay referans noktası olarak kabul edik buna dik gelecek şekilde kanallar oluşturacağız. Örneğin battaniyemizin eni 100 santim olsun. Kanallarımız da 10 santim olsun. Bunun için toplamda 10 kanal oluşturmamız gerekiyor.

Dikiş makinesini kullanarak battaniyenin açık olan kısmından paralel diğer kısma doğru dikiş yapın. Bunu battaniyede yer alacak olan ağırlık keselerinin boyutlarına göre yapacaksınız. Bu dikim işlemini açık kısmı referans alıp tüm açık kısım boyunca uygulayın. İşlem sonunda çok sayıda ucu açık kanal elde etmiş olacaksınız.

Battaniye Dikey Kanallarına Ağırlık Boncuklarının Doldurulması

Ağırlık boncuklarının doldurulması

Öncelikli olarak bir dikey kanala kaç gram ağırlık boncuğunun doldurulacağını hesaplayın. Battaniyemizin toplam ağırlığı 300 gram olsun ve 10 dikey kanal bulunsun. Bu durumda 1 dikey kanala 30 gram ağırlık boncuğunun doldurulması gerekmektedir.

Boncuk ağırlığını belirledikten sonra dikey kanalların açık olan kısımlarını kullanarak ağırlık boncuklarını doldurun. Boncukların ağırlığını doğru belirlemek için mutfak terazisini kullanabilirsiniz. Doldurma işlemi bittikten sonra ağırlık boncuklarının düşmemesi için dikey kanalların açık olan kısımlarını dikin.

Dolgu Kanallarının Yatay Olarak Dikilmesi

Dolgu kanalları yatay dikim

Dikey kanallar içerisinde yer alan boncukları kanalın içine eşit olarak elle yayın. Daha sonra ağırlık ceplerinin boyutuna göre boncukları yukarıdaki görselde olduğu gibi kumaşı iğneleyerek ayırın. Bu her ağırlık cebinde yakın miktarda ağırlık boncuğunun olmasını sağlayacaktır. Ayrıca dikiş iğnesinin boncuğa denk gelerek kırılmasını da engelleyecektir.

İğnelemeyi yaptıktan sonra iğneleri referans alarak yatay dikiş yapın. Bu işlem sayesinde 1 dikey kanalda çok sayıda ağırlık kesesi oluşmuş olacak. İlgili işlemi diğer dikey kanallara uygulayın. Dolgu kanallarının yatay olarak dikimini tamamladıysanız ağırlıklı battaniyeniz büyük oranda ortaya çıkmış olacak.

Ağırlıklı battaniye son hali

Battaniyenin dikişlerinden boncuk kaçmadığını onayladıysanız artık ağırlıklı battaniyenizi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu battaniyenin olması gereken ağırlığı doğru belirlediyseniz uyku düzeninizdeki değişime şahit olacaksınız.

Not: Tek parça halinde olan kumaşlardan ağırlıklı battaniye yapmakta zorlananlarınız olabilir. Böyle bir durum söz konusuysa kumaşı ağırlık cepleri boyutunda kesin ve içlerini ağırlık boncuklarıyla doldurup dikin. Bunu çok sayıda ağırlık cebi elde edene kadar tekrarlayın. Yeterli sayıda ağırlık cebine ulaştıktan sonra bu ağırlık ceplerini tek tek birbirine dikerek battaniye haline getirmeniz mümkündür. Her ne kadar ilk uygulamaya göre dikim işlemi daha kolay olsa da daha fazla vaktinizi alacağına emin olabilirsiniz.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed