Ev dekorasyonunda olmazsa olmazlar arasında duvar saatleri yer alır. El yapımı dekoratif duvar saati sayesinde dekorasyonunuzu tamamlamak için yüksek fiyatlara sahip olan saatleri almanıza gerek yok. Aile ekonomisini sarsmadan ev dekorasyonunu bir şeyler dahil etmek isteyenleriniz varsa video ve yazılı anlatımlı olarak bilgi vereceğimiz el yapımı saati sizler de yapabilirsiniz.

İnternet dünyasında el yapımı dekoratif duvar saati yapılışı ile alakalı çok sayıda bilgi var. Ancak bu kendin yap projelerinde gerçekten de pahallı malzemeler kullanılmış. Bu yüzden hem güzel hem de yüksek ekonomi gerektirmeyen modeli sizler için araştırdık. Daha önceden bu tarz çalışmalar yapmamış olan kişiler bile bu saati rahatlıkla yapabilecektir.

El Yapımı Dekoratif Duvar Saati Yapılışı

El yapımı dekoratif duvar saati uygulamasında temin etmesi kolay olan basit malzemeler kullanılmaktadır. Birçoğunuzun evinde yer alan bu malzemeler sayesinde dekoratif duvar saatinizi çok düşük fiyatlara yapacaksınız.

  • Duvar saatinin yapımında kullanılan malzemelerin listesi aşağıda yer almaktadır.
  • Saatinizin boyutuna göre saksı altlığı
  • Beğenilerinize göre kâğıt saat kadranı çıktısı
  • Uygun renklerde akrilik boyalar
  • Farklı ebatlarda fırçalar
  • Hazır olarak satılan saat mekanizması
  • Saati şekillendirmek için dekupaj kâğıtlar
  • Tutkal ve zımpara

Bu malzemeleri hazırladıysanız saatimizin yapımına başlayabiliriz. İsteyen kişiler video anlatımı, isteyenler ise yazılı anlatımı takip ederek saati yapmaya başlayabilir.

# İlk olarak saksı altlığını akrilik boya kullanarak boyuyoruz. Bu tarz el yapımı dekoratif duvar saatlerinde genellikle koyu renkler tercih edilmektedir. Koyu renklerin tercih edilmesinin nedeni hataları kapatmasıdır ancak sizler daha farklı renkleri de kullanabilirsiniz.

# Saatin ana hattının eskitme görünümde olması için boyama işlemi tamamlandıktan sonra eskitme çalışması yapılacak. Bu sayede yapacağınız saat maziden izleri üstünde barındırıyormuş gibi olacaktır.

# İnternetten çıktı aldığınız saat kadranını kesip ıslatın ve bir kartonun üstüne yapıştırın. Daha sonra boyalarınızla kadranınızı boyayın. Boyama işleminin ardından kadranı yapıştırıcı aracılığıyla önceden boyadığımız saksı altlığının üstüne yapıştırın. İsteyen kişiler yapıştırma işleminden sonra da kadranı boyayabilir.

# Son olarak hazır şekilde satın aldığınız saat mekanizmasını takın. Evinizde uygun bir yer belirlediyseniz, el yapımı olan bu dekoratif saati kullanmaya başlayabilirsiniz. Kendiniz için bu duvar saatini yapacaksanız, saati boyarken dekorasyonunuzla uygun olan renkleri tercih etmeyi kesinlikle unutmayın.