Ekose örgü bere modeli yapılışı anlatımlı
Ekose örgü bere modeli yapılışı anlatımlı

Ekose desenli kumaşlar sizlerin de bildiğiniz gibi 1980’li yıllarda aşırı derecede meşhurdur. Ekose desenleri günümüzde de ilgi gören desenlerden birisi haline geldi. Bu yüzden birçok elbisenizle kombin oluşturmanızı yardımcı olacağını düşündüğüm ekose örgü bere modeli yapılışı hakkında bilgi vermek istiyorum.

Ekose örgü bere modeli hem bayan hem de erkekler için uygundur. Klasik sevenler kesinlikle bu örgü bere modeline deyim deyindeyse aşık olacaktır. Ben klasik görünümde olan şeylere ilgi gösterdiğim için bu ekose örgü bere modelini çok beğendim.

Ekose örgü bere bayanlar için yapılacaksa kırmızı ve siyah renkteki ipliklerin, erkekler için örülecekse mavi ve siyah renkteki ipliklerin kullanılması daha uygun olacaktır.

Ekose desenli örgü bere modeli
Ekose desenli örgü bere modeli

Yukarıdaki açıklamama baktığımda bu berenin 2 farklı renkte iplik kullanılarak örülebileceğinin düşünüleceğine karar verdim. Bereyi örmek için elbette iki farklı renkte iplik de kullanılabilir ancak video anlatımdaki şeklin elde edilebilmesi için 3 farklı renkte iplik kullanılmalıdır. Ne demek istediğimiz aşağıda yer alan video anlatımı izlediğiniz zaman daha iyi anlayacaksınız.

Ekose Örgü Bere Modeli Yapımı

Ekose örgü bere modeli yapılırken trabzan örgü tekniği kullanılmaktadır. Bereyi örerken iplik geçişlerini iyi bir şekilde ayarlarsanız kusursuz bir görüntü elde edersiniz.

Berenin yapımına alt kısmındaki lastikten başlayacaksınız. Lastik yatay bir şekilde örülmemektedir. Bu yüzden lastiğe başlarken lastik kalınlığının ne kadar olmasını istediğinizi iyi bir şekilde tayin etmelisiniz. Ortalama olarak 9 ila 10 zincir çekilmezi lastiğin yüksekliği için yeterli olacaktır. Daha sonra lastiğin genişletilmesini tekli trabzan yaparak sağlayacaksınız. Modelin nasıl oluşturulduğu ile alakalı daha detaylı bilgiler video anlatım içerisinde yer almaktadır.

Bu güne kadar sizlere çok sayıda bere modeli ve bu bere modellerinin yapılışı ile alakalı bilgiler verildi. Klasik görünümde olan bereleri sevenlerinizi daha önceden de düşünüp model yapılışı ile alakalı bilgi vermiştim. Bone şeklinde bağcıklı bebek beresi sayfasında yer alan model buna güzel bir örnektir. Eğer klasik çizgilere bebeğiniz için yapacağınız berelerde de yer vermek isterseniz, kesinlikle bu bone şeklinde olan bereyi de örmenizi tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here