Örgücü Kız

Değişik El İşi İğnelik Yapımı

El işi iğnelik yapılışı anlatımlı

El işine düşkün olan kişilerin en çok kullandığı malzemeler arasında iğnelik baş sırada yer alır. İğneler gelişi güzel ortada kalacak olursa bu durum ciddi yaralanmaların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden değişik el işi iğnelik yapımı hakkında bilgiler vererek iğnelerinizi belirli bir yerde toplamanızı sağlamaya çalışacağım.

İğneler en tehlikeli el işi malzemelerinden birisidir. Bundan dolayı kesinlikle gelişi güzel etrafta yer almamalıdır. Hem kendi hem de çalışmaları yaptığınız yerdeki kişilerin sağlığını düşünüyorsanız kesinlikle iğnedanlık kullanmaya özen gösterin. Piyasada bu tarz ürünlerin hazır olarak satışı da yapılmaktadır ancak el emeği göz nuru olan şeyler her zaman bizim tercihimiz olmalıdır.

En Değişik El İşi İğnelik Yapılışı

Malzemelerimiz arasında pamuklu kumaş, iğne, iplik, yapay çiçekler, dantel parçaları, bir miktar elyaf, makas, silikon tabancası, kağıttan kalıplar ve düğme yer almaktadır.

iğnedanlık yapmak için gerekli malzemeler

Malzemelerinizi hazırladıysanız iğneliğimizin yapımına başlayabiliriz.

# Hazırlamış olduğunuz kağıt kalıbı kullanarak kumaşınızı kesin. İğneliğimiz kese şeklinde olacak çünkü içini doldurmamız gerekmektedir. Kumaştan kalıba göre 2 parça kestikten sonra ters olarak dikin. Dikim işleminden sonra bırakacağınız küçük kısımdan dışını içerisinden çıkarın ve içerisine elyaf doldurun. Doldurma işleminden sonra doldurma deliğini de dikip kapatın.

Değişik iğnelik yapımı

# Şimdi iğneliğimizi şekillendirme kısmına başlıyoruz. Çuvaldız gibi büyük bir iğne kullanarak iğneliğin tam ortasından iğneyi geçirin. Daha sonra dıştan ip saracak şekilde iğnenizi diğer taraftan geçirin. Bu uygulamayı çember etrafında dolandırarak iğneliği şekillendireceksiniz. Nasıl yapılacağını anlamak için aşağıda yer alan görselden yararlanabilirsiniz.

iğneliğinizi kendiniz yapın

# Şekillendirme işlemi bittikten sonra iğneliğin formunu koruyabilmesi için tam ortasına düğme dikmek gerekmektedir. Aşağıdaki görselde yer alan uygulamayı tekrarlayarak sizler de aynı şekilde düğmeyi iğneliğin tam ortasına dikin.

el işi iğneliğimiz

# Tüm bu uygulamalardan sonra işin en zevkli kısmına geçiyoruz. Dantel parçalarını ve yapay çiçekleri kullanarak el işi iğneliğimizi süslemeliyiz. Aşağıda örnek bir süsleme yer alıyor. Sizler de güzel olduğunu düşündüğünüz şekilde iğneliğinizi süsleyebilirsiniz.

İğneliğin bitmiş hali

Değişik el işi iğnelik yapımı tüm bu uygulamalar sonrasında tamamlandı. Özellikle farklı süsleme malzemeleri kullanarak çok değişik şekillerden iğnelikler yapmak mümkündür. Farklı denemeleriniz varsa bunları bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed