Değişik Boncuklu İğne Oyası Modelleri


0

İğne oyalarının alt kategorilerinden birisi olan boncuklu iğne oyaları, özellikle çeyizlerin albenisini arttırmasından dolayı yapılmaktadır. Hatta boncuklu iğne oyası örnekleri en fazla yapılan kenar oyalarındandır da diyebiliriz. Bu oyaları yemeni, yazma, tülbent ve havlu kenarlarını süslemek için kullanabilirsiniz.

Dünden bugüne geliştirilmiş olan çok sayıda boncuklu iğne oyası modeli vardır. Her modelden en az bir tanesini sizlere sunmaya çalışacağım ve boncuklu iğne oyası yapılışı ile alakalı bilgiler vereceğim.

Boru, damla, değişik, tahta, enli, ince, geniş, sarma, ponpon, uzun ve cam boncuklu iğne oyaları en çok tercih edilen örneklerdir. Modeller genellikle ismini kullanılan boncuklardan almaktadır. Sizler bu güne kadar hiç kullanılmamış olan boncukları kullanarak yeni tasarımlar da yapabilirsiniz.

Boncuklu iğne oyası modelleri
Boncuklu iğne oyası modelleri

Bu makalede değişik boncuklu iğne oyası modelleri ele alınacağı gibi sezonun en gözde örnekleri yapılışı video anlatımlı olarak ele alınacak. Öncelikli olarak en son çıkan örnekleri sizlerle inceleyelim.

Boncuklu İğne Oyası Modelleri

Benim için her zaman en güzel iğne oyası modelleri arasında boncuklu iğne oyası modelleri yer almıştır. Özellikle genç kızlar için yazma kenarı yapılacaksa, boncuklu iğne oyası örnekleri diğer kenar oyalarına göre daha uygun olacaktır. Boncuklar kullanılarak iğne oyası havlu kenarı modelleri de yapılabilir. Yani yapılan oyaların neredeyse tamamında boncuklar yer verilmesi mümkündür.

Sizlere birbirinden güzel en yeni boncuklu iğne oyası modelleri hakkında bilgi verdim. Normalde iyi düzeyde iğne oyası yapmayı bilmesine rağmen boncukları bu oyalara dahil edemeyen kişiler var. Bu yüzden hazır en son çıkan örneklere yer vermişken, bazı iğne oyalarının nasıl yapıldığını da ele almak istiyorum.

Boncuklu İğne Oyası Modeli Yapılışı

Bu model yapılışı en basit olan boncuklu iğne oyasıdır. Oya yapmaya yeni başlayan kişiler bile bu modeli rahatlıkla yapabilir. Modelin yapımına öncelikle olarak zürafa yaparak başlanıyor. Motifin nasıl oluşturulduğu ile ilgili ayrıntılı bilgiler video anlatımda yer almaktadır.

Baştan Sona Anlatımlı Boncuklu İğne Oyası Yapımı

Bu iğne oyası modeli yapılışı hakkında bilgi verdiğimiz bir önceki boncuklu iğne oyasına benzemektedir. Bu modelde yer alan motifler bir öncekine göre daha sıkı yapıda olduğu için yapılan iğne oyası daha tok görünüyor. Benim gibi kendisini gösteren boncuklu iğne oyaları hoşunuza gidiyorsa bu modelin tam size göre olduğunu söyleyebilirim.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir