El Yapımı Dantel Bardak Altlığı Açıklamalı


1

Bardak altlığı takımları çeyizlerde yer alan elişlerindendir. Bu makalede sizlere tığ işi örgü teknikleri kullanılarak yapılan el yapımı dantel bardak altlığı yapılışı hakkında bilgi vereceğim. Bu modelde temel düzeyde tığ işi örgü teknikleri kullanılmaktadır. Ayrıca resimli ve yazılı açıklamalı bilgiler verilecektir. Tüm detayları aşamalı olarak ele aldığımız için örneği zorlanmadan yapabileceksiniz.

Yuvarlak formada olan bu dantel bardak altlığı hakkında verdiğimiz bilgiler size uzun gelebilir ancak en kolay örgü bardak altlığının bu olduğunu söyleyebilirim. Bardak altlığı nasıl yapılır konusunda bilgi vermeden önce takım oluşturmak adına en az 6 tane altlık örmeniz gerektiğini de bilmelisiniz.

Dantel Tığ İşi Örgü Bardak Altlığı Yapılışı

Tığ işi dantel bardak altlığı için sizlere meyve görünümde olan bir modelin yapılışı hakkında bilgi vereceğiz. Örneğin oluşturulmasında kullanılan teknikleri tam olarak kavradıktan sonra sizler de kendi dantel bardak altlığı tasarımlarınızı yapabilirsiniz. Yani verdiğimiz bilgiler sizlere yol gösterici nitelikte olacaktır.

Tığ işi dantel örgü bardak altlığı yapımı malzemeleri

Dantel bardak altlığı malzemeleri
Dantel bardak altlığı malzemeleri
  • Meyvenin renklerine uygun renkte pamuklu iplikler
  • Makas
  • Dikiş iğnesi
  • Keçe
  • 4 milimetrelik tığ
  • Dikiş ipliği

Tığ işi dantel örgü bardak altlığı kullanılan örgü teknikleri

  • Sihirli halka
  • İkili trabzan
  • Zincir

1. Adım: Örgümüze beyaz renkte iplikle başlıyoruz. İlk olarak sihirli halka yapıp bunu sabitleyin.

Dantel bardak altlığı yapımı

2. Adım: 2 zincir, sihirli halkanın etrafına 11 tane ikili trabzan yapın. Bu şekilde toplam 12 ilmeğin olması gerekmektedir.

Tığ işi örgü bardak altlığı yapılışı

İpi kesin, tığdaki sihirli halka boyunca çekin, sarkan alt ipliği de çekerek sihirli halkayı kapatın.

Kolay örgü bardak altlığı yapımı

Sarkan ipi dikiş iğnesinden geçirin ve ilk ikili trabzandan arkaya doğru geçirip ikinci zincire atlayın.

Yuvarlak örgü bardak altlığı yapılışı

İğneyi yapılan son ikili trabzanın boşluğundan geçirin.

Kolay bardak altlığı yapımı

İğnede yer alan ipi geçirip çektikten sonra dantel bardak altlığımızın göbek kısmı aşağıdaki gibi görünecek.

Yuvarlak dantel bardak altlığı örneği yapımı

3. Adım: Turuncu renkte ipliğe geçin ve ilk olarak tığınıza bir düğüm atın.

Dantel su bardağı altlığı

Beyaz renkte olan çember örgüye ikili trabzan yaparak modeli oluşturmaya devam ediyoruz. Bu kısım başlangıç olarak nitelendirilmektedir ve ip rengini değiştirdiğimiz her zaman bunu yapmaya devam edeceğiz.

El yapımı bardak altlığı

Sıra boyunca tüm ilmeklere 2 tane ikili trabzan yapmaya devam edeceksiniz. Toplamda 24 ikili trabzanımız olacak. Daha sonra ilmek kaydırıp ilk ikili trabzana batın.

Örgü bardak altlığı yapımı türkçe anlatımlı

4. Adım: 3 zincir, sonraki ilmeğe 2 tane ikili trabzan yapın. Tur boyunca *1 işkili trabzan, 1 arttırma* yapın. Başlangıç zincirinin üst zincirine ilmek kaydırın. Uygulama sonrasında üçüncü ilmek toplamınız 36 olacaktır.

Örgü bardak altlığı nasıl yapılır

5. Adım: 3 zincir, sonraki ilmeğe 1 tane ikili trabzan, sonraki ilmeğe 2 tane ikili trabzan yapın. *2 tane ikili trabzan, 1 arttırma* yıldızlar arasını tur boyunca tekrarlayın. Daha sonra ilmek kaydırıp tığınızı batın. Uygulama sonunda 48 ilmeğinizin olması gerekmektedir.

El yapımı dantel bardak altlığı açıklamalı

6. Adım: 3 zincir, sonraki ilmeğe 2 tane ikili trabzan, sonraki ilmeğe 2 tane ikili trabzan yapın. *3 tane ikili trabzan, 1 tane arttırma* yıldızlar arasını tur boyunca tekrarlayın. Toplamda 60 ilmeğin olması gerekmektedir. Daire sonuna tığı batın ve kalan ipi kesin.

Dantel bardak altlığı yapım aşamaları

7. Adım: turuncu ipliği değiştirirken yaptığımız uygulamayı bu sefer beyaz ipliği kullanarak yapacağız. Bunu yapmamızın temel sebebi ip rengini değiştirmemizin gerekli olmasıdır. *4 tane ikili trabzan, 1 arttırma* yıldızlar arasını tur boyunca tekrarlayın. İlmek kaydırıp tığınızı batın. Toplamda 72 ilmeğin olması gerekmektedir. Daha sonra tığı batıp turu kapatın ve ipi kesin.

Dantel bardak altlığı örneği açıklaması

8. Adım: ip rengini değiştirmek için yapılan uygulamayı turuncu iplik için yapın. *5 tane ikili trabzan, 1 tane arttırma* yıldızlar arasını tur boyunca tekrarlayın. İlmek kaydırıp tığınızı batın. Uygulama sonunda 84 ilmeğinizin olması gerekmektedir. Daha sonra turu tamamlamak için tığı batın ve ipi kesin.

Dantel bardak altlığı modeli anlatımı

9. Adım: bu aşamada meyvenin orta kısmından dışa doğru ilerleyen şeritler yapılacak. Beyaz ipliği dikiş iğnesine geçirin. Daha sonra orta kısımdan dışa doğru dikey şerit halinde dikin. Bunu toplamda 6 şerit olmasından dolayı 6 defa yapacaksınız.

Tığ işi dantel bardak altlığı modeli anlatımı

Dantel Bardak Altlığı Örneği Keçe Dikimi

Bardak altlıklarının masaya konulduğu zaman kaymaması için altına keçe dikilmesi gerekmektedir. Eğer keçe dikimini yapmazsanız en ufak sarsıntıda bardakta yer alan şeyler masanın üstünde dökülebilir.

Bardak altlığı keçe kesimi

Uygulamaya dantel bardak altlığına uygun şekilde keçeyi keserek başlıyoruz.

Bardak altlığı keçe dikimi

Keçe kesimi tamamlandıktan sonra dikiş iğnesiyle keçeyi bardak altığının alt kısmına dikiyoruz. Yapılan bu işlem sonrasında dantel bardak altlığı tamamlanmış olacaktır.


Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir