Örgücü Kız

Dalgalı Zikzak Bebek Battaniyesi Yapılışı

zikzak bebek battaniyesi modeli

İlk olarak Derya Baykal bebek battaniyesi modelleri arasında gördüğüm dalgalı zikzak bebek battaniyesi bana göre son zamanların en iddialı tasarımlarındandır. Örgü dünyasında birbirinden farklı olan çok sayıda dalgalı zikzak bebek battaniyesi örneği vardır. Elbette bunların tamamını tek makalede ele almam mümkün değildir. Bu yüzden elimden geldiğince en çok beğenilen tasarımları sizlerle paylaşacağım.

Örgülerde zikzakların yer alması Türk geleneklerindendir. Şimdiye kadar ördüğünüz şeylere bakacak olursanız büyük bölümünde zigzag şeklinde desenlerin yer aldığını görürüsünüz. Bu durum aslında bizlerin dalgalı zikzak örgü desenine olan ilgimizi göstermektedir.

İçinizde benim gibi zikzaklı örgüleri diğerlerine oranla daha çok sevenler illaki vardır. Size daha önceden yapılışı hakkında bilgi verdiğim zikzak lif beğeneceğiniz bir örnek olabilir. Gelin şimdi hep birlikte yapılışı kolay olduğu kadar güzel görünüme sahip olan birkaç bebek battaniyesinin nasıl örüldüğünü öğrenelim.

Sık İğneli Dalgalı Zikzak Bebek Battaniye Yapılışı

Bu tasarımın yapımına bebek battaniyesinin olmasını istediğiniz uzunluk kadar zincir çekerek başlıyoruz. Modelin neredeyse tamamı arka ilmeklere batarak örülmektedir.

Sık iğne zikzak bebek battaniyesi

Ortalama olarak 140 zincir çekmeniz yeterli olacaktır. Şimdi size toplamda 2 turda tamamlanan desenlerin nasıl örüldüğünü anlatacağım.

1. Tur: 5 zincirin içine 1 tane sık iğne yapın. Sonraki 7 zincire 1 sık iğne, 2 zincir atla, 7 sık iğne yap. Aynı noktaya 3 tane sık iğne yapın. Sonrasında 7 sık iğne yapın ve bu uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayarak sırayı tamamlayın.

2. Tur: 1 zincir çekin ve dönün. 2 sık iğneyi birlikte örün. 5 sık iğne, sonraki sık iğnenin içine 3 tane sık iğne, 7 sık iğne yapın. 2 zincir atla, 7 sık iğne yap. Aynı noktaya 3 tane sık iğne yapın. İlgili uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayarak sırayı tamamlayın.

Son ilmeklerin 2 ilmek birlikte olacak şekilde örülmesi gerekmektedir. İsteyenler bu 2 turu tekrarlayarak tek renk iplik kullanıp bebek battaniyesini örebilir. Birçok renkte ipliği kullanacaksanız renk geçişlerinde potluk oluşturmamaya dikkat edin.

Yazılı anltımdan ilgili bebek battaniyesinin nasıl yapıldığını anlamadıysanız yukarıda yer alan video anlatımdan örülmesiyle alakalı bilgilere ulaşabilirsiniz. Her ne kadar anlatım yabancı dilde olsa da anlatılanları anlamakta bir sıkıntı olmayacaktır.

Dalgalı Zikzak Bebek Battaniyesi Yapımı

Bu başlık altında 2 farklı tasarımı ele almaya çalışacağım. Örneklerin her ikisi de yabancı dilde anlatıma sahip ancak bir önceki uygulamamızda da belirttiğim gibi sadece videoyu izleyerek anlatılanları anlamak mümkün.

Yukarıdaki örnek tek renk olarak yapılan dalgalı zikzak bebek battaniyesi örneğidir. Şahsen ben çoğu örgü üründe tek renk ipliklerin kullanılmasının taraftarıyım. O yüzden yukarıdaki video anlatımda yer alan örnek en çok sevdiğim battaniyeler arasında yer alıyor. Uygun renk seçimi yapılarak hem kız hem de erkek bebekler için örülebilir.

Genç anneler daha çok birden fazla rengi içerisinde bulunduran örgüleri bebekleri için seçer. Onları da unutmadım ve yukarıda yer alan örneği size sunmaya karar verdim. Bu örnek elbette tek renk olarak da örülebilir ancak birden fazla rengin kullanılması modelin kendisini daha iyi göstermesini sağlayacaktır.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed