Kız bebek patikleri arasında yer alan çiçekli bebek patiği yapılışı sonunda büyük uğraşlar sonucunda hazırlandı. Tarifi hem yazılı hem de video anlatımlı olarak verilecek olan çiçekli bebek patiği yapılışı sayesinde tüm kız bebekler böylesine güzel bir patikle ısınacak.

Çiçekli bebek patiği yapılışı sırasında birbiriyle uyumlu olan gri, beyaz ve pembe renkteki iplikler kullanılmaktadır. Sizler uyumlu olduğuna inandığınız daha farklı renkteki iplikleri kullanarak da bu bebek patiğini örebilirsiniz. Bu patiği yaptıktan sonra hayvanlı bebek patiği sayfasındaki modeli de inceleyebilirsiniz.

Çiçekli bebek patiği için gerekli malzemeler

Çiçekli bebek patiğinin yapımında 3,5 ve 4,5 milimetrelik tığlar kullanılmaktadır. Ayrıca ipliklerinizin bebek sağlığı açısından %100 pamuk olması gerekmektedir. İpin pamuklu olması bebeğinizin cilt sağlığı için önemlidir. Malzemelerinizi hazırladıysanız, bu güzel patiğin yapımına başlayabilirsiniz.

# Bu patiği yaparken başlangıç noktasını kaybetmemek için dikiş işaretleyicisi kullanmanızı tavsiye ederim.

Tığ İşi Çiçekli Bebek Patiği Tabanı Yapılışı

Tığda bebek patiği yapımına geçmeden önce patiğin tabanı sayesinde bu patiğin ayakkabıya benzediğini belirtmek isterim. Yaptığınız ürünlerin gerçeği aratmaması için sizler de gerçeğe yakın görünüme sahip örnekleri tercih etmeye özen gösterin.

Taban kısmında grip iplikleri ve 3,5 numara tığımızı kullanacağız. Çiçekli bebek patiği taban kısmının yapımı hem yazılı hem de video anlatımlı olarak sizlere sunulacak.

# Modelin oluşturulmasına 10 zincir çekerek başlıyoruz. Daha sonra tığdan itibaren ikinci zincire tığınızı batacaksınız. Bunu geri dönüşlerde uygulamanız gerekmektedir.

1. Tur: aynı ilmeğe 2 tekli trabzan, sonraki 7 ilmeğe tekli trabzan, son ilmeğe 6 tane tekli trabzan yapılacak. Sonraki 7 ilmeğe 1 tekli trabzan, son ilmeğe 2 tane tekli trabzan yapın ve ilmek kaydırarak sonraki tura geçin. Bu şekilde toplamda 24 ilmek yapılmış olacak.

2. Tur: 1 zincir, sonraki 2 ilmeğe 2 tane tekli trabzan, sonraki 7 ilmeğe 1 tekli trabzan yapın. Sonraki 6 ilmeğe 2 tane tekli trabzan, sonraki 7 ilmeğe 1 tekli trabzan yapın. Sonraki 2 ilmeğe 2 tane tekli trabzan yapın ve ilmek kaydırarak sonraki tura geçin. Bu işlem sonrasında 34 ilmeğin oluşması gerekmektedir.

3. Tur: 1 zincir, * aynı ilmeğe 2 tekli trabzan, aynı ilmeğe 1 tekli trabzan* yıldızlar arasını 2 defa tekrarlayın. 7 tane tekli trabzan yapın. *aynı ilmeğe 2 tekli trabzan, aynı ilmeğe 1 tekli trabzan* yıldızlar arasını 6 defa tekrarlayın. 7 tane tekli trabzan yapın. *aynı ilmeğe 2 tane tekli trabzan, aynı ilmeğe 1 tane tekli trabzan* yıldızlar arasını 2 defa tekrarlayın ve silmek kaydırarak sonraki tura geçin. Bu uygulama sonrasında 44 ilmeğin oluşması gerekmektedir. İpliği kesip çiçekli bebek patiği tabanı yapımını sonlandırın.

Tığda Çiçekli Kız Bebek Patiği Üstünün Yapımı

Çiçekli bebek patiği üstünün yapılışı sizlere yazılı ve video anlatımlı olarak detaylarıyla verilecek. Video anlatım içerisinde ayrıca patikte yer alan çiçeğin nasıl yapıldığı ile alakalı bilgiler de vardır.

# Patiğin üst kısmını yaparken pembe renkteki iplikleri ve 3,5 numara tığı kullanacaksınız.

1. Tur: pembe renkteki iplikle tığınızı batıp 1 zincir çekin. Sadece arka kısımdan sık iğne yaparak 44 ilmek oluşturacaksınız. Yani turun tamamında 44 tane sık iğne yapılacak. İlmek kaydırarak sonraki tura geçilecek. Başlangıç noktasını kaybetmemek için ilmek işaretleyicisini ilk ilmeğinize koymayı unutmayın.

2. Tur: 1 zincir, sonraki 44 ilmek tekli trabzan olarak yapılacak ve turun tamamında 44 tane tekli trabzan yapılmış olacak. Sona gelindiği zaman ilmek kaydırıp diğer tura geçilecek.

3. Tur: 1 zincir çekin. Sonraki 11 ilmeğe sık iğne yapın. * iki tekli trabzan birlikte, 2 tane tekli trabzan* yıldızlar arasını 5 defa tekrarlayın. İki tekli trabzanı birlikte yapın. Sonraki 11 ilmeği sık iğne olarak yapın ve ilmek kaydırıp sonraki tura dahil olun. Bu uygulama sonrasında 38 ilmeğin elde edilmiş olması gerekmektedir.

4. Tur: 1 zincir, sonraki 12 ilmek sık iğne olacak. 1 tekli trabzan yapın. 2 tekli trabzanı birlikte yapın. İki ikili trabzanı birlikte yapın ve bunu 4 defa tekrarlayın. 2 tekli trabzanı birlikte yapın. 1 tekli trabzan yapın. Sonraki 12 ilmek sık iğne olarak yapılacak ve ilmek kaydırıp sonraki tura geçilecek. Bu uygulama sonrasında 32 tane ilmeğin yapılmış olması gerekmektedir.

5. Tur: 1 zincir, sonraki 10 ilmeğe 1 sık iğne yapın. 2 tekli trabzanı birlikte yapın. 2 ikili trabzanı birlikte yapın ve bunu 4 defa tekrarlayın. 2 tekli trabzanı birlikte yapın. Sonraki 10 ilmeği sık iğne olarak yapın ve ilmek kaydırın. Daha sonra ipi kesip uygulamayı sonlandırın.

Çiçekli Bebek Patiği Çiçeğinin Yapımı

Yukarıda yeralan video anlatımda bir aplike örgü olan tığ işi çiçeğin yapımı hakkında bilgiler var. Size ekstra olarak yardımcı olmak için yazılı açıklamayla uygulama hakkında bilgi vereceğim.

# Patiğe ismini veren çiçekleri beyaz renkteki iplikle ve 4,5 milimetre tığla yapacaksınız.

1 zincir çekip sihirli halka yapın. Uygulamanın büyük kısmı sihirli halkanın içi doldurularak gerçekleştirilecek. 3 zincir yapın. Sihirli halkanın içini 3 trabzanla doldurun. 3 zincir yapın. İlmek kaydırıp sihirli halkanın çevresini tamamlayın. *3 zincir, sihirli halkanın içine ilmek kaydır* yıldızlar arasını 3 defa tekrarla.

Son olarak ipi çekip sihirli halkayı kapatın ve ipi kestikten sonra bağlayın. Bu uygulama sonrasında çiçeğimiz de tamamlanmış olacak. Eğer yazılı anlatım size karmaşık geldiyse, yukarıdaki video anlatımdan çiçeğin nasıl yapıldığı ile alakalı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Çiçekli bebek patiği birleştirme

# Birleştirme: Tüm parçaları tamamladıktan sonra parçaların birleştirilmesi gerekmektedir. Tabanla patiğin üstüne sık iğneyle birleştirdikten sonra çiçeğin dikiminde düğme kullanın. Çiçeğin üstüne düğme koyup bunu patiğin yan kısımlarına dikebilirsiniz. Böylelikle tığ işi bebek patiği yapılışı tamamlanmış olacak.

Patikte yeralan çiçek yerine düğme ya da erkeksi yapıda olan aplike örgüler yapılırsa bu patik erkek bebekler için de uygun hale gelecektir. Ana yapılışı kavradıktan sonra her yaş grubundaki bireyler için bu patiği örmeyi tercih edeceksiniz. Şahsen bu modelin en cok tercih ettigim modellerden birisi olduğunu bilmenizi isterim.