Günümüzde koltuk üstlerinde yer alan kırlentlerde el işleri kullanılarak yapılan kırlentler bir hayli tercih edilmeye devam ediyor. Özellikle baykuş şeklinde işlemeli yastık ve kırlent kılıfları, en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Bu makalede sizlere baykuş şeklinde yastık kırlent yapımı ile alakalı tüm teknik bilgileri vererek sizlerin de bu tür yastık ve kırlent kılıflarına sahip olmanızı sağlayacağız.

Baykuş şeklinde olan yastık ve kırlent kılıflarında herhangi bir renk sınırlaması yoktur. Yani bu uygulamayı yaparken artan ipleri de değerlendirebilirsiniz. Birbirine uygun olduğunu düşündüğünüz renklerdeki ipleri bir araya getirerek başarılı sonuçlar almanız mümkündür.

Baykuş Şeklinde Yastık Kırlent Kılıfı Yapılışı

El işlerinde en çok kullanılan hayvan figürleri arasında baykuş bas sırada yer alır. Gizemli bir hayvan olmasından dolayı baykuş işlemelerinin ayrı bir cazibesi var. Bu yüzden bayanların büyük bölümü yaptıkları işlemeler de baykuş desenlerini kullanmayı tercih ediyor.

Baykuş şeklindeki yastık ve kırlent işlemesini yaparken 0,75 milimetre kalınlığında tığları kullanmanız gerekmektedir. Herhangi bir yıkama işlemi sonrasında yaptığınız işlemelerin solmasını istemiyorsanız kesinlikle kaliteli iplikleri tercih etmelisiniz. Tamamen pamuklu olan DMC marka ipler sizin için ideal bir seçim olacaktır.

Modelin yapılışı ile alakalı bilgi vermeden önce işleme yapmanızı kolaylaştıracak olan baykuş şablonunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Baykuş yastık kalıbı örgü şablonu:

Baykuş yastık kalıbı örgü şablonu

Şablonu detaylı bir şekilde incelediyseniz şablona uyarak işlemlerinizi trabzan örgü tekniği kullanarak köşeden köşeye yapacaksınız. İsteyen kişiler ilgili şablonu kullanarak ayrıca etamin işleme olarak da bu yastık ve kırlent kılıfını yapabilir.

Modelini işlendikten sonra nasıl görüneceği hakkında bilgi almak için aşağıda yer alan görsellerden işlemelerin tamamlanmış haline ulaşabilirsiniz.

Baykuş şeklinde yastık kırlent kılıfı

Özellikle el emeği göz nuru olan örgü ürünleri satıp para kazanmayı iş haline getirmiş olan kişiler ürünleri arasına kesinlikle işlemeli bu yastık ve kırlent kılıflarını da eklemelidir. İnsanlar bu tarz ürünlere ilgi gösterdiğinden dolayı kesinlikle büyük bir alıcı kitlesine ulaşabilirsiniz. Baykuş, çiçek ve kelebek işlemeleri en çok tercih edilen işlemelerdir. Bundan dolayı tercihlerinizi bu yönde kullanmanızda fayda var.