Bayan Örgü Yelek Modelleri Yelek Çeşitleri


3

Örgü yelek arayışısındaysanız çok sayıda bayan örgü yelek modelleri ile karşılaştığınıza eminim. Bayan örgü yelek modelleri konusu ile alakalı bir makale hazırlayıp, tüm bayan örgü yelek çeşitleri ile alakalı bir rehber oluşturmaya karar verdim.

Bu bağlamda tığ işi, şişle örülen, kolay, püsküllü, dikişsiz, pirinç örgü ve iki renkli çeyizlik bayan yeleklerini yapılışları ile birlikte bir araya getireceğim. Genelde modellerin yapımı video anlatımlı ve açıklamalı olacağı için her bayan kendi örgü yeleğini yapabilecek bilgiye bu makaleden ulaşacak.

Bu yıl moda haline gelen bayan örgü yelek modelleri arasında kapşonlu yelekler de yer alıyor. Henüz hangi yeleği öreceğinize karar veremediyseniz, en güzel örnekleri bir araya getirdiğimden dolayı daha da zorlanacağınızı düşünüyorum. Bu yüzden tavsiye olarak da model paylaşıp sizlere yön vermeye çalışacağım.

Benim en çok beğendiğim bayan örgü yelek modelleri arasında tığ işi bayan yelekleri, spor yazlık yelekler ve şiş ile örülen bayan yelek örnekleri yer alıyor. Örgü bilgisi az olan bayanlara dikişsiz tek parça olan bayan yeleklerini örmeyi tavsiye ediyorum. Eğer ben maharetlerime güveniyorum diyorsanız, firkete bayan yelekleri ve saç örgüsü bayan örgü yelek modelleri tercihiniz olmalıdır.

Bayan örgü yelek modelleri
Bayan örgü yelek modelleri

Örülen yeleklerin büyük kısmı çeyizlik olarak yapılmaktadır. Hava sıcaklık değerlerinin mevsim normallerinin altında seyretmesi, geçmiş yıllara oranla daha fazla üşümemize neden olmaktadır. Eğer ördüğünüz bayan yeleklerinin sizi daha sıcak tutmasını isterseniz, uzun ve kapşonlu bayan yelekleri örmeniz daha mantıklı olacaktır. Eğer daha farklı yelekleri de görmek isterseniz, yelek modelleri sayfasını inceleyin.

Tesettürlü bayanlar cepken yelekleri ve salaş yelekleri tercih edebilir. Salaş örgü bayan yelekleri vücut hatlarını belli etmediğinden dolayı bu yelekleri daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Çok sayıda model ve çeşit olduğundan dolayı tüm yelekleri ayrı başlıklar altında ele almaya çalışacağım. Umarım hazırladığım modellere ve yapılışları ile alakalı anlatımlı bilgilere göz atarken keyif alırsınız.

Bayan Örgü Yelek Kaç İlmekle Başlanır

Bayan örgü yeleklerine kaç ilmekle başlanır
Bayan örgü yeleklerine kaç ilmekle başlanır

Bayan yelek örnekleri ve yapılışları ile alakalı bilgiler vermeden önce, bir bayan yeleğine kaç ilmekle başlanmasının gerekli olduğunu bilmelisiniz. Yapılan yelekleri incelediğim zaman bayan yeleklerinin 80-110 ilmekle başlandığını görmekteyim. Zayıf bir vücut yapısına sahip olanlar 80 ilmekle bu yeleklere başlayabilir. Ben hafif balıketli bir bayan olduğum için genellikle yeleklerimi 95 ilmekle örüyorum. Daha kilolu olanların tercih etmesi gereken ilmek sayısı 110 ve üstü ilmekler olmalıdır.

Yukarıda vermiş olduğum ilmek sayıları yapılan yeleklerin arka kısımları içindir. Örgü yeleklerin ön kısımları 2 parçadan oluştuğundan dolayı ön kısımlarda arka kısmın yarısı kadar ilmek kullanıyoruz. Yani 90 ilmekle bir bayan yeleğinin arka kısmı örüldüyse, ön parçaların her birinde 45 ilmeğin kullanılması gerekmektedir. Eğer bedeninizi belirlemekte zorlanıyorsanız, ilmek attıktan sonra sürekli olan belinize ilmekleri tutun. Bu sayede yaptığınız ilmeklerin yeterli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Tığ İşi Bayan Örgü Yelek Modelleri

Yaptığım araştırmalar ve sizden gelen istekler doğrultusunda en güzel tığ işi bayan yelek modellerini bir araya getirmeye çalıştım. Birçok model yeni sezon örnekleri arasında yer alıyor. Eski yani demode olan yelekleri örmekten sıkıldıysanız ve yeni sezon modellerine yönelmek istiyorsanız, sayfada yer alan tığ işi bayan örgü yelek modelleri tam da sizlere göre.

Tığ işi bayan yeleği yapmayı düşünüyorsanız, yeni çıkan tığ işi örgü tekniklerini yeleklerinizde kullanabilirsiniz. Hiçbir bayanın denemediği şeyleri yaparsanız, çevrenizde örgü konusunda en maharetli kişi olarak anılmaya başlayacağınızdan şüpheniz olmasın. Bu modelleri beğendiyseniz, sizlere yol göstermesi için aşağıda yer alan video anlatımı incelemenizi tavsiye ederim. Tığ işi yelek modelleri sayfasından daha bitçok modele ulaşabilirsiniz.

Tığ İşi Bayan Yeleği Yapılışı

Video anlatımlı olan bu modelde, yeleğin yan kısımlarında balıksırtı kullanılıyor. Yeleğin ana modelinde ise tığ işi çiçekler yapılıyor. Modeli ben birçok renkteki ipliği kullanarak yapmayı denedim. En güzel sonuçlara açık renkteki ipliklerle ulaştım. Bu yüzden eğer bu yeleği örmek istiyorsanız, sizler de pastel tonlara sahip olan iplikleri kullanabilirsiniz.

Şiş Örgü Bayan Yelek Modelleri

Şiş örgü tekniklerinin tığ işi örgülere göre daha kolay olması ve şişle yapılan yeleklerin daha kısa süre içerisinde bitmesi, bu yelekleri örmeyi tercih etmemizin en büyük nedenlerindendir. Bu yüzden birçoğumuz sıklıkla şiş örgü bayan yelek modellerine ihtiyaç duyarız. Şimdi sizler için uzun zaman boyunca araştırmış olduğum şiş örgü bayan yeleklerini sunacağım. Umarım beğeneceğiniz bir modele buradan ulaşabilirsiniz.

Şiş örgü bayan örgü yelek modelleri arasında yer alan saç örgüsü modeli en çok beğendiğim örnektir. Özellikle çeyizlik ve genç kızlar için bu örneğin kullanılması uygundur. Yapılışı basit olduğu kadar güzel olduğu için sizler de tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz.

Anlatımlı Şiş Örgü Bayan Yeleği Yapımı

Şiş örgü yelek modeli anlatımı incelenirse, bu yelekte yaprak ve bal peteği örgü modellerinin kullanıldığı görülebilir. Karmaşık gibi görünse de yapılışı sanılandan daha kolaydır. Basit bir yelek olması ve görünüşünün güzel olması, bu yeleği birçok kişinin örmesini sağlayan önemli bir husustur. Yeleği yaparken kalın ip kullanırsanız, bu yelek sizi soğuktan korumak için yeterli olacaktır.

Bayan Örgü Salaş Uzun Yelek Modelleri

Uzun örgü yelekler özellikle tesettürlü bayanlar tarafından tercih edilir. Uzun yeleklerin büyük kısmı saklaş olarak örülür. Elbette dar kalıplara sahip olan uzun örgü yelekler de vardır fakat salaş olanlar daha fazla tercih edilmektedir. Kış mevsimi geldiği zaman adeta üstünüze bir battaniye atmışçasına sizi ısıtacak nitelikte olan bir yelek örmek istiyorsanız. Tercihinizi salaş uzun bayan yelek modellerinden yana kullanın.

Her ne kadar tesettürlü bayanlar bu örgü yelekleri tercih etse de aslında soğuktan çok iyi koruduğu için diğer bayanlar da bu yelekleri örebilir. Çevremde tesettürlü olmamasına rağmen bu yelekleri kullanan çok sayıda arkadaşım var. Ayrıca aldığım örgü bayan yelek siparişlerinin büyük kısmının salaş uzun yelekler olduğunu da söyleyebilirim.

Basit Büyük Beden Bayan Yelek Örgü Modelleri

Genlerimizden gelen özellikler nedeniyle, biz Türk bayanlarının büyük kısmı maalesef aşırı kiloluyuz. Hazır giyim sektöründe de bu yüzden büyük beden elbiseler bulmakta zorlanıyoruz. Hal böyle olunca da kendi yeleklerimizi kendimizin örmesi gerekebiliyor. Sürekli olarak aynı büyük beden örgü bayan yeleklerini görmekten sıkılanlar için en yeni büyük beden yelekleri bir araya getirmeye çalıştım. Umarım gönlünüze yatan bir modele buradan ulaşabilirsiniz.

Yukarıda yer alan basit büyük beden bayan yelek örgü modelleri arasından bir örneği beğenemediyseniz, diğer paylaştığımız yelekleri ilmek sayısını arttırarak örün. Diğer yelekleri ilmek sayısını arttırarak örecek olursanız, o yelekleri de büyük beden haline getirebilirsiniz.

Dikişsiz Bayan Örgü Yelekleri

Bu dikişsiz bayan yelek modelleri tek parça olarak örülmektedir. Bu yüzden dikişsiz bayan örgü yelek modellerine sıklıkla tek parça örgü yelek denildiği de biliniyor. Birçok örgü tutkunu yaptığı yeleklerin parçalarını bir araya getirirken zorlanmaktadır. Eğer sizler de yeleklerin parçalarını birleştirirken zorlanıyorsanız, dikişsiz bayan yeleklerini tercih edebilirsiniz.

Dikişsiz bayan yeleklerinde genellikle düz örgü teknikleri kullanıldığı için aşırı derecede sade görünüme sahip oluyorlar. Bu sadelik size aşırı derecede basit bir görünümü çağrıştırıyorsa, çeşitli tığ işi çiçekler yapıp yeleğinize dikin. Bu sayede yeleğinizin görüntüsünü daha güzel hale getirip, albenisini attırabilirsiniz.

Bayan Örgü Yelek Fiyatları

Bayan örgü yelek fiyatları
Bayan örgü yelek fiyatları

Özellikle çeyizlerde örgü yeleklerin yer alması, bu tarz örgü ürünlerin satışının yapılmasını sağlamaktadır. Ben de piyasaya örgü ürün yapıp satan birisi olarak, örgü bayan yeleklerinin 50-300 TL arasında rakamlara alıcı bulduğunu söyleyebilirim.

Bayan örgü yelek modelleri fiyatları yelekte kullanılan örgü tekniklerinin zorluğuna göre belirleniyor. Aşırı derecede zor olan tekniklerin kullanıldığı yelekleri yapmak uzun sürdüğü için bu yeleklerin fiyatları da doğal olarak diğerlerine göre daha fazladır. Çeyizlerinizde birden fazla yelek yer alacağından dolayı çok para harcamamak adına daha basit modellere yönelmenizi tavsiye ediyorum. Sadece bir tane zor olan bir bayan yeleğini almanız yeterli olacaktır.


Like it? Share with your friends!

3

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir