Anasayfa / Örgü Modelleri / Yelek Modelleri / Bayan Örgü Yelek Modelleri Yelek Çeşitleri
Bayan örgü yelek modelleri yelek çeşitleri
Bayan örgü yelek modelleri yelek çeşitleri

Bayan Örgü Yelek Modelleri Yelek Çeşitleri

El örgüsü yelek arayışısındaysanız çok sayıda bayan örgü yelek modelleri ile karşılaştığınıza eminim. Bayan örgü yelek modelleri konusu ile alakalı bir makale hazırlayıp, tüm bayan yelek çeşitleri ile alakalı bir rehber oluşturmaya karar verdim. Bu bağlamda tığ işi, şişle örülen, kolay, püsküllü, dikişsiz, pirinç örgü ve iki renkli çeyizlik bayan yeleklerini yapılışları ile birlikte bir araya getireceğim. Genelde örneklerin yapımı video anlatımlı ve açıklamalı olacağı için her bayan kendi yeleğini yapabilecek bilgiye yazdığımız makaleden ulaşacak.

Bu yıl moda haline gelen bayan örgü yelekleri arasında kapşonlu yelekler de yer alıyor. Henüz hangi yeleği öreceğinize karar veremediyseniz, en güzel örnekleri bir araya getirdiğimden dolayı daha da zorlanacağınızı düşünüyorum. Bu yüzden tavsiye olarak da model paylaşıp sizlere yön vermeye çalışacağım.

Benim en çok beğendiğim bayan örgü yelek modelleri arasında tığ işi kadın yelekleri, spor yazlık yelekler ve şiş ile örülen bayan örgü yelek modelleri yer alıyor. Örgülerle alakalı bilgisi az olan bayanlara dikişsiz tek parça olan kadın yeleklerini örmeyi tavsiye ediyorum. Eğer ben maharetlerime güveniyorum diyorsanız firkete kadın yelekleri ve saç örgüsü desenli olan yelekleri tercih edebilirsiniz.

Bayan örgü yelek modelleri
Bayan örgü yelek modelleri

Örülen yeleklerin büyük kısmı çeyizlik olarak yapılmaktadır. Hava sıcaklık değerlerinin mevsim normallerinin altında seyretmesi, geçmiş yıllara oranla daha fazla üşümemize neden olmaktadır. Eğer ördüğünüz bayanlara hitap eden yeleklerin sizi daha sıcak tutmasını isterseniz, uzun ve kapşonlu kadın yelekleri örmeniz daha mantıklı olacaktır.

Tesettürlü bayanlar cepken yelekleri ve salaş yelekleri tercih edebilir. Salaş örgü bayan yelekleri vücut hatlarını belli etmediğinden dolayı ilgili yelekleri daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Çok sayıda model ve çeşit olduğundan dolayı tüm yelekleri ayrı başlıklar altında ele almaya çalışacağım. Umarım hazırladığım modellere ve yapılışları ile alakalı anlatımlı bilgilere göz atarken keyif alırsınız.

Bayan Örgü Yelek Modelleri Kaç İlmekle Başlanır

Bayan örgü yeleklerine kaç ilmekle başlanır
Bayan örgü yeleklerine kaç ilmekle başlanır

Bayan yelek örnekleri ve yapılışları ile alakalı bilgiler vermeden önce, bir kadın yeleğine kaç ilmekle başlanmasının gerekli olduğunu bilmelisiniz. Yapılan yelekleri incelediğim zaman kadın yeleklerinin 80-110 ilmekle başlandığını görmekteyim. Zayıf bir vücut yapısına sahip olanlar 80 ilmekle yeleklere başlayabilir. Ben hafif balıketli bir bayan olduğum için genellikle yeleklerimi 95 ilmekle örüyorum. Daha kilolu olanların tercih etmesi gereken ilmek sayısı 110 ve üstü ilmekler olmalıdır.

Yukarıda vermiş olduğum ilmek sayıları yapılan yeleklerin arka kısımları içindir. Yeleklerin ön kısımları 2 parçadan oluştuğundan dolayı ön kısımlarda arka kısmın yarısı kadar ilmek kullanıyoruz. Yani 90 ilmekle bir bayan yeleğinin arka kısmı örüldüyse, ön parçaların her birinde 45 ilmeğin kullanılması gerekmektedir. Eğer bedeninizi belirlemekte zorlanıyorsanız, ilmek attıktan sonra sürekli olan belinize ilmekleri tutun. Bu sayede yaptığınız ilmeklerin yeterli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Tığ İşi Bayan Örgü Yelek Modelleri

Yaptığım araştırmalar ve sizden gelen istekler doğrultusunda en güzel tığ işi bayan yelek modellerini bir araya getirmeye çalıştım. Birçok model yeni sezon örnekleri arasında yer alıyor. Eski yani demode olan yelekleri örmekten sıkıldıysanız ve yeni sezon örneklerine yönelmek istiyorsanız, sayfada yer alan tığ işi bayan yelek modelleri tam da sizlere göre.

Tığ işi kadın yeleği yapmayı düşünüyorsanız, yeni çıkan tığ işi teknikleri yeleklerinizde kullanabilirsiniz. Hiçbir bayanın denemediği şeyleri yaparsanız, çevrenizde el örgüsü konusunda en maharetli kişi olarak anılmaya başlayacağınızdan şüpheniz olmasın. Bu modelleri beğendiyseniz, sizlere yol göstermesi için aşağıda yer alan video anlatımı incelemenizi tavsiye ederim.

Tığ İşi Bayan Yeleği Yapılışı

Video anlatımlı olan modelde, yeleğin yan kısımlarında balıksırtı kullanılıyor. Yeleğin ana modelinde ise tığ işi çiçekler yapılıyor. Modeli ben birçok renkteki ipliği kullanarak yapmayı denedim. En güzel sonuçlara açık renkteki ipliklerle ulaştım. Bu yüzden eğer ilgili yeleği örmek istiyorsanız, sizler de pastel tonlara sahip olan iplikleri kullanabilirsiniz.

Şişle Örülen Bayan Örgü Yelek Modelleri

Şiş örgüsü tekniklerinin tığ işi örgülere göre daha kolay olması ve şişle yapılan yeleklerin daha kısa süre içerisinde bitmesi, bu yelekleri örmeyi tercih etmemizin en büyük nedenlerindendir. Bu yüzden birçoğumuz sıklıkla şiş örgüsü kadın yelek modellerine ihtiyaç duyarız. Şimdi sizler için uzun zaman boyunca araştırmış olduğum şişle örülen yelekleri aktaracağım. Umarım beğeneceğiniz bir modele buradan ulaşabilirsiniz.

Şişle yapılan bayan örgü yelek modelleri arasında yer alan saç örgüsü modeli en çok beğendiğim örnektir. Özellikle çeyizlik ve genç kızlar için bu örneğin kullanılması uygundur. Yapılışı basit olduğu kadar güzel olduğu için sizler de tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz.

Anlatımlı Şiş Örgü Bayan Yeleği Yapımı

Şişle yapılan yelek modeli anlatımı incelenirse, bu yelekte yaprak ve bal peteği örneklerinin kullanıldığı görülebilir. Karmaşık gibi görünse de yapılışı sanılandan daha kolaydır. Basit bir yelek olması ve görünüşünün güzel olması, bu yeleği birçok kişinin örmesini sağlayan önemli bir husustur. Yeleği yaparken kalın ip kullanırsanız, bu yelek sizi soğuktan korumak için yeterli olacaktır.

Bayan Örgü Salaş Uzun Yelek Örnekleri

Uzun örgü yelekler özellikle tesettürlü bayanlar tarafından tercih edilir. Uzun yeleklerin büyük kısmı saklaş olarak örülür. Elbette dar kalıplara sahip olan uzun örgü yelekler de vardır fakat salaş olanlar daha fazla tercih edilmektedir. Kış mevsimi geldiği zaman adeta üstünüze bir battaniye atmışçasına sizi ısıtacak nitelikte olan bir yelek örmek istiyorsanız. Tercihinizi salaş uzun kadınlara yelek modellerinden yana kullanın.

Her ne kadar tesettürlü bayanlar bu örgü yelekleri tercih etse de aslında soğuktan çok iyi koruduğu için diğer bayanlar da bu yelekleri örebilir. Çevremde tesettürlü olmamasına rağmen bu yelekleri kullanan çok sayıda arkadaşım var. Ayrıca aldığım örgü bayanlar için yapılan yelek siparişlerinin büyük kısmının salaş uzun yelekler olduğunu da söyleyebilirim. Bayan örgü yelek modelleri arasında yer alan salaş uzun yelekler kesinlikle sezonun en iddialı yelekleridir.

Basit Büyük Beden Bayan Yelek Örgü Modelleri

Genlerimizden gelen özellikler nedeniyle, biz Türk bayanlarının büyük kısmı maalesef aşırı kiloluyuz. Hazır giyim sektöründe de bu yüzden büyük beden elbiseler bulmakta zorlanıyoruz. Hal böyle olunca da kendi yeleklerimizi kendimizin örmesi gerekebiliyor. Sürekli olarak aynı büyük beden örgü kadın yeleklerini görmekten sıkılanlar için en yeni büyük beden yelekleri bir araya getirmeye çalıştım. Umarım gönlünüze yatan bir modele buradan ulaşabilirsiniz.

Yukarıda yer alan basit büyük beden bayan örgü yelek modelleri arasından bir örneği beğenemediyseniz, diğer paylaştığımız yelekleri ilmek sayısını arttırarak örün. Diğer yelekleri ilmek sayısını arttırarak örecek olursanız, o yelekleri de büyük beden haline getirebilirsiniz.

Dikişsiz Örülen Bayanlara Özel Yelekler

Bu dikişsiz bayan örgü yelek modelleri tek parça olarak örülmektedir. Bu yüzden dikişsiz bayanlara özel yelek modellerine sıklıkla tek parça olarak yapılan yelek denildiği de biliniyor. Birçok örgü tutkunu yaptığı yeleklerin parçalarını bir araya getirirken zorlanmaktadır. Eğer sizler de yeleklerin parçalarını birleştirirken zorlanıyorsanız, dikişsiz kadın yeleklerini tercih edebilirsiniz.

Dikişsiz kadınlara özel yeleklerde genellikle düz örgü teknikleri kullanıldığı için aşırı derecede sade görünüme sahip oluyorlar. Bu sadelik size aşırı derecede basit bir görünümü çağrıştırıyorsa, çeşitli tığ işi çiçekler yapıp yeleğinize dikin. Bu sayede yeleğinizin görüntüsünü daha güzel hale getirip, albenisini attırabilirsiniz.

Bayan Örgü Yelek Fiyatları

Bayanlara özel yelek fiyatları

Özellikle çeyizlerde el örgüsü yeleklerin yer alması, bu tarz örgülerin satışının yapılmasını sağlamaktadır. Ben de piyasaya el işi yapıp satan birisi olarak, ördüğüm yeleklerin ortalam olarak 50-300 TL arasında rakamlara alıcı bulduğunu söyleyebilirim.

Bayan örgü yelek modelleri fiyatları yelekte kullanılan tekniklerin zorluğuna göre belirleniyor. Aşırı derecede zor olan tekniklerin kullanıldığı yelekleri yapmak uzun sürdüğü için bu yeleklerin fiyatları da doğal olarak diğerlerine göre daha fazladır. Çeyizlerinizde birden fazla yelek yer alacağından dolayı çok para harcamamak adına daha basit modellere yönelmenizi tavsiye ediyorum.

About Orgucukiz

Mutlaka Bakmalısın

Zikzak örgü yelek nasıl örülür

Zikzak Örgü Yelek Tığ ve Şişle Nasıl Örülür?

Zikzak örgü yelek modeli hem tığ işi hem de şile örülebilmektedir. Çok fazla örneğin yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir