Örgücü Kız

Bargello Nakışı Modelleri ve Şablonları

Bargello nakışı modelleri şablonları

Bargello nakışı, el işi dünyasında sayılı ip nakışı olarak bilinen nakış türüdür. Antep işi nakışlara benzerliğiyle bilinmektedir. Seccade, havlu kenarı ve salon takımı işlemelerinde sıklıkla kullanılır. Özellikle Anadolu ezgilerini içerisinde barındırıyor olması tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Bu nakışa merak saranlara yardımcı olmak için bargello nakışı modelleri ve bargello nakışı şablonları hakkında sizlere bilgi vereceğim.

Nakış dünyasında en çok kullanılan tekniklerden birisi olan susma tekniğine aşırı derecede benzemektedir. Bu nakışı diğer nakış türlerinden ayıran en önemli özelliklerinden birisi belirli bir şemaya yani şablona göre yapılıyor olmasıdır.

Bu elişini yaparken iplikleri sayılabilen keten kumaş kullanılmalıdır. Yani işlemelerinizi bu özellikleri taşıyan keten kumaş üstüne yapmalısınız. İşlemenizi yaparken kumaşın alt kısımdan görünmemesi gerekmektedir. Bu yüzden kumaşınızın kalınlığına ya da inceliğine göre iplik kalınlıklarını da ayarlamanız gerekmektedir.

Bargello Nakışı Şablonları ve Modelleri

Bu nakışı yaparken genelde 6 iplik yukarıya doğru işlemeler yapılmaktadır. Elinizde yer alan şablona göre sizler de doğru sayım yaparak şablonlarda yer alan desenleri elde edebilirsiniz.

Bargello nakışı etamin işlemelerine de aşırı derecede benziyor. Bu nakışta çapraz işlemeler yapmak yerine işlemelerinizi dikiş ya da yatay bir şekilde yapıyorsunuz. Daha önceden etamin şablonlarını okuma konusunda bilginiz varsa bu nakışı emin olun hiç zorlanmadan yapacaksınız. İlk etapta basit olan modellere yönelin. İlerleyen zaman içerisinde yapılışı kısmen daha zor olan örnekleri tercih ederek bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Sizlere en çok ilgi gören modelleri ve şablonları sunduk. Eğer bu işlemeleri daha önceden hiç yapmadıysanız, makalemizin devamında eğitici yönü ağırlıkta olan video anlatımı izleyerek bu nakışın nasıl yapıldığı ile alakalı bilgi de alabilirsiniz.

Bargello nakışı adı her ne kadar yabancı gelse de çok eski zamanlardan beri kullanılmakta olan bir tekniktir. İlk etapta işlemeleri yapmakta zorlanabilirsiniz ancak ilerleyen zamanlarda eliniz alışacak ve işlemeleri daha kolay bir şekilde yapabilecek duruma geleceksiniz. Bargello nakışı nasıl yapılır konusunda öğrenmek istediğiniz özel bilgiler varsa bunları bizlere bildirmeniz halinde ilgili teknikleri elimizden geldiğince ele almaya çalışacağız. Bu makalemizden sonra etamin kalp şablonları makalesini de inceleyin.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed