Ayıcıklı bebek battaniyesi modeli yapılışı anlatımlı
Ayıcıklı bebek battaniyesi modeli yapılışı anlatımlı

Hayvan desenli bebek battaniyesi modelleri arasında yer alan Ayıcıklı bebek battaniyesi modeli en çok yapılan örnektir. Ayı sıcaklığın simgesi olduğu için bebek ürünlerinde ayıcık figürlerinden sıklıkla yararlanılır. Ayıcıklı bebek battaniyesi modelleri de bunlardan birisidir. Bu makalede sizlere Ayıcıklı bebek battaniyesi yapımı ile alakalı bilgiler verip, sizlerin de bu tarz battaniyeleri yapmasını sağlamaya çalışacağım.

Ayıcıklı bebek battaniyesi şeması elime geçince direkt olarak bu battaniyeyi ben de ördüm. Elde ettiğim sonuçlar güzel olunca sizlerin de bundan mahrum kalmaması için makale hazırlamaya karar verdim.

Sizlere yapılışı ile alakalı bilgiler vereceğim Ayıcıklı bebek battaniyesi modelinde birbirinden farklı çok sayıda iplik kullanılıyor. Eğer çok sayıda artan ipliğiniz varsa bu bebek battaniyesini yapmak için değerlendirebilirsiniz.

Tek parça halinde örülen ayıcıklı bebek battaniyesi modelleri olduğu gibi benim paylaşacağım gibi motifli olan battaniyeler de var. Tek parça olarak örülen ürünler kimi zaman sıkılmanıza neden olabileceğinden dolayı motifli olan bu modelin yapılışını ele almaya karar verdim.

Ayıcıklı Bebek Battaniyesi Modeli Nasıl Örülür?

Bu bebek battaniyesinin yapımında birbirinden farklı renkte iplikler, 3,5 milimetrelik tığ, gözler için siyah boncuklar ve makas kullanılıyor. Malzemelerinizi hazırladıysanız bebek battaniyesinin yapımına geçebiliriz.

1. Tur: sihirli halka yapıp içine 6 tane sık iğne yapın.
2. Tur: tüm ilmeklere 2 defa batıp 12 sık iğne yapın.

Ayıcıklı bebek battaniyesi

3. Tur: farklı renkte iplik kullanarak ipe siyah boncukları geçirin. Yapılan sık iğnelerin üstüne ipi sabitleyin. 3 zincir çekin. Yan kısmına 1 trabzan yapın. Sıranın sonuna gelinceye kadar tüm ilmeklere 2 defa batıp 24 trabzan yapın. Ayıcığın gözü için 9 trabzan yapıp boncukla birlikte 1 tane trabzan yapın. Ara kısımda 6 trabzan olacak şekilde boncukla birlikte 1 tane daha trabzan yapın. Sıra sonuna kadar örgünüze devam edin.

Ayıcıklı bebek battaniyesi

4. Tur: 3 zincir çekin. Sıra sonuna kadar 1 trabzanın üstüne 1 defa, 1 trabzanın üstüne 2 defa batarak modeli oluşturmaya devam edin.

Ayıcıklı bebek battaniyesi

5. Tur: ip rengini değiştirin. Aşağıda resimli anlatımda olduğu gibi ilmeklere batarak örgünüzü yapmaya devam edin. Bu kısımda motifi tam kare olacak şekilde yapmanız gerektiğini unutmayın. Daha sonra resimli anlatımı referans alarak kulakları yapın. Kulaklar bitince nakış ipiyle burun ve ağız kısmını işleyin. Böylelikle ayıcık bebek battaniyesi modelinde yer alan 1 motifi tamamlamış olacaksınız.

Ayıcıklı bebek battaniyesi

Resimli ve yazılı anlatımlardan yola çıkarak ayıcıklı bebek battaniyesi modelini yaparken zorlananlarınız olabilir. Özellikle bazı kısımlarda resimli anlatıma ağırlık verilmesi bu durumun sebebidir. Bu yüzden sizlere ayıcıklı farklı bir modelin nasıl örüldüğünü de video anlatımlı olarak sunmak istiyorum.

Ayıcıklı Bebek Battaniyesi Yapımı Video Anlatımlı

Arada uçurum gibi fark olmaması için video anlatımlı olarak vereceğim bebek battaniyesinde yer alan ayıcıklı motifler de bir önceki motifleri andırıyor. Yani resimli anlatımdaki bilgilerden yola çıkarak bu bebek battaniyesini yapamayan kişiler, kesinlikle video anlatımda yer alan ayıcıklı bebek battaniyesi modelini yapabilecektir. Bu tarz bebek battaniyelerini sevdiyseniz, tığ işi bebek battaniyeleri sayfasını incelemenizi tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here