Örgücü Kız

Aplike Örgü Kelebek Yapımı Tığ İşi Üç Boyutlu

örgü kelebek modeli

Örgü kelebek modeli Derya Baykal tığ işi kelebek yapımıyla alakalı bilgiler verdikten sonra daha popüler hale geldi. Üç boyutlu örgü kelebekler süsleme esnasında örgü ürünlere hayat verdiğinden dolayı en çok tercih edilen aplike ürünlerden birisidir.

Aplike örgü kelebek modelleri buzdolabı süsü olarak kullanılabileceği gibi daha birçok alanda süsleme amacıyla kullanılabilmektedir. Özellikle yaptığınız bebek battaniyelerini ve bebek yeleklerini süslemek adına bu aplike kelebekleri kullanabilirsiniz. Örgü ürünlerinizde kelebeklerin yer alması sizi mutlu ediyorsa kelebekli lif örneği sayfasındaki modeli de inceleyin.

Araştırma yaptığımda tığ işi örgü kelebek modellerinin bir hayli fazla olduğunu gördüm. Bu yüzden elimden geldiğince yapılışı kolay ve bir o kadar da güzel olan bir örneği ele almaya karar verdim.

Aplike Üç Boyutlu Örgü Kelebek Yapılışı

Aplike kelebekleri süsleme amacıyla yapacaksanız ve az miktarda kelebeğe ihtiyacınız varsa artan iplerinizi kullanabilirsiniz. Eğer çok sayıda aplike örgü kelebeğe ihtiyacınız varsa kesinlikle tam çile halinde olan iplikleri kullanın.

Örgü kelebek yapımı için gerekli malzemeler

  • Mor, lila ve pembe renkte iplikler
  • Makas
  • Tığ

Örgü kelebek yapımında kullanılan örgü teknikleri

  • Sihirli halka
  • Zincir
  • Trabzan
  • İlmek kaydırma
  • Sık iğne

Tığ işi üç boyutlu örgü aplike kelebek yapımı için gerekli olan malzemeleri hazırladıysanız ve modeli oluştururken kullanılacak olan örgü tekniklerini biliyorsanız uygulamaya başlayabiliriz.

# Lila renkte olan ipliğimizle 5 zincir çekelim ve ilk zincire batıp halka oluşturalım.

Tığ işi kabartmalı kelebek yapımı

# 3 zincir çekin, hemen yanına 1 trabzan yapın. 2 zincir çekin 2 trabzan yapın. Bu uygulamayı toplamda 8 defa tekrarlamalısınız. Son sırada yer alan zinciri ilk yapılan 3 zincire ilmek kaydırarak bağlayın.

Derya Baykal tığ işi kelebek yapımı

# 3 zincir çekin, yapılan ilk yuvanın içerisine 2 trabzan yapın. 3 zincir çekin ve aynı yere 3 trabzan yapın. Zincir çekmeden diğer yuvaya geçin ve 3 trabzan yapın. 3 zincir çekip aynı noktaya 3 trabzan yapın. İlgili uygulamayı tur tamamlanana kadar tekrarlayın.

Derya Baykal kelebek motifi yapılışı

# Bu uygulamamızda pembe renkte olan iplikleri kullanacağız. Pembe iple ilk yapılan yuvanın içerisine 6 tane trabzan yapın. 1 zincir çekin ve aynı noktaya 6 trabzan yapın. Sonrasında 3. Trabzanın üst kısmına sık iğne olarak batın. Tığa ilmek alın ve sonraki yuvaya batıp 6 tane trabzan yapın. 1 zincir çekin, aynı noktaya 6 tane trabzan yapın. İlgili uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayarak 8 tane yaprak elde edin.

üç boyutlu kelebek yapımı

# Bu sıramızda ip rengini değiştirmemiz gerekmektedir. Uygulamamıza mor renkte olan iplikle devam edeceğiz. Tüm trabzanların üstüne batıp 1 zincir, 1 ilmek kaydırma yapmalısınız. İlmek kaydırma işlemi sık iğne gibi batıp tığa alınan ilmeği direkt olarak geçirmek şeklinde olacak. Bu uygulamayı turu tamamlayana kadar tekrarlayacaksınız.

örgü kelebek yapımı

# Şimdi yapılan motifi katlayarak kelebek oluşturacağız. Yapılan motif tam ortadan katlayın ve orta kısımda yer alan ipliği kullanarak ilmek kaydırma şeklinde örün.

Aplike örgü kelebek yapılışı

# 8 tane zincir çekin, ikinci zincirden başlayarak sık iğne yapın. 8 zincir çekin ve üstüne sık iğne yapın. Yapılan bu uygulama sonrasında tığ işi kelebeğimiz tamamlanmış olacak.

Aplike tığ işi örgü kelebek son hali

Üç boyutlu olan tığ işi aplike örgü kelebek yapımı sizlere hem resimli hem de yazılı anlatımlı olarak aktarıldı. Yapacağınız örgü ürünleri süslemek için kesinlikle bu kelebeği kullanabilirsiniz. Yelek süslemeyi düşünenleriniz varsa ayrıca bebek yeleği süsleme teknikleri sayfasında yer alan uygulamaları da incelemelisiniz.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed