Altıgen motifler kullanılarak yapılan çok sayıda bebek battaniyesi modeli vardır. Arıların büyük bir özveriyle inşa ettiği petekleri anımsatması göze hoş görünmesini sağlamaktadır. Bu yüzden sizlere altıgen motifli bebek battaniyesi yapılışı hakkında bilgi vereceğim. Hem yazılı hem de resimli anlatımlarla destekleyerek toplamda 2 farklı modelin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım.

Altıgen motifli bebek battaniyesi bazı kişiler tarafından tek parça olarak da örülüyor ancak battaniyeyi tamamlarken bu durum örgü yapan kişinin ciddi manada sıkılmasına neden oluyor. Uygulamalarınız sırasında bunu yapmaya keşke başlamasaydım dememeniz için küçük altıgen motiflerin bir araya getirilmesiyle elde edilen örnekleri ele almayı tercih etmiş bulunuyorum.

Altıgen Motifli Bebek Battaniyesi Yapımı

Makalemizin başında da belirttiğim gibi seçeneklerinizi genişletmek için iki farklı modelin yapılışını ele alacağım. Sizler beğenileriniz doğrultusunda size uygun olan örneği seçip örebilirsiniz.

Altıgen motifli bebek battaniyesi 1. Örneğin anlatımı:

Altıgen motifli bebek battaniyesi

1. Tur: bu tura 4 zincir çekip çekilen zincirle halka oluşturarak başlıyoruz. Akabinde 3 zincir çekiyoruz ve hemen yan kısmına 11 tane trabzan yapıyoruz.

Altıgen motifli bebek battaniyesi

2. Tur: ip rengini değiştirip yuvalardan birine ipi sabitleyin. 3 zincir çekin ve aynı yere 1 trabzan yapın. Herhangi bir işlem yapmadan yan kısımdaki yuvaya geçip 1 tane trabzan yapın. Hemen yanına 1 trabzan daha yapmalısınız. Son ilmekleri birlikte çekin ve bu uygulamayı sıra tamamlanana kadar tekrarlayın.

Altıgen motifli bebek battaniyesi yapılışı

3. Tur: ip rengini değiştirip ikili trabzanların ara kısmına ipinizi sabitleyin. 3 zincir çektikten sonra aynı yere 3 adet trabzan yapın. Yan kısımdaki yuvaya geçin ve 3 trabzan yapın. Bu uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayın.

Altıgen motifli bebek battaniyesi yapılışı

4. Tur: beyaz renkteki ipi alıp bu ipi trabzanların arasına sabitletin. 3 zincir çekin ve yan yuvaya geçip sık iğne olarak batın. İlgili uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayın.

Altıgen motifli bebek battaniyesi yapılışı

5. Tur: 3 zincir çekin. İlk yuvanın hemen yanına 2 tane trabzan yapın. 1 zincir çektikten sonra aynı yere 3 tane trabzan yapın. Yan kısımda yer alan yuvaya 3 trabzan yapın. Diğer yuvaya geçip 3 trabzan yapın. 1 zincir çekin ve aynı yere 3 tane trabzan yapın. İlgili uygulamayı tekrarlayarak sırayı tamamlayın. Böylelikle battaniyede yer alan bir motif tamamlanmış olacak.

Altıgen motifli bebek battaniyesi yapılışı

# Yukarıda yer alan uygulamayı tekrarlayarak çok sayıda altıgen motif oluşturun. Daha sonra yaptığınız motifleri birleştirerek bebek battaniyesini tamamlayabilirsiniz. Bu battaniyeyi yaptıktan sonra kundak bebek battaniyesi sayfasındaki modeli de incelemelisiniz.

Altıgen motifli bebek battaniyesi 2. Örneğin anlatımı:

Motiflerin tek renk iplik kullanılarak oluşturulduğu bu altıgen motifli bebek battaniyesi diğerine göre kısmen daha kolaydır. Motifler tek renk iplikle yapılıyor olsa da battaniyenin bütününe baktığımızda birçok renkte motifin yer aldığını görüyoruz. Renkli olduğu zaman daha güzel olsa da isteyen kişiler tüm motifleri tek renk olarak da yapabilir.

Altıgen motifli bebek battaniyesi yapılışı

# Modelin oluşturulmasına sihirli halka yaparak başlanmaktadır. Akabinde 3 zincir çekip hemen yan kısmına 1 adet trabzan yapın. 2 zincir çekip 2 trabzan yapın. Bu uygulamayı 4 defa tekrarlayın. 2 zincir çekin ve başta çekilen 3 zincirin üstüne ilmek kaydırarak bağlayın.

Altıgen motifli bebek battaniyesi yapılışı

# 3 zincir çekin ve yanına 1 trabzan yapın. Diğer sıraya da 1 trabzan yaparak örgüye devam edin. Önceki tura yapılan zincirin üstüne 1 trabzan yapın. 2 zincir çekip aynı yere 1 adet trabzan yapın. Zincir çekmeden trabzanların üstüne trabzan yapın ve zincirin içine 1 trabzan daha yapın. 2 zincir çekin ve zincirin içine aynı yere olmak koşuluyla 1 trabzan yapın. Bu uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayın.

Altıgen motifli bebek battaniyesi yapılışı

# Önceki turda yapılan trabzanları referans alarak aynı şekilde trabzan yaparak örgüye devam edin. Uygulama sonrasında 6 trabzanın olması gerekmektedir.

Altıgen motifli bebek battaniyesi yapılışı

# Yukarıdaki uygulamayı 8 trabzan oluşturana dek tekrarlayın. Yani bir nevi arttırma yapıldığını söyleyebiliriz.

Altıgen motifli bebek battaniyesi yapılışı

# Bu sırada trabzan sayımızı 10’a çıkarana kadar trabzan yapmaya devam ediyoruz.

Altıgen motifli bebek battaniyesi yapılışı

Yukarıdaki uygulamalar sonrasında bebek battaniyesinde yer alan bir motif tamamlanmış olacak. Bu şekilde farklı renkte iplikler kullanarak çok sayıda motif yapın ve sonradan bu motifleri birleştirerek bebek battaniyesini oluşturun. Motifler birleştirildikten sonra battaniyenin formunu koruması için sık iğne olarak kenarlık yapmayı kesinlikle unutmayın. Altıgen motifli bebek battaniyesi yapılışı iki farklı örnek ele alınarak tüm detaylarıyla anlatıldı. Her şeye rağmen aklınıza takılanlar varsa bunları bizlere sorabilirsiniz.