Örgücü Kız

Görülmeye Değer Büyükler İçin Ajurlu Yelek Modelleri Anlatımlı

Ajurlu yelek modelleri yapılışı anlatımlı

Örgü yelek modellerini inceleyecek olursanız, bu yeleklerin büyük kısmında kullanılan örgü tekniklerinin ajurlu örgü modellerinden oluştuğunu görürsünüz. Her ne kadar ajurlu yelek modelleri bu kadar yaygın olsa da bizler sürekli aynı örnekler ile karşılaşmaktan bıkmış durumdayız. Bu yüzden sizlere en yeni görülmeye değer ajurlu yelek modellerini sunacağım. Ayrıca bu yeleklerin yapılışlarını anlatımlı olarak ele almaya gayret göstereceğim.

Ajurlu yelek nasıl örülür konusuna değineceğimiz bu makalede özellikle uzun triko olan yelekleri de ele aldık. Bu tarz yeleklerin ajurlu yazlık yelek modelleri arasında yer aldığını bilmenizi isterim. Benim en beğendiğim ajurlu yelek lale örneğidir. Bunu da beğenenler olabileceği için elimden geldiğince ele almaya çalıştım.

Ajurlu yeleklere örgü dünyasında delikli yelek de denilmektedir. Bu yelekler daha çok yetişkin kişiler için uygundur. Bebek yelek modelleri arasında da elbette ajurlu yelekler var fakat bu yeleklerdeki delikler yetişkin yeleklerine göre daha küçüktür. Bu sayede hem güzel modeller oluşturulmakta hem de bebeğin deliklerden dolayı üşümesi engellenmektedir.

Ajurlu yelek modelleri
Ajurlu yelek modelleri

1. 0-6 Aylık Bebekler için Haroşa Ajurlu Bebek Yeleği 2019
2. Burgulu Ajurlu Örgü Bayan Yeleği
3. Ajurlu Mevsimlik Örgü Yelek

1.0-6 Aylık Bebekler İçin Haroşa Ajurlu Bebek Yeleği 2019

Ajurlu bebek yeleği
Ajurlu bebek yeleği

Yeleğin yapımında 4 numara şiş kullanılıyor. 100 gram 250 metrelik bebe ipi kullanılması bu yelek için yeterli olacaktır. Yeleğin yapımına 65 ilmekle başlıyoruz. Yeleğin büyük bölümünde haraşo örgü yani düz örgü tekniği kullanılıyor. Doğru renk seçimi yapılarak hem kız hem de erkek bebekler için örülebilir.

Video Anlatımı: https://www.youtube.com/watch?v=dGvMLEcWbHE

2.Burgulu Ajurlu Örgü Bayan Yeleği

Burgulu ajurlu bayan yeleği
Burgulu ajurlu bayan yeleği

Yeleğin yapımında 3 numara şiş kullanılmaktadır. Tek renk yeleklik ipinin tercih edilmesi önemlidir. Büyük beden bayanlar için uygun olup 46 bedene sahip bayanlar vereceğimiz ölçüleri kullanabilir. Ön parçalar 82 ilmek, arka kısım 136 ilmek, burgular 4, ajurla 6 ilmekten oluşur. Yani topladığımızda modeli oluşturmak için 10 ve katları tercih edilmelidir. 10 ve katlarını tercih edip her bedene göre bu yeleğimiz örülebilir.

Video Anlatımı: https://www.youtube.com/watch?v=LJuUeCxkv0w

3. Ajurlu Mevsimlik Örgü Yelek

Mevsimlik ajurlu yelek
Mevsimlik ajurlu yelek

Yeleklerin sadece kışın giyildiği düşünülür. Oysa ilkbaharın, sonbaharın ve yazın serin akşamlarında da örgü yelekler giyilebilir. Serin havalarda mevsimlik yelekler tercih edilmelidir. Ponpon süslemesi olan bu mevsimlik ajurlu bebek yeleğinin yapımında haroşa örgü tekniği kullanılmaktadır. Modeli kısmen farklılaştırmak isterseniz arka kısmı ters örgü olarak örün. Modelimizde arttırmalar ve eksiltmeler de vardır. Bu örgü tekniğini bilenler zorlanmadan örecektir.

Video Anlatımı: https://www.youtube.com/watch?v=tgDr8HyVk-0

Ajurlu yelek modelleri üstünde yer alan deliklerden dolayı tığ işi yelek modellerini andırmaktadır. Aslında tığ işi örgü teknikleri kullanılarak örülen ajurlu yelekler de var ama çoğu modelin şiş örgüsü olarak örüldüğünü bilmenizi isterim. Eğer çok güzel görünüme sahip bir şiş örgüsü yelek örmek istiyorsanız, kesinlikle ajurlu modelleri tercih etmelisiniz. Şimdi sizlere en yeni örnekleri ve yapılışları ile alakalı bilgileri sunacağım.

Ajurlu Bayan Yeleği Yapılışı

Modelde yer alan motifler 11 ilmekten oluşmaktadır. Kenar ilmekleriyle birlikte 2 motif yapacak olursak 27 ilmekle modeli oluşturmaya başlamamız gerekiyor. Yeleği yapmadan önce modelin nasıl yapıldığını denemenizi tavsiye ederim. Modelin oluşturulmasını anladıktan sonra örneği yelek örmek için kullanmanız daha doğru olur. Bu örgü modeline kazayağı ve çam dalı örgü modeli de deniliyor. Bunu bayan yeleklerinde kullanabileceğiniz gibi bebek yeleklerini yapmak için de kullanabilirsiniz.

Ajurlu Bebek Yeleği Nasıl Örülür

Bu ajurlu bebek yelek modeli kız bebekler için uygundur ve yeleği yapmaya etek kısmından başlanmaktadır. Yeleği 1-1,5 yaşında olan bebekler için örebilirsiniz. Yeleği 3,5 numara şişle öreceksiniz. 39 ilmek ön yarı, 78 arka ve 39 diğer ön yarı olduğu için toplamda 156 ilmek olarak bu yelek örülmektedir.

Sizinde gördüğünüz gibi yeleğe hayat veren şey üstünde yer alan çiçeklerdir. Tığ işi olan bu ponponlu çiçeğin nasıl yapıldığını aşağıdaki video anlatımdan öğrenebilirsiniz.

Bu makalede sizlere ajurlu erkek ve kız bebek yeleklerine ek olarak ajurlu bayan anne yelekleri ile alakalı bilgiler verdim. Ayrıca bu tarz yeleklerin nasıl örüldüğü ile alakalı videolu anlatımları paylaştım. Örgü dünyası yeniliklere açık bir alandır. Eğer farklı bir yelek modeline ulaşılacak olursa ajurlu yelek modelleri makalesinin zenginleşmesi için bu yelekler de sizlerle paylaşılacaktır.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed