Görülmeye Değer Ajurlu Yelek Modelleri Anlatımlı


5

Örgü yelek modellerini inceleyecek olursanız, bu yeleklerin büyük kısmında kullanılan örgü tekniklerinin ajurlu örgü modellerinden oluştuğunu görürsünüz. Her ne kadar ajurlu yelek modelleri bu kadar yaygın olsa da bizler sürekli aynı örnekler ile karşılaşmaktan bıkmış durumdayız. Bu yüzden sizlere en yeni görülmeye değer ajurlu yelek modellerini sunacağım. Ayrıca bu yeleklerin yapılışlarını anlatımlı olarak ele almaya gayret göstereceğim.

Ajurlu yelek nasıl örülür konusuna değineceğimiz bu makalede özellikle uzun triko olan yelekleri de ele aldık. Bu tarz yeleklerin ajurlu yazlık yelek modelleri arasında yer aldığını bilmenizi isterim. Benim en beğendiğim ajurlu yelek lale örneğidir. Bunu da beğenenler olabileceği için elimden geldiğince ele almaya çalıştım.

Ajurlu yeleklere örgü dünyasında delikli yelek de denilmektedir. Bu yelekler daha çok yetişkin kişiler için uygundur. Bebek yelek modelleri arasında da elbette ajurlu yelekler var fakat bu yeleklerdeki delikler yetişkin yeleklerine göre daha küçüktür. Bu sayede hem güzel modeller oluşturulmakta hem de bebeğin deliklerden dolayı üşümesi engellenmektedir.

Ajurlu yelek modelleri
Ajurlu yelek modelleri

Ajurlu yelek modelleri üstünde yer alan deliklerden dolayı tığ işi yelek modellerini andırmaktadır. Aslında tığ işi örgü teknikleri kullanılarak örülen ajurlu yelekler de var ama çoğu modelin şiş örgüsü olarak örüldüğünü bilmenizi isterim. Eğer çok güzel görünüme sahip bir şiş örgüsü yelek örmek istiyorsanız, kesinlikle ajurlu modelleri tercih etmelisiniz. Şimdi sizlere en yeni örnekleri ve yapılışları ile alakalı bilgileri sunacağım. Bu güne kadar paylaştığımız yeleklere örgü yelek modelleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bayan Ajurlu Yelek Modelleri Anne Yelekleri

Özellikle çeyizlik bayan yeleklerinin büyük kısmı ajurlu yelek modellerinden meydana gelir. Hal böyle olunca en fazla örülen yelekler ajurlu yeleklerden oluşur. Okurlarımızın büyük kısmı birbirinden farklı ajurlu örgü modellerinin kullanıldığı bayan yeleklerine yer vermemizi istedi. Derinlemesine araştırma yaptım ve herkes tarafından bilinmeyen görülmeye değer ajurlu bayan yelek modellerini bir araya getirdim.

Bayan ajurlu yelek modelleri anne yelekleri arasında yer almaktadır. Eğer büyükler yani anneler için yelek modeli bulmakta zorlanıyorsanız, ajurlu yelekleri anneler çok sevecektir. Düz bir şekilde örülen yeleklere göre albenisi daha yüksek olduğundan dolayı anneler bu yelekleri abiye olarak da kullanıyor. Hem gündelik hem de abiye olarak kullanılabilmeleri, bu kolay yeleklerin tercih edilmesini sağlayan önemli bir husustur. Diğer bayan yelekleri için bayan örgü yelek modelleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Ajurlu Bayan Yeleği Yapılışı

Modelde yer alan motifler 11 ilmekten oluşmaktadır. Kenar ilmekleriyle birlikte 2 motif yapacak olursak 27 ilmekle modeli oluşturmaya başlamamız gerekiyor. Yeleği yapmadan önce modelin nasıl yapıldığını denemenizi tavsiye ederim. Modelin oluşturulmasını anladıktan sonra örneği yelek örmek için kullanmanız daha doğru olur. Bu örgü modeline kazayağı ve çam dalı örgü modeli de deniliyor. Bunu bayan yeleklerinde kullanabileceğiniz gibi bebek yeleklerini yapmak için de kullanabilirsiniz.

Bebek Ajurlu Yelek Örnekleri

Bebek yelek modellerinden birisi de ajurlu bebek yelek örnekleridir. Bu yeleklerde kullanılan ajur modelleri yetişkinlerde kullanılan modellere göre daha küçük deliklerden oluşur. Ajurlu bebek yelekleri yapılacaksa yeleğin tamamında ajurlar kullanılmaz. Bu yüzden genellikle bu tarz yeleklerde iki farklı örgü modeli kullanılır. Son zamanlarda popüler hale geldiğini düşündüğüm çok sayıda ajurlu bebek yeleği var. Elimden geldiğince beğendiğim bu bebek yeleklerini sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bebek yeleklerinin tamamında tüm ajurlu örgü modelleri kullanılabilir. Sadece dikkat edilmesi gereken şey deliklerin küçük boyutlarda olmasıdır. Buna dikkat edildiği müddetçe beğendiğiniz ajurlu örgü modellerini bebek yeleklerine dahil edebilirsiniz. Daha fazla bebek yelek modeline bebek yelek örnekleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ajurlu Bebek Yeleği Nasıl Örülür

Bu ajurlu bebek yelek modeli kız bebekler için uygundur ve yeleği yapmaya etek kısmından başlanmaktadır. Yeleği 1-1,5 yaşında olan bebekler için örebilirsiniz. Yeleği 3,5 numara şişle öreceksiniz. 39 ilmek ön yarı, 78 arka ve 39 diğer ön yarı olduğu için toplamda 156 ilmek olarak bu yelek örülmektedir.

Sizinde gördüğünüz gibi yeleğe hayat veren şey üstünde yer alan çiçeklerdir. Tığ işi olan bu ponponlu çiçeğin nasıl yapıldığını aşağıdaki video anlatımdan öğrenebilirsiniz.

Bu makalede sizlere ajurlu erkek ve kız bebek yelek modellerine ek olarak ajurlu bayan anne yelekleri ile alakalı bilgiler verdim. Ayrıca bu tarz yeleklerin nasıl örüldüğü ile alakalı videolu anlatımları paylaştım. Örgü dünyası yeniliklere açık bir alandır. Eğer farklı bir yelek modeline ulaşılacak olursa ajurlu yelek modelleri makalesinin zenginleşmesi için bu yelekler de sizlerle paylaşılacaktır.


Like it? Share with your friends!

5

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir