Üstünde çeşitli delikler yer alan ve hırkalardaki desenlerin bu delikler sayesinde oluştuğu hırkalara ajurlu hırka modelleri denilmektedir. Bazı ajurlu hırka örneklerinde ajur adı verilen delikler büyükken bazılarında bu delikler daha küçük boyutlardadır. Hırka yazın serin akşamlarında giymek için yapılacaksa büyük ajurları olan modeller, kışın soğuğundan korunmak için yapılacaksa küçük ajurları olan el örgüsü hırkalar tercih edilmelidir.

Ajurlu hırka modelleri genel olarak şiş örgü teknikleri kullanılarak yapılır. Temel düzeyde şiş örgü tekniklerini biliyorsanız, size vereceğim modellere bakarak rahat bir şekilde örnek çıkarıp bu hırkaları örebileceğinizi düşünüyorum.

Sezonun en yeni ajurlu hırka modelleri bu makalede ele alınacağı gibi ayrıca bu hırkaları yapmak isteyenler için çok basit teknikleri kullanarak ilgili hırkaların nasıl örüldüğünü anlatmaya çalışacağım.

Ajurlu hırka modelleri
Ajurlu hırka modelleri

Ajurlara olan ilgi her geçen gün arttığından dolayı hazır tekstil sektöründe imalatı yapılan hırkalarda da ajurlu modeller kullanılmaya başlandı. Modern bir görünüm yakalamayı sağladıklarından dolayı ajurlu hırkalara olan ilginin uzun süre boyunca devam edeceğini düşünüyorum.

En Güzel Ajurlu Hırka Modelleri

Ajurlu hırka modelleri hem bayanlar için hem de bebekler için örülmektedir. Bebekler yetişkinlere göre soğuğa karşı daha hassas olduklarından dolayı ajurlu bebek hırkası modellerinde genellikle küçük ajurlardan oluşan örnekler tercih edilir. Bu makalede elimden geldiğince hem bayanlar için hem de bebekler için olan en güzel ajurlu hırkaları ele almaya çalışacağım.

Sizlere galeri halinde sunduğum ajurlu hırka modellerini beğendiyseniz ve bu hırkaları kendi çabalarınızla örmek istiyorsanız; makalenin devamında yer alan video anlatımlardan yola çıkarak ilgili hırkaların nasıl örüldüğünü öğrenebilirsiniz.

Ajurlu Hırka Modelleri Nasıl Örülür?

Yapılışı video anlatımlı olarak verilen bu hırka güzel bir ajurlu bebek hırkasıdır. Şişle yapılıyor olmasına rağmen gerçekten de çok modern görünüyor. Bu ajurlu bebek hırkası toplamda 5 parçadan oluşmaktadır. Örülen parçalar daha sonra örgü birleştirme teknikleri kullanılarak birleştiriliyor ve bu modern görünümlü ajurlu bebek hırkası elde ediliyor. Hırkanın yapımı ile alakalı tüm ayrıntılar video anlatım içerisinde yer almaktadır.

Ajurlu Bayan Hırkası Yapılışı Video Açıklamalı

Yapılışı Türkçe anlatımlı olarak verilen ajurlu bayan hırka modellerine maalesef ulaşamadım. Yabancı dilde olsa da yapılışı detaylı bir şekilde ele alınan güzel bir ajurlu bayan hırkasına ulaştım ve bunu sizlerle paylaşmaya karar verdim. Video anlatımlı olduğu için anlatımların anlaşılmasına gerek kalmadan sadece video anlatıma bakarak bu güzel ajurlu hırkanın nasıl yapıldığını anlamak mümkün.

Ajurlu Bebek Hırkası Yapımı

Makalemizin başında sizlere bebekler için yapılan ajurlu hırkalardaki ajurların az ve küçük olmasının gerektiğini belirtmiştim. Yapımını video anlatımlı olarak ele aldığımız bu bebek hırkasında da bu durum geçerlidir. Sadece kol kesimlerinin yer aldığı kısımlarda ajurlar yer alan bu bebek hırkasını çok seveceksiniz.